Push-pull donusturucu cikis voltaji azalmasi

muyil

Üye
Merhabalar,

12VDC'i 340VDC'e donusturmek icin push pull cevirici devresi tasarladim. Tasarim proteus'da calisiyor sorunsuz. Ayni devreyi PCB ile test ettim. Yuke baglamadan 340VDC yi goruyorum, ayni sekilde 50mA e kadar dusuk akim cektigimde de sorunsuz calisiyor.Fakat 50mA'in uzerinde akim cekmeye basladigimda kayda deger bir sekilde voltaj dusumu oluyor. Mesala 100 mA cektigimde voltaj 310 volta dusuyor. 200 mA cektigimde 270 volta dusuyor. 400 ma'de neredeyse tamamen sonumleniyor. Sizce nedeni ne olabilir? Trafoyu aliexpress'den satin aldim inverter trafosu diye. Satici 35-40 khz arasi calisir yazmis. 120khz e kadar bile denedim ama degisen bisey olmadi. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.Devreyi ekte paylasiyorum

Ekli dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    171.7 KB · Görüntüleme: 36
400 ma yükte çekilen güç 150 watt yapar az değil.
bu güçte çalışırken 12 amperden falza 12 volt kaynak üzerinden akım çeker.
besleme kaynağınız tercihen akü olmalı. gerilim düşüyor olabilir.
c4 c5 r25 ve r26 güç harcıyor olabilir iptal et.
birer tane mosfet yeterli diğer ikisini iptal et.

Feedback devreniz sağlam değil mi? Sorun trafo yada feedback gibi geliyor bana . Trafoyu kaç khz için sardırdıysanız ora aralıkta sürün..

Feedback devreniz sağlam değil mi? Sorun trafo yada feedback gibi geliyor bana . Trafoyu kaç khz için sardırdıysanız ora aralıkta sürün..
Trafoyu aliexpressden aldim invertor trafosu olarak (3+3) e 85 olarak sarilmis. Yuksuz 340 volta ulasiyorum.Cok dusuk yuk uygulayinca yine sorun yok.Mesala 100ma cekince 310'a dusuyor.Trafo kaynakli olacagini dusunmuyorum cunku dusuk voltajlarda da denedim sorun yine devam etti. Feedback devresinde bir sikinti var diye dusunuyorum sizin dediginiz gibi. Pin 3 icin Loop compensation falan yapmak gerekiyor mu bir bilginiz var mi? Datasheet'de bulamadim.

Trafoyu aliexpressden aldim invertor trafosu olarak (3+3) e 85 olarak sarilmis. Yuksuz 340 volta ulasiyorum.Cok dusuk yuk uygulayinca yine sorun yok.Mesala 100ma cekince 310'a dusuyor.Trafo kaynakli olacagini dusunmuyorum cunku dusuk voltajlarda da denedim sorun yine devam etti. Feedback devresinde bir sikinti var diye dusunuyorum sizin dediginiz gibi. Pin 3 icin Loop compensation falan yapmak gerekiyor mu bir bilginiz var mi? Datasheet'de bulamadim.
Size type 2 Compensator lazım. Nette birçok döküman var .

Size type 2 Compensator lazım. Nette birçok döküman var .

Yardimlariniz icin tessekkur ederim. Problemlemi cozdum sanirim. Kullandigim voltaj kablosu ile ilgili bir problem gibi gozukuyor. Yaklasik bir metreye yakin bir kablo kullanmistim. Multimetre ile olctugumde yaklasik degeri 1- 1.5 ohm olarak cikiyor. 12 voltluk guc kaynagindan yaklasik 5 amper cektigim de sadece yolda 5-6 volt kaybediyorum. Guc kaynaginda gordugum rakam gercek giris voltajini karsilamiyor.O yuzden guc kaynaginin voltajini yukselttim ve girisi 10-12V arasina getirdim ve sorun cozudu gibi gozukuyor.

Merhaba. Zaten özellikle 12 voltta akü güç kablosu sizin de belirttiğiniz gibi mümkün olduğu kadar aküye en yakın olarak (eskiden beri bunu sürekli bunu tavsiye ederiz zaten) ve amperli (kalın kesitli) akü kablosu şeklinde tutulmuş olmalıydı. Çünkü 150 watt.' da 12 amperden fazla amperin teorik olarak bu kablodan voltaj düşümü hiç olmadan kayıpsız girebilmesi gerekiyordu. Kuvvetle muhtemelen bu sıkıntınız bundan dolayıydı. Kablonun uzunluğunu önce hiç göz önüne almadan, herhalde MOSFET'lerle anahtarlanmada kaybı (gereksiz güç şeklinde olan ısıyı) azaltmak amaçlı girişten güç kayanağının voltajını biraz düşürmüş olmlısınız. 400 mA'in üzerinde bu invetrer çıkışında normal (olması gereken) osilasyonu kesilmiyorsa bu sıkıntınız düzelmiş gibi görünüyor. Sevindim.

Not: Kendi 12 volt, 650 VA'lık, 2 ayrı UPS markasında kullandığım (line interaktif UPS'lerle) olan bir deneyimimi belirtmiş olayım. Bir gözü sıkıntılı 12 volt araç aküsüyle voltu 12 volttan düşük 11-10 aralığına düşen bu sıkıntılı 12 volt, 60 A'lık sulu aküyle yaptığım çalıştırma (testi) deneylerinde, akünün volt*amper olan güç çarpımını aküden alınırken inverterdeki bu osilasyonlarda daha fazla ısınıp ısı şeklindeki olan gereksiz güç kaybının da artabildiğini gözlemiştim. Yani akü voltaıjını siz bilerek düşürmüşseniz inverterin ısınmasında, osilasyonların bir noktadan sonra kesilmesinde bu inverterin daha serin çalışmasının da aleyhinde oluyor, hiç bir şekilde de lehine olamıyor. Bir dip not olarak bunu da size belirtmiş olayım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Devre güzel calisiyor. Devrenin aynısını yapmak isteyen arkadaşlar olursa dalgalanma voltajını önlemek icin cikis kapasitoründen önce indüktör eklemesini tavsiye ederim. Devreyi çıkış voltajindan izoleli olarak tasarladim.Op amp olarak tlc2262 gibi rail to rail op amp( imitasyon çin menşaili değil kesinlikle orijinal çünkü imitasyonlar rail to rail yapmiyor) kullanılmasını tavsiye ederim. Nedeni ise rail to rail op amplar besleme voltajına yakın voltajlara ulasabiliyorlarlar. Yani normal bir op amp 5V besleme kaynağı ile 1.7v- 3.7v arasında çıkış değeri alırken rail to rail op amplar 0.1V- 4.9V değer alabiliyorlar. Bu sayede daha kararlı feedback devresi elde edersiniz.Benim dustugum hataya düşüp uzun voltaj besleme kablosu kullanmayın,mümkün olduğunca kısa kablo olsun.
Iyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri