Sıcaklık ölçüm değerini Fiber ile taşıma hk.

Mehmetf

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
Selammun Aleykum,

Sahada çok farklı yerlerde kullanılacak olan J-K tipi Sıcaklık sensörlerinden okuyacağım bilgiyi Fiber ile bir noktadan başka bir noktaya taşımak istiyorum. Bu tip proje veya uygulama yapan arkadaşlar varsa nasıl olduğuna dair bilgi verebilirmi?

j ve k tipi thermocouple adc ile okunduktan sonra alınan digital sinyali aktaracasınız. tek yönlü bir haberleşme mi olacak? (simplex) okunan datalar sadece tek taraflımı gönderilecek?. fiber mesafesi ne kadar?

ADC ile veriyi aldıktan sonra Tek taraflı ileteceğim. Peki bu aldığım dijital sinyali nasıl İletişim protokollerinden 1 tanesine çevirebilirim? Örnek aldığım veriyi adresleyip RS485 ile bir PLC de işlemek istiyorum..

ADC ile veriyi aldıktan sonra Tek taraflı ileteceğim. Peki bu aldığım dijital sinyali nasıl İletişim protokollerinden 1 tanesine çevirebilirim? Örnek aldığım veriyi adresleyip RS485 ile bir PLC de işlemek istiyorum..

S.A.
485 hattı size uygun değil mi?
485 fiber çevirici yurt dışından gelen bir ürün gördüm 2 li. Muazzam pahalıydı fiyatını öğreninceye kadar çok hoşuma gitmişti fiyatı duyunca 2 ad cihaz projeden pahalıydı :oops::oops::oops::D:D:D

Sıcaklık değerleri min-maks. ne aralıkta olacak.

rs485 uygun fakat, ölçtüğüm sıcaklığı rs485 nasıl çevireceğim ona emin değilim. Sıcaklık min önemli değil max 300 Derece olacak.

her node (slave ünite) de kaç adet sıcaklık ölçeceksiniz. Sıcaklık ölçümünüz 300 derece olunca termokupl veya pt100 kullanmanız gerekecek. Termokupl kullanmanız fiyat uygunluğu ve devre tasarımı kolaylığı daha uygun olacak. Devreyi kendiniz yapacaksanız, termokupl okumayı ve devre tasarımlarını öğrenmeniz bundan sonra modbus çalışmasını öğrenerek kütüphanelerinizi ve devre tasarımınızı yapmak.

Selammun Aleykum,

Sahada çok farklı yerlerde kullanılacak olan J-K tipi Sıcaklık sensörlerinden okuyacağım bilgiyi Fiber ile bir noktadan başka bir noktaya taşımak istiyorum. Bu tip proje veya uygulama yapan arkadaşlar varsa nasıl olduğuna dair bilgi verebilirmi?
Osmangazi Köprüsü'nde kullanılan bir ürün var ve Türkiye distribitörü de mevcut. TCP tabanlı haberleşmesi var, biz de LabVIEW API ile rahatlıkla haberleşebiliyoruz.

http://www.micronoptics.com/products/sensing-solutions/sensors/

İyi çalışmalar,

Merhabalar,

Klemsan firmasının sinyal dönüştücüleri ile veriyi RS485 hattı üzerinden okunabilir hale getirebilirsiniz. Seri haberleşmedeki protokol ModBus RTU olacaktır.
http://klemsan.com.tr/transduserler

Fiber Ethernet Dönüşümü için de standart bir çevirici alırsınız.

Ethernet'in RS485'e dönüşümü için de bir çok firmada mevcut olan ModBus Gateway'leri kullanabilirsiniz.
Örnek: ETOR
http://klemsan.com.tr/ethernet-gateway-ag-gecidi

Bu sayede Sıcaklık verinizi Ip üzerinden ModBus TCP veya ModBus RTU over TCP ile PLC'niz veya Scada yazılımınız üzerinden okuyabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri