Rezistans Telinden Fanlı Isıtıcı

Buyak

Üye
Arkadaşlar merhaba...
Kendime fanlı bir ısıtıcı yapmak istiyorum rezistans ve adaptör alıcam ayrıca bir bilgisayar fanı bunun için;
24volt 5 amper lik bir adaptör ac
5,76ohm bir rezistans almayı düşünüyorum galiba 100 watt harciycak.
Değerler doğrumu diye bakarsanız sevinirim teşşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hesap asagi yukari dogru ama ,

1- guc kaynaginizi asiri isinmamasi sorun yasanmamasi icin en az 1.5 kari buyuk secmenizi oneririm.

2- bilgisayar fanlari 12 voltta çalışır guc kaynaginiz 24 volt. Burada bir donusturucu kullanmaniz gerekecek yada varsa bilmiyorum 24 volt fan kullanmalisiniz.

Sahsi fikrim pc fani bu is icin yetersiz kalabilir. 100 watt gibi bir guc olusuyor. Bunun yerine 100 watt bir lamba ile deneme yapin ne kadar isi yayiyor gorun. Sizin isi ihtiyacinizla bu cihazin verecegini karsilastirmak icin.

Adaptör alıp ta hem para hem enerji verim kaybına gerek yok.
Bir soba telini, + şeklinde iki dikdörtgen teflon levhaya sarın.
220 volt fan bunu üflesin. Fön makinesi mantığı ...Zaten piyasadakiler de böyle.
DİKKAT : 220 volt ŞEBEKESİNDE ÇALIŞMANIN ÇARPILMA ve ÖLÜM RİSKİ YÜKSEKTİR
HAZIR SATILAN BİR ISITICI ALMANIZI ÖNERİRİM.

Son düzenleme:
Araba icin bile olsa hazir alin araba yanarsa kasko ev yapimi isiticiyi bahane ederek ödeme yapmaz 22pv ile de carpilman yuksek olasilik alisik degilsen öldürebilir.

Arkadaşlar cevaplarınz için teşşekkürler evde kullanıcam ayrıca bana biraz daha bilgi verirseniz sevinirim nasıl yapılacağı hakkında...
Arkadaşlar cevaplarınz için teşşekkürler evde kullanıcam ayrıca bana biraz daha bilgi verirseniz sevinirim nasıl yapılacağı hakkında...
Ayrıca az elektrik harcamasını istiyorum...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri