RGB ŞERİT LED

sozer123

Üye
merhaba arkadaşlar;
1111.JPG

rgb şerit led kullanarak resimdekine benzer bir pano hazırlamak istiyorum (6 farklı renk olacak) 50 adet trafo merkezinin nereden enerji aldıgını gösteren bir pano
herhangi bir simülasyon olmayacak uzaktan kumandaya ihtiyaç yok eğer yapılabilirliği varsa hazırlayacağım pano biraz daha karmaşık olacak bu sebepten aşağıdaki sorulara cevap arayarak başlamak istiyorum.
1. 5 nolu anahtar ile istenen renk değişimi yapılabilir mi ( ledlerin diyot oldugu ve tek yönlü akım ilettiğini düşünerek soruyorum)
2. her renk için ayrı bir sürücü mü kullanmalıyım yoksa tek sürücü ile 6 renk( en azından bana lazım olan bu) alabilir miyim
3. her renk için yaklaşık 1 m led kullanılacağını düşünerek ve zaman zaman ledlerin tamamının tek renk olacağı göz önüne alındığında karşılaşacağım olası problemler nelerdir.
4. olası renk değişimi yapıldıgında (kırmızı 190cm yeşil 10 cm yanacak olursa) parlaklık sönüklük açısından görselde rahatsız edici bir görüntü oluşur mu
5. 5 nolu anahtar ile renk değişimi yapılabilirse bu anahtar(soket olması tercihimdir) 4 pinli mi olmalı sadece (-) kesilerek bu sağlanabilir mi.
6. olası kısa devreye karşı koruma yapılabilir mi.(1 nolu anahtar açılmadan 5 nolu anahtarın kapatılması)(soket olursa 1 nolu soket sökülüp 5 nolu yuvaya takılır düşüncesindeyim)
7. yol kenarlarında yanan led tabelalar kadar parlak olmaması ayrıca tercihimdir kapalı bir ortamda ışık saçmak yerine sadece renk belirtmek için kullanılacak.
fikir ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

işler hafifledi ve konu yine gündemimde yer buldu,
sizce bu işe başlamalı mıyım?

Besleme türü ne, ac, dc?
anahtarlama, tasarım bu şekilde olması şart mı? yoksa tvlerin stnd by göstergesi gibi açık kapalı gösterimi yeterli mi?
İmkansız değil anahtarlama üzerinde çalışmak gerek veya ilave bağlantılar olmalı!

tracer-schem.jpg

ltips_4_0002.gif

Sn by lent
ilginize teşekkür ederim

adsız.JPG
şekildekine benzer bir görüntü oluşacak her bir daire bir trafo merkezini gösteriyor olacak.
şerit ledler ile trafo merkezleri arasındaki hatlar çizilmiş olacak.
hangi hat hangi noktadan enerji alıyorsa o renk ışık verecek.
olası bir arızada hat izole edilecek haliyle pano da da sönük vaziyette kalacak.
montör arkadaş nereden besleme yaptıysa pano üzerinde anahtarlama yaparak renk değiştirecek.
her bir trafonun girişinde ve çıkışında anahtar (ilk şekildeki 5 nolu anahtar) olmak zorunda.

her bir trafo merkezi 6 ayrı renk alabilmeli
yapılabilirliği hakkında hiçbir fikrim yok
şöylede düşünebiliriz aslında.elimizde şerit led var iki ucundan 2 ayrı besleme yaptık.
(A) ucundan enerji verildiğinde ışık verip (B) ucundan enerji verildiğinde çalışmayacaksa bu projeyi uygulamak benim açımdan çok zor olacaktır.ilave bağlantılar gerekebilir demişsiniz bu bağlantıları 6 renk için uygulamak bendeki sabırla çok zor...:)

Durum biraz netlik kazandı, aklımda şu vardı normal durumda yeşil led ile sağlıklı tesisler bilirtilecek arıza durumunda kırmızı yanacak kapatmada sönük.
İlave bağlantıdan kastım; 1- anahtarın birden fazla aşamalı olması, 2- ilve tel bağlantılar.
Şöyle yapılsa olmaz mı dersiniz; karışık olan bağlantıların üzerinde pano yüzeyine akış okları ve anahtarlar çizilsin ilk çizmiş olduğunuz resmi elde edin.

resimler sade ve anlaşılır olsun diye çok basit çizdim.ilave olarak dağıtım merkezleri de var ki bunlar giriş çıkış şeklinde değil birden fazla giriş ve birden fazla çıkış mevcut.
resimdekine benzer bir görüntü oluşmalı ve her trafo her rengi alabilmeli
adsız.JPG
dediğim gibi yapılabilir mi onu bilmiyorum her türlü görüş önemli benim için.

trafolardan gelen bir bilgi yok.şöyleki;
herhangi bir kabloda arıza meydana geldiğinde ekip manevra yaparak o kabloyu izole ediyor.ringi diğer hatlar üzerinden besliyor.kendinden sonraki ekibe bilgi vermek adına bu manevrayı tahtaya çiziyor.
tahtaya çizmek yerine pano üzerinde ledlerin renklerini değiştirerek görsel oluşturmak düşüncesindeyim.
herşey manuel olacak yani.

Led driver çıkışını iki ucundan da beslenebilen led şerite verip aralara switch(kesici niyetine) koyarsanız (Bu fikir geliştirilebilir.) Gerçeğine yakın bir uygulama gerçekleştirilebilir. Farklı renkler için farklı renk led şeritler yanyana aynı güzergahtan götürülebilir.

switch.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri