Sözleşme Gücü / Demant Hakkında

Knockout

Üye
Değerli arkadaşlar öncelikle merhabalar;
1-İşletmemiz iki fabrikadan oluşuyor . Fabrika 1 in elektrik faturası şu şekildedir:
JlEzNJ.png

Fabrika 2 nin elektrik faturası şu şekildedir:
VMyzRv.png

Şimdi aklıma takılan soruları sorayım:
1- Fabrika 1 de 2017 ocak öncesi çift terimli tarifeden tek terimli tarifeye geçiş yapılmış. Tek terimli tarifelerde sözleşme gücü / demant gücü ilişkisi nasıldır? Yani sözleşme gücünden fazla enerji harcamamız durumunda cezai söz konusu mudur?

2- Sözleşme gücü ve demant güc birimi kwh mıdır? Yani saate çekilen güçleri mi ifade eder?

3- Fabrika 2 ye ekstra tezgahlar eklenmesi planlanıyor. Yani demant güç sözleşme gücünü aşıyor. Zaten faturadaki gibi sözleşme gücü 370 , demant 384 görünüyor. Ne kadar aşarsak aşalım tek terimli tarifede ceza durumu olusur mu, yeni tezgah eklememiz için güç arttırım projesi vs. gerekli midir?

4. Fabrika 2 de 1000 kVA lık hermetik tip trafo bulunmaktadır . Yeni tezgahlarla birlikte çekilen güc 800 kVA bandlarında olacaktır. Fakat güç yetmeme durumunu gözetirsek , sisteme yeni trafo eklenmesi için ne yapabilirim?( Enerjı dagıtımı mı bilgilendirmem gerekiyor) Yöntem sıram ne olmalıdır?

Çok fazla soru sordugum için kusura bakmayın ama verecek cevaplarınız benim için çok değerlidir. Zamanınız için teşekkür ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar yardım edecek olan yokmu ?

1- Tek terimli tarife için,demand cezası uygulaması olmaz,
2- Sözleşme / demand birimi kw tır,
3- Demand gücü,sözleşme gücünü geçiyor ise,yeni sözleşme imzalamanız gerekir,
4- Güç artışı için,bir SMM tarafından yeni proje hazırlanıp,enerji sağlayıcı kuruluşa onaylattırılması gerekir.

1- Tek terimli tarife için,demand cezası uygulaması olmaz,
2- Sözleşme / demand birimi kw tır,
3- Demand gücü,sözleşme gücünü geçiyor ise,yeni sözleşme imzalamanız gerekir,
4- Güç artışı için,bir SMM tarafından yeni proje hazırlanıp,enerji sağlayıcı kuruluşa onaylattırılması gerekir.
1. madde için doğrı ceza uygulanmaz fakat güç artışı için dağıtım şirketi yazı yazar.
3. madde için demand gücü o ana kadar çekilmiş en yüksek anlık gücü ifade eder.sözleşme gücünü geçmedeikten sonra sıkıntı olmaz.

Şuda var trafo kendinize ait ise en az %60 şözleşme gücü imzalarsınız trafo kendinizin ise sıkıntı olmaz .

arkadaşlar cevaplarınız için cok tesekkürler , yeni birime tezgah taşınımı çok yavaş şekilde ilerliyor , güç arttırım hemen yapılmasa , belirli bi süre sonra olsa olur mu ,

OG aboneliginiz yok mu ? Trafolarınızın degerleri nedir. İlk aboneliginiz yaparken kurulu gucunuz ne kadardı? Guc artırımı islemini yaparken trafo degisikligi yapılacak mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri