Rink Hattı Nasıl Olmalı?

piramitt

Üye
Mevzuata göre rink hattının birbirine bağlandığı iki kabin arasında başka trafo konulabilrmi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İdeali ring hattını delmemektir.
İcraatta ise zorunluluk hallerinde deliniyor.

Benim bir arkadaşım kabinin birinde çalışırken kabinin enerjisini kestiriyor.Ancak sonradan yeraltı kablosu ile kabine giren rink hattına çarpılıyor.Şu anda vicudunda yanıklarla evinde istirat ediyor.Rink hattının iki kabindede ayırıcıların açık olması gerekirken arada 3 trafo olduğu için enerjili halde arkadaşımın çalıştığı kabine kadar geliyor.Şimdi:
Bu konuyu şunun için aştım; arkadaşım maddi ve manevi tazminat talep edebilirmi?

Arkadaşınızın,manevra yapma yetkisi varmı ?Tesiste,manevra şeması bulunuyormu ?

Benim bir arkadaşım kabinin birinde çalışırken kabinin enerjisini kestiriyor.Ancak sonradan yeraltı kablosu ile kabine giren rink hattına çarpılıyor.Şu anda vicudunda yanıklarla evinde istirat ediyor.Rink hattının iki kabindede ayırıcıların açık olması gerekirken arada 3 trafo olduğu için enerjili halde arkadaşımın çalıştığı kabine kadar geliyor.Şimdi:
Bu konuyu şunun için aştım; arkadaşım maddi ve manevi tazminat talep edebilirmi?

Sihirli cümle "YG (OG) NEON LAMBALI ISTANKA" ...

Arkadaşım öncelikle arkadaşına geçmiş olsun.
Geçirmiş olduğu iş kazasının konumu, kullanacağı iş güvenliği malzemesi (kullandımı?) hattın şeması, hattın şartnağmelere uygunluğu vs. bir çok şeylere bağlı...
Sizin Talepte bulunmanıza veya araştırmanıza gerek yok arkadaşım. Ankarada SGK' yı takip eden özel Avukatlar var sadece bu iş kazalarıyla ilgileniyolar. Gerekli olduğunda (yani para kazanabilecek durumdaysa) onlar sizi hemen bulurlar. Onlar sizi bulmazsa bilinki dava açmanıza gerek yok ucuz atlatılmış bir kazadır. tekrar geçmiş olsun

Yorumlarınıza teşekkür ederim.Arkadaş çarpılırken bende oradaydım.Neon lambalı ıstanka ile baraları kontrol ettik.Ancak kabine yeraltı kablosu ile OG direkt kesiciye bağlanmış ve ayrıcıları açık.Orada rink hattı olasılığı aklımızın ucundan geçmiyordu.Dolayısıyla sadece baraları ve girişi kontrol etmek yeterli geldi.Hatta ait şema bizde yok.Yüklenici firma adına arıza Bakım onarım işi yapıyoruz.Bizi şebekede yetiştiren Tedaş elemanlarıda bu rink hakkında herhangi bir bilgi vermediler.Kabinin hattını kesip topraklattıktan sonra çalışmaya başladık.Rink hattı kesiciye kadar besiliydi bundan kimsenin haberi yoktu.

Dua edinde," oraya kendileri gitmiş,bizim haberimiz yoktu " demesinler.Anlaşıldığı kadarı ile,
yetki belgeniz de yok.Eğer,durum söylediğim gibi ise,işveren,doğrudan sorumludur.Sevinile-
cek yönü,cana gelmemesi.Umarım,kalıcı hasar bırakmaz.

Dua edinde," oraya kendileri gitmiş,bizim haberimiz yoktu " demesinler.Anlaşıldığı kadarı ile,
yetki belgeniz de yok.Eğer,durum söylediğim gibi ise,işveren,doğrudan sorumludur.Sevinile-
cek yönü,cana gelmemesi.Umarım,kalıcı hasar bırakmaz.

Yetkimizde yetki belgemizde var.Yani arıza bakım onarım işi tedaştan bağımsız tamamen bizim kontrolümüzde.

Her ne olursa olsun girişte veya çıkışta enerji olup olmadığı kontrol edilmeli.
Tersten gelen elektriği Ayırıcıda varsa ya bir de topraklama yapsaydınız.

Arkadaşlar bu işte babanıza dahi güvenmeyin , işlem basit KONTROL ..

Forum istatistikleri

Konular
128,589
Kullanıcılar
450,590
Son üye
SEZERK08

Yeni konular

Geri