regal tv kumandadan renk ayarlama

el_emek

Katılımcı Üye
regal marka RTV5570 TXT model 11AK30 şaseli crt televizyonum var.anten girişine çatı anteni bağladığım zaman kanalları renkli izleyemiyorum,siyah beyaz izlemek zorunda kalıyorum..eskiden bu tv"yi scart bağlantılı receiver ile izlerken renk sorunu yoktu..yani sadece çatı anteni bğlıyken bu sorun çıkıyor..bu konuda bir de şöyle deneme yaptım:komşudan scart çıkışı olmayan sadece rca çıkışı olan bir receiver ödünç aldım..buna bir ucu rca diğer ucu scart olan kabloyu bağladım..scart girişin de tv"ye bağladım,gene görüntü siyah beyaz oldu..halbuki receiverde renk sorunu yok,rca soketler de doğru yere bağlantı..
sonuç:ben bu tv"yi renkli seyretmek için kumandadan nasıl bir ayar yapabilirim..kumandadan renk ayarı yapılıyor gibi görünüyor yani çubuklar sağa ve sola hareket ediyor ama renk hep siyah beyaz..
NOT:menü+4725 ile servis menüsüne girdim ama hangi ayarı yapacağımı bilmediğim için kurcalamadan çıktım..
ilgilenenlerin yorumlayabilmesi için detaylı bilgi vermeye çalıştım,bakalım çözebilecek miyiz bu sorunu..

TV nin renk sistemi SECAM 'da kalmış olabilirmi? Türkiyedeki renk sistemi PAL olduğundan siyah beyaz gösterebilir.bilindiği üzere birçok receiver'in renk sistemi otomatik ve tv nin sistemine uyum sağlayabilir.benimkisi bir tahmin sadece,kontrol etmenizi tavsiye ederim. kolay gelsin.

TV nin renk sistemi SECAM 'da kalmış olabilirmi? Türkiyedeki renk sistemi PAL olduğundan siyah beyaz gösterebilir.bilindiği üzere birçok receiver'in renk sistemi otomatik ve tv nin sistemine uyum sağlayabilir.benimkisi bir tahmin sadece,kontrol etmenizi tavsiye ederim. kolay gelsin.
secam değil ama bg olarak sabitlenmiş bi şekilde..pal yapamadım..bir de pal ve bg aynı şey diye hatırlıyorum.ayrıca dün tv"yi açar açmaz garip bi şekilde renkli göstermeye başladı hiç bi ayar yapmadığım halde sonra ne olduysa gene siyahbeyaza döndü kendiliğinden..acaba tuner katında soğuk lehim gibi bi durum olabilir mi..

scart üzerinden receiver ile renkli izleniyorsa geriye tuner ve IF kalıyor.cihazı görmeden yorum yapmak zor olur.tuner üzerinden yayınları net alabiliyormusunuz.düşük sinyal seviyesinden de kaynaklanabilir.

Merhaba.

options 3 seçeneği 11100101 şeklindeyse (kırmızı kısım önemli) cihazın kristalinin değişmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
op3 seçeneği 101 ile bitiyor,demek kristal değişecek.ama hangisi kumanda üzerindeki mi.

TEŞEKKÜRLER

cihazı açtım ama bi kristal göremedim..dikkatli de baktım halbu ki..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri