PROJEKTÖR BALAST GİRİŞ ÇIKIŞ GERİLİMİ

kbrs

Üye
Selam arkadaşlar.Şantiyede kullandığımız 2 adet 400 w. metal halide projektörümüz var. Bu projektörler çalışmıyordu,ignitör ve balastın sağlamlık testinin nasıl yapıldığını bilmediğim için kafama göre ignitörü söktüm yenisini taktım çalıştı. Bilmediğimizden dolayı kafadan atma deneyip arızayı bulmuş olduk.Elimde AVOmetre vardı fakat ignitör ilk anda 3000-5000 V gerilim verdiğinden AVOmetreyle kontrol etmeye korktum.
Birde balasta giriş gerilimi 232 V , çıkış gerilimi 150 V görülüyor. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan ağbilerden öğrenmek istediklerim şunlardır :
1) İgnitörün sağlamlık testi nasıl yapılır.
2) İgnitör ilk anda görevini tamamladıktan sonra devreden çıkıyormu yoksa hala çalışmaya devammı ediyor?yoksa tamamenmi bozuk? Bunu nasıl anlayabiliriz?
3)Balastın sağlamlı testi nasıl yapılır? Giriş çıkış gerilimleri normalde nasıl olmalıdır?
4) Balastın çıkışı 150V olduğuna göre bizim ampulumüz 150 volt gerilimlemi çalışmış oluyor? 150 V çıkış gerilimi normalmidir?
Sorularıma yardım ederken lütfen cevap olarak seri lamba kontrolünü söylemeyiniz.forumdan araştırdım epeyce tehlikeli bir yönteme benziyor. 5000V ignitör gerilimine seri lamba bağladığımı düşünemiyorum, ölür gideriz heralde.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam arkadaşlar.Şantiyede kullandığımız 2 adet 400 w. metal halide projektörümüz var. Bu projektörler çalışmıyordu,ignitör ve balastın sağlamlık testinin nasıl yapıldığını bilmediğim için kafama göre ignitörü söktüm yenisini taktım çalıştı. Bilmediğimizden dolayı kafadan atma deneyip arızayı bulmuş olduk.Elimde AVOmetre vardı fakat ignitör ilk anda 3000-5000 V gerilim verdiğinden AVOmetreyle kontrol etmeye korktum.
Birde balasta giriş gerilimi 232 V , çıkış gerilimi 150 V görülüyor. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan ağbilerden öğrenmek istediklerim şunlardır :
1) İgnitörün sağlamlık testi nasıl yapılır.
2) İgnitör ilk anda görevini tamamladıktan sonra devreden çıkıyormu yoksa hala çalışmaya devammı ediyor?yoksa tamamenmi bozuk? Bunu nasıl anlayabiliriz?
3)Balastın sağlamlı testi nasıl yapılır? Giriş çıkış gerilimleri normalde nasıl olmalıdır?
4) Balastın çıkışı 150V olduğuna göre bizim ampulumüz 150 volt gerilimlemi çalışmış oluyor? 150 V çıkış gerilimi normalmidir?
Sorularıma yardım ederken lütfen cevap olarak seri lamba kontrolünü söylemeyiniz.forumdan araştırdım epeyce tehlikeli bir yönteme benziyor. 5000V ignitör gerilimine seri lamba bağladığımı düşünemiyorum, ölür gideriz heralde.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler saygılar.

1.ballast ın giriş gerilimi 220 çıkış gerilimi 150 volt olmaz senin okumuş olduğun 150 watt olması gerekir
ballast lar voltajı yükselmezler yada düşürmezler frekansı yükselterek devreye endüktif bir kazanç sağlayarak giriş frekansı olan 50 hz' i seri bağlanarak daha yüksek bir frekansa dönüştürürler lamba yanarkende duy üzerinden ac voltajı ölç 220 volt görürsün ıgnitor lambanın ilk ateşlemesini yani lambanın yanmasında yardımcı olurlar ıgnıtor de yazan 4-5 kva de voltaj değil kapasite yani güç faktörünü gösterir yani derki ben 100 ile 400 watt gücündeki bir lambayı yakabilirim .. yanlış bir şey yazdıysam form daki daha bilgili arkadaşlar düzeltsinler

AVOMETRE watt göstermiyor yani avometrede sadece direnç akım ve gerilim kısmı var. 150 watt değil çıkış 150 V görünüyor Hasan bey.

AVOMETRE watt göstermiyor yani avometrede sadece direnç akım ve gerilim kısmı var. 150 watt değil çıkış 150 V görünüyor Hasan bey.

avometreler watt göstermezler genelde akımla gerilimi çarparsın cosF yi çarpasın watt meydana çıkar ...

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri