Rastgele Kaçak Akım Rölesi Atıyor

Ekli dosyayı görüntüle 67716
3 hafta bize kafayı yedirten kablo ektedir :) Davlumbaz yanılmıyorsam 12 senelik falan olması lazım. Fakat biz bu davlumbazı fırın, ocak+davlumbaz ve bulaşık makinesi olarak set halinde almıştık. Siemens markaları. Hiç biri sorun yaşatmadı. Demek ki davlumbazın içindeki yağlar kablonun içine girdi bir şekilde.
Bu kadar zahmet ettiniz bari kabloyu yarın da içini görelim.:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kabloyu açsanız da gözle görülür bir hata tespit edemeyebilirsiniz.

Zaten görünür bir hasar olsa KAKR yerine sigorta atardı.

Kablo zamanla ısı etlkisiyle sertleşip kemiklesiyor. Plastik yalıtım özelliğini kaybediyor. Bu da sızıntı akımı şeklinde akım geçişine sebep olarak KAKR atıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 67716
3 hafta bize kafayı yedirten kablo ektedir :) Davlumbaz yanılmıyorsam 12 senelik falan olması lazım. Fakat biz bu davlumbazı fırın, ocak+davlumbaz ve bulaşık makinesi olarak set halinde almıştık. Siemens markaları. Hiç biri sorun yaşatmadı. Demek ki davlumbazın içindeki yağlar kablonun içine girdi bir şekilde.

Kabloya dokunmayın ( bu halini değişim yapmayın ) test yapalım
Daha sonra yapılacak işlemi anlatacağım

Kabloya dokunmayın ( bu halini değişim yapmayın ) test yapalım
Daha sonra yapılacak işlemi anlatacağım

bilmek istediklerim 30mA kaçak akım koruma rölesi davlunmaz çalışırken mi ? atıyor .
ise
kablo özeliğini yitirmiş olabilir + davlunmaz çalışması ile kablo ısınıyor kablo özelliğini yitirmiş düşüncesi
yağ bağlamış motor zorlanıyor
yakında motor yanar düşünüyor ( petr )

kablo falçata kullanılmış gibi geldi , kablo plastik zırhı kesik , yaralı olabilir .

kablo klemenslenmesi ( ilk montaj ) klemesden kablo bir teli çıkmış olabilir nem vs gibi öel durumlar diyelim .

foto kabloda kare siyah köpük bant var gibi sanki boşluk oluşmuş boşluğu kapatmak için yapıştrılmış geldi .
temassızlık ( enerji iletimi )

arızalı denilen kesik power güç kablosunu ve kesik power güç kablosunu ( yeni ) fişini klemens ile rengi rengine bağlantı yapılması .
priz faz nötr toprak yerlerinin bilinmesi ve fiş faz nötr toprak yerlerinin bilinmesi
renklerine göre tutması
montajlanan kabloyu test için fişi ( fotoda siyah kare olan yer boşta ) prize takıp beklemek 30mA kaçak akım koruma rölesi atıyor mu ?

diğer 1 : klemens yerine 30mA kaçak akım koruma rölesi kullanmak ( fazladan elinde varsa ) ve topraklamayı tekli klemens ile bağlantı yapmak
diğer 2 : elektrikci tarafından teste tabi tutulması
diğer 3 : : kabloyu test için göndermek
diğer 4 : fikirler sizden ( forum üyeleri )

WhatsApp Image 2020-09-27 at 14.47.44.jpeg

Son düzenleme:
bilmek istediklerim 30mA kaçak akım koruma rölesi davlunmaz çalışırken mi ? atıyor .
ise
kablo özeliğini yitirmiş olabilir + davlunmaz çalışması ile kablo ısınıyor kablo özelliğini yitirmiş düşüncesi
yağ bağlamış motor zorlanıyor
yakında motor yanar düşünüyor ( petr )

kablo falçata kullanılmış gibi geldi , kablo plastik zırhı kesik , yaralı olabilir .

kablo klemenslenmesi ( ilk montaj ) klemesden kablo bir teli çıkmış olabilir nem vs gibi öel durumlar diyelim .

foto kabloda kare siyah köpük bant var gibi sanki boşluk oluşmuş boşluğu kapatmak için yapıştrılmış geldi .
temassızlık ( enerji iletimi )

arızalı denilen kesik power güç kablosunu ve kesik power güç kablosunu ( yeni ) fişini klemens ile rengi rengine bağlantı yapılması .
priz faz nötr toprak yerlerinin bilinmesi ve fiş faz nötr toprak yerlerinin bilinmesi
renklerine göre tutması
montajlanan kabloyu test için fişi ( fotoda siyah kare olan yer boşta ) prize takıp beklemek 30mA kaçak akım koruma rölesi atıyor mu ?

diğer 1 : klemens yerine 30mA kaçak akım koruma rölesi kullanmak ( fazladan elinde varsa ) ve topraklamayı tekli klemens ile bağlantı yapmak
diğer 2 : elektrikci tarafından teste tabi tutulması
diğer 3 : : kabloyu test için göndermek
diğer 4 : fikirler sizden ( forum üyeleri )

Ekli dosyayı görüntüle 67726
Üstadım yorma kendini, konu sahibi zaten Elektrikçi değil, fazla cesaretlendirmemek lazım. Hadi! iletken kopması vs. orta seyreklikte karşımıza çıkan durumlar da, KAKŞ'ni açtıracak düzeyde İzolasyon Kaçağı AG için çok ekstrem bir durum, iddia edilen tespit ile ilgili yapılabilecek açıklamalar var da bu başlık altında israf etmeyelim. Bu ve buna benzer şikayetler için açarız bir başlık.

Üstadım yorma kendini, konu sahibi zaten Elektrikçi değil, fazla cesaretlendirmemek lazım. Hadi! iletken kopması vs. orta seyreklikte karşımıza çıkan durumlar da, KAKŞ'ni açtıracak düzeyde İzolasyon Kaçağı AG için çok ekstrem bir durum, iddia edilen tespit ile ilgili yapılabilecek açıklamalar var da bu başlık altında israf etmeyelim. Bu ve buna benzer şikayetler için açarız bir başlık.

kabloyu kargo ile gönderin diyecektim , vazgeçtim ne elde edeceğim dedim .
arıza işi çözüldüğüne sevindim . ( bu kadar olur kullanıcı ile buna şükür bulmuş diyelim )

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Çağırdığım elektrikçiyle olan diyaloğumdan bahsettim. Sizce ne kadar doğrudur?
Problemi çözdumuz mu? Aynı durum bnde de var. Tv ve buzdolabı kullanılıyor. Bazen gunde bır bazen haftada bır kacak atıyor. Siemens ıle degıstım yone aynı tarzda atıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri