RF İLE SU DEPOSU OTOMASYONU NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

i.sinaplı

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle yapmak istediğim otomasyonu kısaca anlatayım:su depomuz var vede su kuyusu arasındaki mesafem 6km minumum diyelim maxımumda olabilir şimdi su kuyusundaki dalgıç motor suyu depoya basıyor yalnız su deposu dolduğu zaman motor duracak,depodaki su azaldığı zaman motor çalışmaya başlayacak işleyiş tarzı otomatik olarak boyle olacak..

bu sistemin ticaretini yapan firmalar var fiyatlarıda malum:(

benim yapmak istediğim 2tane telsiz olucak telsizler tabi pmr değil:) amatör bantta çalışan telsiz çıkış gücü 20w vede 12 volta uyarladığım ssr rolesi su deposundaki üst seviye elektrodu suyu gördüğünde telsiz tx yapıcak dtmf yoluyla motoru durduracak,su azaldığında tam tersi olucak motor yine çalışmaya başlayacak aradaki mesafeyle sıkıntı yok sıkıntı ssr rolenin kontak uçlarını dtmfle nasıl bir bağlantı kurucam daha önce basit yolla yaptım bu işi aradaki mesafe 10km veya 6km olunca iş değişiyor tabi 2 telsizin de antenleri birbirini görmek şartıyla 6km ..

bu arada telsiz lafı çok geçti kendim lisanslı amatör telsizciyim sizlerden fikir bekliyorum..

Sn. şef112 bende birazcık telsizlerle haşir neşir oldum/oluyorum. Sadece mandallama tabir ettiğimiz şekilde çıkış üreterek karşı telsizde buna tepki olarak röle çektirmeyimi düşünüyorsunuz. Yoksa DTMF tonundan faydalanarak karşılıklı bir kodlamamı yapacaksınız...

su ve su depolarından sorumlu devlet bakanı sn.tkn126 birazdan konuya intikal eder efendim biraz bekleticez.

su ve su depolarından sorumlu devlet bakanı sn.tkn126 birazdan konuya intikal eder efendim biraz bekleticez.
BEN buradayım vakit bulabildiğim kadar buralardayım

Sn. şef112 bende birazcık telsizlerle haşir neşir oldum/oluyorum. Sadece mandallama tabir ettiğimiz şekilde çıkış üreterek karşı telsizde buna tepki olarak röle çektirmeyimi düşünüyorsunuz. Yoksa DTMF tonundan faydalanarak karşılıklı bir kodlamamı yapacaksınız...
evet amaç role çektirmek ama tonlu şekilde dtmf le depo dolu/boş bilgisini taşıyıcam tabi dtmf duymusşsunuzdur sisteme 2.şahıslar müdahele etmemesi için araya ton koyucam dtmf yani birtaraf rx ise diğer taraf tx olucak .bunları kolay şekilde yapıyorum 90km öteteki roleyi resetliyorum sıkıntı dtmf i ssr sıvıseviye rolesine uyarlamak.

NOT:soylemeyi unuttum insan telsizle on/off yapmıyıcak fiziki hareket gerekmiyecek sistem otomatik olarak suyun durumuna göre pompa çalışıp duracak sistem boyle çalışıcak periyodik olarak.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu sistem otomatik olarak da yapilabilir yani telsiz neden gerekiyor anlamadim. Sivi seviyelerini takip edip dalgic pompayi gerektigi gibi acip kapatabilecek bir sistem tasarlanabilir. Bu sekilde olmuyor mu?

merhaba telsizle su deposu 6 km mesafe bırbırını goruyormu? ikincisi depoda enerjı ne var solar panelmı? sanırım köy içme suyu deposu veya kasaba deposudur bu gıbı yerlerde frakans kirliliği yoktur PMR telsizde senın işini gorur 10-15 watt telsıze gerek yok yazık okadar güç enerjıyı bulmakta zor eğer solar duşunuyorsanız ben bu sistemlerı 4-5 yıldır yapıyorum emeklı oldum bu gıbı tasarımlarım var benım kullandığım PMR telsizlerle yapıyorum bu işi depolarda enerjı yok ekserısınde burada 5-watt solar panel kullanıyorum şarjli pil doldurup su deposu boşsa telsizi 7 saniye açip DTMF ıle aç komutu gonderıp kapatıyorum bu işlemlerı pike yazdığım proğramla yaptırıyorum hatta su sevıye rölesınıde pik okuyor devamlı devrede çektığı akim 2-3 mA telsiz devreye gırınce 500-600 mA çekıyor sure kısa olduğu için problem çıkmıyor hatta köyde çocuklar solar panele taş atmışlardı 15 gun sistem çalışmıştı depoda pik var kuyudada pik (işlemci)var kuyudakı işlemcı oda telsızı açıyor ne gerek var dıyeceksınız:)enerjı kesılıp geldığınde telsiz açılmıyor telsizi açmak için kullanıyorum :)maın-loop a gelınce yaw kızıyorum azarlıyorum ınadına benımle dalaşiyor benımde sevmedığım meslekı açıdan eleştırsın el elden ustundur genç teknolojıyı takıp edecek etmesı lazım ben emeklı adamım benımle yarışmaya kalkıyor yahu senın yerın yukseklerde olmalı bizlerden ustun olmanlazım dıyorum anlatamıyorum adama

Bu sistem otomatik olarak da yapilabilir yani telsiz neden gerekiyor anlamadim. Sivi seviyelerini takip edip dalgic pompayi gerektigi gibi acip kapatabilecek bir sistem tasarlanabilir. Bu sekilde olmuyor mu?
zaten otomasyon dediğin gibi işin ilginç tarafı kuyu ile au deposu arasındaki mesafem 10km siz olsanız bu on/of şamandıra veya su seviye bilgisini motora nasıl taşırdınız kablo ilemi yapardınız yoksa benim yapmak istediğim gibi kablosuz rf ile yapmayı düşünürdünüz?
Sistem seni dediğin gibi çalışıcak fakat 3adet ssr elektrodlarına göre motor çalışıcak yani ...

daha ekonomik vede okadarda sorun çıkarmayacak nasıl bir teşkilat olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba Ertek 68 aksarayda şehir içindemı yerınız kolay bulunur yerse çayınızı içmeye geleyım:)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri