Rezistans Seçimi yardım öğrenci

Merhabalar,
Mühendislik öğrencisiyim bir projem için, ortalama 100 cm genişlik 80 cm boy 80 cm en olmak üzere bir fırın tasarlamak istiyorum.Fırının bel altı dediğimiz kısmına rezistans kaplamak istiyorum ancak bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim.
500 C sıcaklığa çıkmam lazım. Bunun için Rezistans seçimini nasıl yapmalıyım. Kaç tane rezistans işimi görür ? Hesabı nasıl oluyor ? Rezistans dışında Sıcaklığı 500 C derece tutmam için gerekli malzeme nedir. PID ile ısı kontrolü planlıyorum . Bilginiz var ise yardımcı olabilir misiniz ?

Isınıcak malzeme nin cinsi, ilk sıcakalık derecesi, ve ıstenen ısıtmaya hedeflenen süre / zaman bilgilerini formulde yerıne koydunmu meydana cıkacaktır.

Isınıcak malzeme nin cinsi, ilk sıcakalık derecesi, ve ıstenen ısıtmaya hedeflenen süre / zaman bilgilerini formulde yerıne koydunmu meydana cıkacaktır.

Üstad formül kaç watt seçileceği yönünde mi ? m*c*delta T / 0,8604*t(Saat) bu formulden mi bahsediyosunuz ?

522EE0097.pdf - 645 KB
https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/ymrzu1oGmLaa3uETH6sAjzW632IGfj

Sn. zeybek'in de belirttiği gibi ısının watt değeri karşılığı (cal> watt değerleri) karşılıklı dönüşüm formüllerinden rezistansın watt'ının ne kadar olacağı ve kaç adedinin bu iş için gerekeceğini MEGEP>Elektrikli Sobalar dükümanından hesaplarsınız. Kolay gelsin.

Merhabalar,
Mühendislik öğrencisiyim bir projem için, ortalama 100 cm genişlik 80 cm boy 80 cm en olmak üzere bir fırın tasarlamak istiyorum.Fırının bel altı dediğimiz kısmına rezistans kaplamak istiyorum ancak bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim.
500 C sıcaklığa çıkmam lazım. Bunun için Rezistans seçimini nasıl yapmalıyım. Kaç tane rezistans işimi görür ? Hesabı nasıl oluyor ? Rezistans dışında Sıcaklığı 500 C derece tutmam için gerekli malzeme nedir. PID ile ısı kontrolü planlıyorum . Bilginiz var ise yardımcı olabilir misiniz ?

Fikir verebilir.

Birde yeterli özellikte termostat eklerseniz 500 Derecede tutabilirsiniz.

Fikir verebilir.

Birde yeterli özellikte termostat eklerseniz 500 Derecede tutabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için , bu gibi videoları izledim ancak lazım olan 500 C ulaşmam için gerekli watt değeri nedir bunu arıyorum

Yukarıda bu konuda abilerimiz yazmış zaten watt değerinin nasıl bulunacağını?

Arkadasım, sorunuzun tam cevabı ıcın epeyce zorlandım,unuttugum bie nokta vardı, sure değişince, rezstans gücününde değişmesi gerektiği kısmı.
Forum dan arkadaslarımla yaptıgım özsel görüşmelerde, sagolsunlar, eklı resımdekı formulü verdıler. Taşlar yerıne oturdu kafamda, umarım sizinde işinizi görür..

Ekli dosyalar

• Screenshot (6).png
    Screenshot (6).png
    285.4 KB · Görüntüleme: 53

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular