Sözleşme gücünün arttırılması ve çift terimli tarife hakkında?

eskici09

Üye
Katılım
23 May 2019
Mesajlar
208
Puanları
1
İlk olarak, diyelim 1500kw olan sözleşme gücünü 5250kw olan kurulu güce çıkartmak istiyorum, bunun için çift terimli tarifeye geçmem gerekecek dağıtım bedelinin yanında güç bedeli faturaya yansılatacak, aynı zamanda güç aşımı olursa bunlar da faturaya yansıyacak doğru mudur? bu güç aşım bedelini hesaplarken aylık ne kadar kw kullanmam gerektiğini nasıl hesaplarım?DEMANT 5250 kw olup günlük tüketimim bu gücü geçerse aşım mı yapmış olurum ?
 
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

sami inci

Profesyonel Üye
Katılım
24 Şub 2016
Mesajlar
5,613
Puanları
2,956
Konum
İstanbul
Demand,ay sonu itibariyle tesbit edilen en yüksek değerdir.Çift terimli tarife için esas olan sözleşme gücü budur.Bunun üstündeki güç aşımı için ceza uygulanır ve devam ediyor olması halinde,yeni güç sözleşmesi ya-
pılması istenilir ( tedarikçi tarafından ).
 
Son düzenleme:
Konu Sah
eskici09

eskici09

Üye
Katılım
23 May 2019
Mesajlar
208
Puanları
1
Demand,ay sonu itibariyle tesbit edilen en
yüksek değerdir.Çift terimli tarife için esas
olan sözleşme gücü budur.Bunun üstündeki
güç aşımı için ceza uygulanır ve devam edi-
yor olması halinde,yeni güç sözleşmesi ya-
pılması istenilir ( tedarikçi tarafından ).
@sami inci teşekkür ederim.
 

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
4,722
Puanları
2,757
Yaş
72
Konum
İZMİR
Sayacınızın menusunde demant bölümü vardır. Fatırada da varmı bılmıyorum. Ilk bır ay normaltarıfe kullanıp, sayacdan takıp edersenın optımum sözleşme gucune yaklaşırsınız. Yuksek tuarsan, boşuna bedel ödersın. az tutarsan, devamlı cezaye gırersın. Aşagı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık hesabı..
 
Konu Sah
eskici09

eskici09

Üye
Katılım
23 May 2019
Mesajlar
208
Puanları
1
@zeybek şuan tek terimli kullanıyorum günlük ortalama 7 mW tüketim oluyor, benim demek istediğim sözleşme gücümü 5250 kw yaparsam çift terimli tarife olacak ve aylık maximum kullanabileceğim güç ne kadar olmalı?
 

oey200

Üye
Katılım
27 Eyl 2010
Mesajlar
18
Puanları
1
Burada sizin tüketiminizden ziyade çektiğiniz füç önemli. Günlük 7000 kwh kullanabilirsiniz problem yok, ancak çektiğiniz, çekebileceğiniz maksimumm güç önemli. Burada yapmanız gereken, görevli dağıtım şirketiyle görüşürüp çektiğiniz maksimum güce göre hareket etmek olacaktır. Çift terimli tarifeye geçince faturanız daha mı azalacak ? Karşılaştırıp değerlendirnelisiniz.
Çift terimli tarifede anlaştığınız gücü (tüketimi değil) aşmanız durumunda aradaki farkı cezalı ödeyeceksinizi. Bunları karşılaştırarak hareket etmelisiniz.
 

Forum istatistikleri

Konular
118,058
Mesajlar
832,232
Kullanıcılar
429,392
Son üye
murattuna

Yeni konular

Üst