PT100 çıkış sinyali

brkelac

Üye
Merhaba elimde yeni alınan bir rtd pt100 sıcaklık sensörü var. 2 kırmızı ve 1 siyah kablosu bulunuyor. Kırmızı siyah arası 108 ohm kırmızı kırmızı arası 2.3 ohm gösteriyor. Bu sensörden Arduino ile sıcaklık bilgisi okumak istiyorum. Çıkışı 4-20ma mi yoksa 0-10V mu verdiğini nereden anlayacağım aldığım yerde yazmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sensörün sıcaklık artıkca direncide küçük bir miktar artıyor, tek basına birşey ifade etmiyor, Wheatstone köprüsüne bağlanıp, voltaj sinyaline cevrilip, ölcülüyor, ekteki resimde spice çalıştırdım, 108 ohm da 100mV çıkış verdi, bu konuyla ilgili bilgi çok, araştırıp sensör ve dönüştürücü bilginizi geliştirebilirsiniz,,

Ekli dosyalar

• pt100.PNG
    pt100.PNG
    40.6 KB · Görüntüleme: 79
Yani 0-5V aralığına çevirip bu sinyali ölçmek yerine direkt sensörden çıkan kabloları 5v gnd ve analog pine bağlayıp ölçemiyor muyum?

olmaz,,,,, 3 telli pt100 de gercekte ntc- ptc gibi iki ucu vardır, sensör ve cihaz arası kablo uzun ise hassas proses lerde , kablo bu 3. telden kablo direnci ölçülüp, hata payı sıfıra indirilir,

Wheatstone köprüsü kullanın diyorsunuz yani anladım teşekkür ederim

olmaz,,,,, 3 telli pt100 de gercekte ntc- ptc gibi iki ucu vardır, sensör ve cihaz arası kablo uzun ise hassas proses lerde , kablo bu 3. telden kablo direnci ölçülüp, hata payı sıfıra indirilir,
Mesajınızı görünce düzeltme ihtiyacı duydum, PT100'ler PTC yani Pozitif sıcaklık katsayılı dirençlerdir o gördüğünüz diğer ucun ntc ile hiç bir alakası yoktur.

Düşük direnç gösteren iki ucu , (siyah+ siyah) üç damarlı kablo ile tasıyıp, ölçme yapacagınız kontorl cihazı, PLC vs de girişde aynı termınale baglayın, diğer kırımız ucu ta diğer giriş terminaline taşıyın. 3 kablo olması nedeni, uzun mesafelerde, cevreden etkılenmeemsi için kompanze etmektir.

https://termopar.com.tr/pt100direnc.asp pt100 ısı ve direnç degerleri yuıkardaki adresdedir.

Cevap veren herkese teşekkürler. Özetle benim anladığım; kırmızı-kırmızı arası ölçüm kablonun iç direncini veriyor.(Tekrar ölçtüm 0.4ohm) Kırmızı-siyah arası ölçüm ise sensörün sıcaklığa göre verdiği direnç değeri oluyor. (106.5ohm) Peki ben bu çıkış direncini wheatstone köprüsüyle voltaj sinyaline çevirip Arduino ile voltaj sinyali okuyacağıma göre wheatstone köprüsüyle kurulan devreyi beslemem için harici bir akım kaynağı kullanmam gerekiyor doğru mu anladım?

Cevap veren herkese teşekkürler. Özetle benim anladığım; kırmızı-kırmızı arası ölçüm kablonun iç direncini veriyor.(Tekrar ölçtüm 0.4ohm) Kırmızı-siyah arası ölçüm ise sensörün sıcaklığa göre verdiği direnç değeri oluyor. (106.5ohm) Peki ben bu çıkış direncini wheatstone köprüsüyle voltaj sinyaline çevirip Arduino ile voltaj sinyali okuyacağıma göre wheatstone köprüsüyle kurulan devreyi beslemem için harici bir akım kaynağı kullanmam gerekiyor doğru mu anladım?
evet harici bir güç kaynağı kullanman gerekecek

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri