rüşvet

manyetoo

Üye
merhaba arkadaşlar

uzman elektrikçi arkadaşlar ne demek istediğimi şıp diye anlayacaklardır.
organize sanayi bölgelerindeki fabrikalarda çalışan elektrikçiler,elektrik formenleri vs bilirler
elektrik malzemesi pazarlayan firmaların yetkilileri sürekli görüşme talebinde bulunurlar.
her biri değişik bir firmanın mümesili olduğundan yada her biri değişik bir ürünü pazarladığından
potansiyelinizi bilyorlarsa onlardan kurtuluş mümkün değil,ayrıca kimsenin şikayet ettiği filan yok
tüm dünyada bu böyle,teknolojinin gelişmesine ön ayak olan herkese yer var dünyada türkiyede.

benim gelmek istediğim konu şu yukarda söz ettiğim benzer ilişkileri lehimize manüple edebilirmiyiz.
diyelim xxxx dev şirketinin bobin teli ihtiyacını karşılayan bir firmadan,rüşvet değil ama faydalı taleplerde
bulunabilirmiyiz.

burda kişisel tavrımı siz elektrikçi arkadaşlara ileteyim.
ben bu tür ilişkileri hep altyapımı sağlamlaştırmak için kullandım.
ne eksikse aldırdım.osilakopta dahil,spectrum analizatör,bilgisayar
laptop,en kral ölçü aletleri,takım vs hep bu yönde yonttum bu tip
ilişkileri.

siz ne dersiniz?

boşver hiç başlama sonu gelmez insan kendini bir kaptırdımı ardı arkası kesilmiyo hediye yada rüşvet menfaat için ikiside

Bence çok doğru değil. Neticede ekmek parasını o işyerinden alıyoruz. Her şekilde iş yerinin avantajını düşünmeliyiz. Alt yapı dediğiniz kazanımları (Bilgi ve tecrübe en önemlisi) orası için kullanmak bir nebze hafifletici unsur. İpin ucunu kaçırmamak gerekir.
Örneğin çakı çakmakla başlayan doktor - represant ilişkilerinde araba daireye varan (bazılarında) noktalara geliniverir.

Kardeş,

Rüşvet alan da veren de bizden değildir diyeyim...
Bu konu yine hassas bir konuyu açacak şimdiden kapatalım bence.

Otomasyon sektöründen değil ama bir devlet sektöründen çok çekmişimdir
ailem de çok çekmiştir umurlur ki güneşin ışınları onları terbiye eder.

Sevgiler

abicim olayı tam benim kafadan yorumlayan bir arkadaşın mesajı vardı
ama şimdi yok uyarayım,dedim neden sildiniz o ilk cevabı hayırdır hiçte rahatsız edici değildi bence
yöneticiye ihtar derdin neyse hemen kus

bu gibi oluşumlar kaz gelecek yerden tavuk esırgemeyen anlayışların oluşumu oldugu için bir menfat elde edilebilir lehimize fakatkarşı tarafın menfatının ustunde olmaz buda netıcede bizim aleyhimize

Sayin manyeto...Zaten rusveti alana da sorsan verene de sorsan,ikisi de asla olayin ismine'' rusvet'' demez...
Hem meslek etigi, hem calistigimiz sirketin cikarlari en onemlisi de vicdani rahatligimiz acisindan hediyenin de her turlusune karsi cikmak lazim...
Ben 4 yildir piyasadayim ama su ana kadar ne verdim ne de aldim...Hatta santiye sefimin istegi uzerine, ilgilerine bir tesekkur maiyetinde, iki tedas yetkilisine sadece bir yemek ismarlamak istedim ama onu bile beceremedim:) Rusvet almak da vermek de cok ayiptir neticede..

bazı şeyleri çalışırken normal maaşımızla asla alamayız,bunlar işimizle ilgili teknik malzemeler olabilir
mesleki anlamda gelişmemizi ve ilerlememizi sağlayan her türlü alet edavat temininde
eldeki olanakların akıllıca en iyi biçimde kullanılmasına rüşvet denilmez,kanımca
ama sen elde ettiğin çıkarı araba almak için kullanmışsan veya ev veya kişisel çıkar
buna rüşvet diyebiliriz,ayrım yapmakta fayda var

Benim düşümcem bu tarz olaylar şahsi çıkarımıza hizmet ediyorsa yanlıştır. kurum, konum, hediye ne olursa olsun, kesinlikle ve kesinlikle almam.

Ama konu işletmenin, çalışanların, işcilerin, teknik bölümün işine yarayacak bir malzeme, araç, ..vs (Mide dışında) ise o zaman, tabiri hoş görün "donuzdan ne kadar kıl yolarsanız kardır." atasözünü uygularım.

Ama bunu hiç bir zaman taleb etmem, verilmek istenirse ancak basettiğim koşullarda alırım. Buda peşinden hiç bir zaman tavizi getirmemelidir.

Tabi bu şahsi düşüncemdir ve değerli eleştirilerinize açıktır.

Yıllar önce babamın anlattığı bir kıssa;

Vakti zamanında bir çocuk komşusunun kümesinden bir yumurta çalıp, getirip annesine vermiş ve annesi de pişirip yemişler. Çocuk bundan cesaret alarak bu seferde tavuk çalmış, annesi onu da kesmiş, pişirmiş ve yemişler. Çocuk bu seferde koyun çalmış. En sonunda komşusunun ineğini çalmak isterken komşusu olayı görüyor ve müdahale ederken boğuşmaya başlıyorlar. Boğuşma esnasında çocuk bıçağını çekip, komşusunu öldürüyor.

Çocuk yakalanıp mahkemeye çıkarılıyor. Hakim idam kararı veriyor. İdam sehpası kuruluyor, çocuk sehpaya çıkarılıyor. Son isteğini soruyorlar. Çocuk da " Annemi görmek istiyorum, son kez göreyim " diyor. Annesi yanına getiriliyor ve annesine

---Anne dilini çıkar, dilini öpmek istiyorum diyor.

Herkesin meraklı bakışları arasında annesi dilini çıkarıp, oğluna uzatıyor. Çocuk annesinin dilini bir ısırışta koparıyor. Hemen yanındakiler olaya müdahale ediyor ve neden böyle birşey yaptığını soruyorlar.

---Ben yumurta çalıp, getirdiğimde bu yumurtayı nereden aldığımı sorsaydı şimdi burada olmayacaktım, onun için dilini ısırdım demiş.

Kıssadan hisse :

---Benim iradem kuvvetli abi, bir tek sigara içmekle tiryaki olmam diyenler bugünkü tiryakilerdir.

---Esrar nasıl birşey sırf merak ettiğim için bir kere deneyeceğim diyenler bugünkü esrarkeşlerdir.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ufak ufak başlayan kötü alışkanlıklar zamanla önüne geçilemez hale gelir.