regülatör voltajı düşürüyor ne yapmam lazım?

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
yaşadığım ilçede geçen gün genel bir arıza oluştu ve bütün Şebeke birden 200 volta düştü ve bir kaç gün sürdü bu olay.benden bir arkadaşım tekstil atelyesinde arıza yapan makinasına bakmamı istedi.sürücü voltaj arızası veriyordu.gerçi bu olay daha öncede o atelyede yaşanmıştı.daha önce kullandığı regülatörü devreye almamı istedi.bende bağladım.regülatörün üstünde 166 volt giriş 220 volt çıkış yazıyordu.fakat ben 200 volt bağladığım halde regülatör bu voltajı 175 volta düşürdü ve flüoresant lambalar bile söndü.bunu regülatör neden yapar?ben regülatörlerden pek anlamam içini açtım ve baktım elektrik motorları var içinde her sargının önünde(arabalardaki cam motorlarına benzeyen motorlardı bunlar) sanırım otamatik regülatör bu!motorların ucuna birer mil koymuşlar ve üstte iki adet siwich var bunlara basıyor miller.sanırım voltajın durumuna göre siwichlerin değişmesi gerekiyor ama hiç bir değişiklik olmadı.voltaj 175 volta kalınca baypas yaptım şalterden.bu regülatörü normal çalışır duruma nasıl getirebiliirim?yardımcı olabilirseniz sevinirim.
otomasyon

Servoya kumanda veren elektronik devrelerde arıza olabilir.Servisine başvurmanızda yarar
var.

regülatörünün herfaz için bir voltaj ayar kartı olması lazım.bu kartlar üzeriden voltaj ayarlarını yaparsın.anlattığına göre senin voltaj ayarlarında yada elektronik kartta problemin var. kat üzerinden voltaj ayarı yaparken regülatörünün cikışlarını boşa al. ayarlarını yap normale döner.söylemiş olduğun swichler voltaj ayar kartına en büşük değer veya en yüksek değeri aldığını bu sebeple bu sürücünün durmasını sağlar.

daha önce regülatör tamiri veya ayarı yapmadım.bu cihaz 1 yıldır kullanılmıyor.daha önce gebze de devreye bağlanmış ama orada votaj sorunu olmadığı için baypas da çalıştırmışlar.ama burada sakarya/kaynarca voltajlar çok düşüyor.micromaster 440 motor sürücüsü var makinanın üstünde en ufak voltaj düşmesinde arıza veriyor.
bu voltaj ayarını nasıl yapabiliirm?bu konuyu biraz açabilirmisin?

sevgili kardeşim bu regülatörün elektronik devrelerinide sorun var yükseltmiyo düşürüyo ve düştüğü yerde kalnış zaten siwiçlere dayanmışsa motorlar arızadan veya yükten dir yada aşırı düşmeden bi servis ara mesala

belki daha büyük bi arızadır ilk olarak devre motor devre trafosu olabilir arızalılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri