Proteus Simülasyon Hatası

Arkadaşlar aşağıda megepin notlarından aldığım aşağı yıkarıcı devresi ve benim yapmış olduğum yukarı sayıcı devresinin şeması var. megepin notundaki yapılmış olan devreyi aynen yapıp çalıştırayım dedim ama bana U1 ve U2 hatası verdi. hatam nerde acab birde siz bakarmısınız?

O hatanın açıklaması da vardır mutlaka .Onu da ekleseydin tahmin kolay olurdu.
En doğrusu proteus dosyasını eklemek.Şimdi biri parçaları ekleyecek,şemana bakarak çizecek,belkide aynı hatayı vermeyecek...Uzun iş . ::)

doğru dedin arkadaşım yapmış olduğum dosyayıda buradan indirebilirsiniz. verdiği hatada aynen şu devrede 2 tane 74ALS192 kullandım bunların biri U1 diğeri U4 diye kayıtlı. verdiği hatada U1 ve U4 hatası ben ne yaptıysam çözemedim yardım edersenmiz sevinirim.

Sn.elektronik67 uygulamanızı pc me indirip çalıştırmak istediğimde şu hatayla karşılaştım.

Kullandığınız 74ALS192 Proteus kütüphanesinde similasyonu desteklemeyen bir modeldir. Bunun yerine 74HC192 kullanabilirsiniz. Similasyonda bir fark oluşturmayacaktır.

Tabi belkide sizde bunun similasyon için gerekli altyapısı mevcuttur ve basettiğiniz hata çok daha farklıda olabilir.

(Kullandığım Proteus 7.2 Sp6 dır ve extra kütüphane eklentisi yoktur)

Bilginize

74192 için bir kaç tane seçenek vermiştir fakat sen dikkat etmeden no sim olanı seçmişsin,@abuzettin20 arkadaşımız belirtmiş sağolsun.
Böyle eski elemanlar için ek lib gereksiz,olanı yeterlidir.

Hata ayıklamak için devrenin düzgün çizilmesi önemlidir.

Verilen ana devrenin de hatalı olması muhtemeldir. ::)

Birinci basamağın ikinci basamağı nasıl değiştireceği sana bırakıldı ::)

yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sizin sayenizde bunuda öğrenmiş oldum

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri