Rulman Isıtma Cihazı

ensarbil

Üye
slmlar bir rulman ısıtma cihazı yapmak istiyorum ama ne tür bir trafo nasıl bir sargı sistemi kullanacam bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Elinde trifaze bir trafo mevcut ise trafonun orta bacağını kesiyorsun diğer bacaklara sargı yerleştiriyorsun üst nüve sökülebilir olacak nüve kullanacağın rulman iç çaplarına göre değişik ölçülerde olabilir bobinlerin kaç sipir ve kaçlık telden olacağını 1 fazlı trafo hesaplarını biliyorsan bulabilirsin örnek olarak 11x12cm kesitinde olan bir nüve için 3mm çapında koton telden 150 sipir yeterli olmaktadır ve 100kg bir rulmanı 55sn de 80c dreceye kadar ısıtmaktadır.

aslında benim elimde bir tane var nüveyi u şeklinde düşün altında sargısı mevcut 3 giriş 3 çıkış 4 çıkış kademe uçları var çıkışları yıldız bağlayıp girişlere 220 volt verdiğim zaman ısıtıyor ama süresi çok uzun oluyor . bunu daha aza indirmem lazım elimdeki u şeklindeki nüveyi kullanabilirmiyim

u şeklindeki nüve kesiti nedir kullanacağın voltaj 220v mu 380v mu ısınma süresi nüve kesitine bobin tel kesiti ve sipir sayısına bağlıdır nüve ölçülerini ver tel kesiti ve sipir sayılarını hesaplayayım.u şeklindeki nüve de her iki kolda ayrı bobin bulunur bunları akım yönlerine dikkat ederek paralel bağlarsan ısınma süresi kısalacaktır yalnız bobinin çekeceği akım artacağı için tel kesitini uygun olup olmadığına bakman lazım akım yoğunluğu 4mm2 yani akım bölü iletken kesiti 4mm2 den küçük olmamalıdır.örnek16a akım için iletken 4mm2 olmalıdır

nüve ölçüleri resimde

Ekli dosyalar

• Slayt1.JPG
    Slayt1.JPG
    9.9 KB · Görüntüleme: 227
Moderatör tarafında düzenlendi:
voltaj farketmez 220/380 ama 220 olsa daha iyi olur

rulman ısıtma cihazı ne işe yarıyor sıcak geçme işlemi gibi bir şeymi (pürmüzle yapılan)

pürmüz ve şalamayla yapılan ısıtmalarda eşit ısılıtalamadığı için rulmanda bozulmalar ve kasıntılı bir şekilde oluyor bu yüzden eşit ısıtma için endüksiyonlu ısıtma sistemi kullanılıyor

meraba bu konuyu ben tam olarak anlamadım şimdi her iki tarafada bobin sarılıyor ve bu bobinler parelelmi baglanıyor iki bobinde primermi oluyor ve nüveye göre hangi formülle hesaplanıyor teşekkürler.

yag ıcınde ısıtmada ıyı bır metod
rulmanlara hıc bır zararı olmaz

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri