Röle kontaklarının paralel bağlanması durumunda akım taşıma kapasitesi ne kadar artar?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Konu ile ilgili aşağıda bir görsel bulunmakta.

upload_2017-5-31_11-10-28.png

Kaynak:Schneider Electric (TeSys contactors)

C.CALIK

Ekli dosyalar

• upload_2017-5-31_11-9-39.png
    upload_2017-5-31_11-9-39.png
    161.6 KB · Görüntüleme: 107
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
görünüşe göre her kontak 500 mA taşıyor.

Ben şöyle anladım: 2 kontak paralel olursa anma akımının 1.6 katı, 3 kontak paralel olursa 2,25 katı, 4 kontak paralel olursa 2,8 katı akım taşıyabilir.

Örneğin 1 kontağın akımı 10 Amper ise 2 kontak 20 değil 16 Amper alınmalı. 3 kontak 30 değil 22,5 Amper alınmalı, 4 kontak 40 değil 28 Amper alınmalı.

Böyle yazmıyor da olabilir. Ancak konu paralel kontaklar ise gayet mantıklı bir izahat.

ben de edremit gibi düşünüyorum. K anma akımı, bağlantı şekline göre katsayı verilmiş.

peki iki adet röleyi paralel bağlantı nası yapabilirim kontakları değilde beslemelerini acemiyim yardımcı olursanız sevinirim

Kontak paralelleme olayı hiçte sağlıklı değildir. Kontakların kapanma anında nano saniyeler mertebesinde oluşacak farklar erken kapanan kontağın uzun vadede bozulmasına neden olur. Bu yıpranma kontak dirençlerinde fark oluşturup sürekli rejimde de sıkıntı çıksracaktır. Röle kontak akımı yetersiz ise kontaktör kullanmak gerekir.
peki iki adet röleyi paralel bağlantı nası yapabilirim kontakları değilde beslemelerini acemiyim yardımcı olursanız sevinirim
Bobin beslemeleri ortak olacak. İki rölenin de bobin gerilimleri aynı olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri