Sıcaklık kontrollü solenoid valf açıp kapatma

ahmeturker

Üye
arkadaşlar herkese merhaba, şofbeni açtığımızda ısınana kadar akan soğuk suyu kazana geri döndürmeyle ilgili bir proje hazırlıyorum. 2 adet selonoid valf kullanmayı düşünüyorum. sıcaklık sensörü suyun derecesini ölçecek ve yeterli sıcaklıkta değilse kazana giden valfi açacak. yeterli sıcaklığa ulaşırsa musluğa giden valfi açacak. fakat sıcaklık sensörüyle valfleri nasıl açıp kapatıcam bunu bilemiyorum. yardımcı olabilir misiniz

Sicak lık sensörünün sinyal kablosunu 1.rolenin bobin ucuna. 1.rolenin No kontağından 1.selenoid valfe. 1.rolenin nc kontağındanda 2. rolenin bobin ucuna. 2.rolenin No kontağından 2.selenoid valfe.

hocam cevap için çok teşekkürler fakat arduino elemanlarına bu kadar hakim değilim, daha basit şekilde anlatmanız mümkün müdür

Bana dm den ulaş sana benzer bi proje göndereyim işini görürse burada paylaşırsın

Dm ye dosya ekleyemedim ama şema böyle olacak yazılıma bakıyorum şimdi
Kod:
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>

#define SENSOR_PIN 2
#define ROLE1 12
#define ROLE2 13

#define LIMIT_SICAKLIK 30.0

OneWire oneWire(SENSOR_PIN);
DallasTemperature sensor(&oneWire);

void setup(void)
{
pinMode(ROLE1,OUTPUT);
pinMode(ROLE2,OUTPUT);
sensor.begin();
}
void loop(void)
{
float sicaklik;
sensor.requestTemperatures();
sicaklik = sensor.getTempCByIndex(0);
if(sicaklik >LIMIT_SICAKLIK ){
  digitalWrite(ROLE1,HIGH);
  digitalWrite(ROLE2,LOW);
}
else{
  digitalWrite(ROLE2,HIGH);
  digitalWrite(ROLE1,LOW);
}
delay(250);
}

Kodu derlemeden önce tools>manage libraries kısmına girip dallastemperature yaz ilk sıradakini yükle sana soracaktır onewire da yükleyim mi diye, evet de sonra kodu çalıştırabilirsin.

Ekli dosyalar

• su.jpg
    su.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19