" Programming Failed at Program Memory address 0x000002 " HATASININ ÇÖZÜMÜ NEDİR ??

musti463

Üye
" Programming Failed at Program Memory address 0x000002 " Bu yazı PicKit2 ile pic16f877a mı programlamaya çalıştığım zaman çıkıyor sebebini bilen var mı?

Aynı sorun bendede oluştu hocam. Arkadaş benim 16f877 deki programı alıcaktı ben yanında değildim ne yaptıysa robot programı okumaz oldu. tekrar atmaya çalıştım aynı hatayı verdi. Çözümü bilen acil paylaşırsa sevinirim.

Enerji ile ilgili bi sorun olabilir sanırım.. Yeterli akım var mı programlama esnasında? Pickit 2 den veriyorsanız elektriği, diğer devre elemanları da sömürüp tüketiyor enerjiyi.. Pic programlanamıyor.. Yarıda kalıyor..

Genelde 0x000003 te hata veriyordu eskiden bizim picler.. Pic i değiştirip deneyin bazen picte sorunlu olabiliyor.. İlk programlamada sorunsuz oluyorlar, 2. 3. programlamada bişey oluyordu.. Yan sanayi pic midir nedir..

pic kit 2 de ara gazz verip 5-6 defa peşpeşe yükledim sucsessfull dedi ama ne yazıkki robot programı okumadı :)

Mantıklı düşünecek olursak, kod koruma yoksa ve pic programında okunan değerler yükleneceklerle zaten aynı ise, peşpeşe yüklemede yazamasa bile önceki veri doğru olduğundan başarısız deme ihtimali düşük sanırım..

Config ayarlarında lov voltage programming kapalı olsun ( &_LVP_OFF) bundanda program başarılı bir şekilde pice atılmış gözüksede çalışmama durumu olur.

INCLUDE "P16F877A.INC"
LIST P=16F877A
__CONFIG _CP_OFF&_WDT_OFF&_XT_OSC &_PWRTE_ON&_BODEN_OFF&_DEBUG_OFF &_LVP_OFF

equ ile yapılan atamalar bu yazdıklarımdan sonra yapılmalıdır vede port giriş çıkış kurulumundan önce. bu durumdada memory hatası verir.

@karaapak.. Yazdıklarınız anlamsız geldi biraz.. Asm dosyası hex e dönüştürüldükten sonra sağlıklı yükleme yapılan her pic, her türlü komutu kabul eder.. Zaten hata var ise derleyici hex i oluşturamaz.. Pic in içine de her türlü veri kaydedilebilir, program komutu olsun olmasın,, farketmez.. 18Flerde böyle.. 16Flerde de öyle olmalı.. Komutun anlamlı ya da anlamsız olduğuna bakmaz programlama esnasında.. Ayrıca equ atamalarını da programın ortalarında da yapıyorum ben.. MPLAB 8.63 te sorun yok..

@karaapak.. Yazdıklarınız anlamsız geldi biraz.. Asm dosyası hex e dönüştürüldükten sonra sağlıklı yükleme yapılan her pic, her türlü komutu kabul eder.. Zaten hata var ise derleyici hex i oluşturamaz.. Pic in içine de her türlü veri kaydedilebilir, program komutu olsun olmasın,, farketmez.. 18Flerde böyle.. 16Flerde de öyle olmalı.. Komutun anlamlı ya da anlamsız olduğuna bakmaz programlama esnasında.. Ayrıca equ atamalarını da programın ortalarında da yapıyorum ben.. MPLAB 8.63 te sorun yok..
GÜVTEK söylediklerinin benim yazdıklarımla alakası yok, bende anlatamamış olabilirim; öncelikle arkadaş programın derlenme esnasında hata verdiğni söyüyor " Programming Failed at Program Memory address 0x000002 " ve Bu yazı PicKit2 ile pic16f877a prog.. arkadaşın kullandığı programlayıcıyı kullanıyorum ve pıc16f877a da kullanıyorum benim başıma gelen benzer hata ile ilgili durumu anlattım sorun .equ atamalarından kaynaklanıyordu siz "Ayrıca equ atamalarını da programın ortalarında da yapıyorum ben.. " demişsiniz ki benim dediğimden farkı yok zaten öyle yapın diyorum, INCLUDE "P16F877A.INC" vs den önce yaparsanız ınc dosyası içindeki atamalardan ötürü aynı adrese üstüste yazma olsılığı var ve buda memory hatası veriyor birebir başıma geldi sizde deneyebilirsiniz. Birde "Asm dosyası hex e dönüştürüldükten sonra sağlıklı yükleme yapılan her pic, her türlü komutu kabul eder." demişsiniz lvp ile yani düşük gerilimle programlama config kısmında açık bırakılırsa veya hiçbir ayar belirtilmezse pic programı yüklemiş gibi gözüküp yinede çalışmama durumu oluşuyor buda başıma geldi. Birde bildiğiniz gibi derleyici komutun anlamlılığına işlevine bakmaz daha çok yazım hatası varmı onu kontrol eder başıma gelen başka birşey ise programımın bir yanlış yazımdan fakat hata vermeyen bir yanlış yazımdan çalışmaması olmuştu movlw 05h dan sonra movwf portb yazacağıma yine movlw portb yazmışım program derleniyor yükleniyor fakat çalışmıyordu yukarıda yazdıklarımda bunlar umarım daha anlamlı olmuştur.

GÜVTEK söylediklerinin benim yazdıklarımla alakası yok, bende anlatamamış olabilirim; öncelikle arkadaş programın derlenme esnasında hata verdiğni söyüyor " Programming Failed at Program Memory address 0x000002 " ve Bu yazı PicKit2 ile pic16f877a prog.. arkadaşın kullandığı programlayıcıyı kullanıyorum ve pıc16f877a da kullanıyorum benim başıma gelen benzer hata ile ilgili durumu anlattım sorun .equ atamalarından kaynaklanıyordu siz "Ayrıca equ atamalarını da programın ortalarında da yapıyorum ben.. " demişsiniz ki benim dediğimden farkı yok zaten öyle yapın diyorum, INCLUDE "P16F877A.INC" vs den önce yaparsanız ınc dosyası içindeki atamalardan ötürü aynı adrese üstüste yazma olsılığı var ve buda memory hatası veriyor birebir başıma geldi sizde deneyebilirsiniz. Birde "Asm dosyası hex e dönüştürüldükten sonra sağlıklı yükleme yapılan her pic, her türlü komutu kabul eder." demişsiniz lvp ile yani düşük gerilimle programlama config kısmında açık bırakılırsa veya hiçbir ayar belirtilmezse pic programı yüklemiş gibi gözüküp yinede çalışmama durumu oluşuyor buda başıma geldi. Birde bildiğiniz gibi derleyici komutun anlamlılığına işlevine bakmaz daha çok yazım hatası varmı onu kontrol eder başıma gelen başka birşey ise programımın bir yanlış yazımdan fakat hata vermeyen bir yanlış yazımdan çalışmaması olmuştu movlw 05h dan sonra movwf portb yazacağıma yine movlw portb yazmışım program derleniyor yükleniyor fakat çalışmıyordu yukarıda yazdıklarımda bunlar umarım daha anlamlı olmuştur.

Program satırlarını yazdıktan sonra, port işlemlerini vs yaptıktan sonra, ana döngünün altlarında, alt fonksiyonlar için equ atamaları yapmıştım.. Sorun çıkartmıyor mplab.. Bahsettiğiniz equ sorunu mplab ın eski sürümlerinde olabilir.. O yüzden mplab sürümünü söyledim..

Derleyici komutun doğru olup olmadığını inceler, ona göre hex e çevirir.. Ama hex içerisinde mantıklı bir komut olup olmadığını pickit 2 veya pic; yükleme esnasında kontrol etmez.. Direk olarak bellek görevi görür pic hafızası..

Configuration registerleri zaten pic in çalışmasını etkiler ve pickit 2 sadece orayı kontol eder hex dosyasında..

Zaten bahsedilen hata hex dosyasının pic e atılması sorunu.. Bahsedilen yazı buna benzer bir yazı sanırım.. @karaapak, bahsettiğiniz mplabın pickit 2 programlayıcısı mı?

Evet bu arayüzü kullanan programlayıcı, bendeki pcb si gözüken altında şeffaf bir koruması olan muhtemelen 3. parti diye tabir edilen fabrikasyon klonu, programmer on to go özelliğine kadar herşey var çalışmasında hiçbir sıkıntı yok yeterki program doğru yazılsın, ben bununla DSPIC30f2010 da programlıyorum iki pictede ICSP kullanıyorum ilk başladığımda yukarıda bahsettiğim hataları yapmıştım şimdi bir sorun yaşamıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri