pwm öğrenmek istiyorum

ozgok

Üye
16f877 de pwm özel kadedici ayarları nasıl yapılır, nasıl programlanır en sade ve anlaşılır şekliyle öğrenmek istiyorum. 16f84 programlayabiliyorum sorun yok. Ama 877 de pwm yapamıyorum. Kitap aldım yeterli olmadı. elinde not olanlar ne biliyim yardımcı olabilecek herkes lütfen destek olun....

pwm şudur: bir periyotu sabit tutarak periyottaki bir ve sıfır oranını değiştirmektir. misal: servo motor çalışıtırmak için periyot 20ms sabit kalmak koşulu ile (duty cycle dedikleri görev çevrimi veya doluluk oranı) 2msn lojik 1 periyot sabit kalacağı içinde 18 ms lojik sıfır yapılırsa motor tam sola döner. aynı şekilde motorun tam sağa dönmesi için 1ms lojik 1, 19 msn lojik sıfır yaparsın. tabi bu pwm sadece servolarda kullanılıyor değil güç elektroniğindede çok kullanılır örnek olsun diye servoyu anlattım ama nerde kullanırsan kullan pwm peryodun sabit tutularak lojik 1 seviyesinin süresini ayarlamaktır.

Bir duzeltme yapmak gerekli. PWM her daim sabit frekansli olmak zorunda degildir. Uygulamaya ve alana gore degisir.( bknz: simple, sigma, delta-sigma vb.)
PWM icin 3 kritik parametre vardir;
1- Duty cycle : Bir period icerisinde High seviyesinin perioda oranidir.
2- Frequency : 1/period olarak hesaplanir.
3- Resolution : Duty cycle degerini ne kadar hassas ayarlayabileceginizi belirler. Ornegin 2 bitlik cozunurluk ile % 0, %33.333, %66,666, %99.9999 gibi 4 adet alternatifiniz vardir.

hepinize verdiğiniz pwm bilgileri için çok teşekkür ederim ancak soruyu yanlış sordum sanırım. 16f877 için pwm programlama nasıl yapılır onu sormak istemiştim. elimde ki kitapta bişeyler anlatmış ama 877 ye yeni biri için çok karmaşık geldi. Bunu sade bir şekilde açıklayan notlar veya detaylı açıklanan örnek devreler varsa çok sevinirim.

Hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim. Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri