Program ilerlemiyor,Sürekli su alıyor.

9BdjRX.jpg
SExewn.jpg
SrE11m.jpg

merhaba
Beko 3503 buladik makinemden surekli olarak su kaçagi vardi.
Su taşma switchine bagli hortumdan surekli su geliyordu. Resimdeki gibi hortumu tikadim bu seferde makine icine su almayi kesmiyor,program ilerlemiyor ve aldigi suyu isitmiyor.

-Makinesu tasma switcihine bagli hortumdan surekli su veriyor.

-Programa basladiginda Su alma isleminde takili kaliyor.surekli su aliyor,haliyle makinenin ici su doldugunda bu sefer on kapakdan kacirmaya basliyor.

-Makine aldigi suyu isitmiyor.

-Program ilerlemiyor , elle ilerlettiginiz zaman calisiyor ama su isinmiyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

7bc4d1fbc6291ebf2c638aaf3fb3bc44.jpg
80fca8cca6dfbdab335a7c32f894263f.jpg
4329d78c4952180081d445fb7b05df82.jpg
78899072e45af6ef7ff37f0dc8cf69f6.jpg
a6b9bd4c011d29b7fce45d261f79014f.jpg
be3c89f9d8e4b03bbecc1441ebb3fc36.jpg

Makinenin su sayacının arızalandığını düşünüyorum. Lakin su sayacı hangi parça bilemedim.

İnternette beko bulasik makinesi su sayaci diye arattigimda su fotoyu goruyorum ama benim makinemde boyle bir parca yok.
Resim:

Beko 3503 de su sayacı su ventili ile aynı parçamı 2 resim ekliyorum hangisi su sayacı olabilir?

Son düzenleme:
Makinede su sayacı yok . Ventıl vardır resım açılmıyor net bırsey dıyemıyeceğim.

Makinede su sayacı yok . Ventıl vardır resım açılmıyor net bırsey dıyemıyeceğim.
Ben resimleri gorebiliyorum telefondan .

Bahsettiginiz su girisini acip kapayan ventil degil mi?
Ayni zaman da su sayaci olarak da mi gorev yapiyor?

78899072e45af6ef7ff37f0dc8cf69f6.jpg

makinanızda sayaç yok yerine bu parça var su seviyi salteri yada prosestat diye geçer suyu kesmiyorsa bu parça arızalı olabilir ...genel de içindeki diyafram lastigi yırtılır hava kaçırdıgı için basınç yapıp suyu kesmez....

Sayın usta murat ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.
Belirttiğiniz parçayı söktüm,hortum kısmina üfledigimde diyaframin calismadigini "tik tik" diye ses yapmadigini farkettim.Yenisini aldim.taktim.yeni parca diyaframi calisiyor.

Fakat ayni ariza devam ediyor. Makine surekli su almaya devam ediyor. Yeni prosestatin hortumunu cikarip prosestat icine ufledigimde prosestat devreye giriyor ve makine su almayi kesiyor.yeni prosestatin calistigini bu sekilde kontrol ettim.

Anladigim kadariyla Prosestata gelen hortumdan hava basinci gelmeli ama gelmiyor.hortumu ayirip yere biraktigimda hortumun icinden su akiyor.

Hortumdan prosestatin devreye girmesi icin gerekli hava basinci gelmedigi icin prosestat su ventilini kapatmiyor ve makine icine su doluyor diye dusunuyorum.ben prosestat hava ufledigimde su alma kesiliyor makineni programi ilerliyor.makine duzgun calismaya basliyor.

Bu durumda tavsiyeniz nedir hangi parcayi kontrol etmeliyim / degistirmeliyim.

Saygilar.
NWNNV5.jpg

makinenin içindeki suyu tamamen boşaltın hortumada iyice üfleyin içinde hiç su kalmasın su seviye şalterinin içine su girdi ise emerek boşaltın ....hortumun orta kısmı makinanın yan duvarında bir yuvası olacak oraya tutturun....tekrar deneyin eyer yine olmaz ise taktıgınız parça uygun degildir (çamaşır makinasındada aynı parça kullanılır basınçları farklıdır) ya üzerindeki ayar vidalarından ayarlamaya çalışın yada başka parça bulun....kolay gelsin...

Basinc anahtarinin hortumunu takip edin. Aldaki su hazne grubunun önunde sefaf bir yer var orasi tikanmistir. Basinc anahtarinun ucundan ufleyin ama temizlenmez. En iyisi az birsey su aldirin filtre grubunun orda bir delik var. Oraya ince tel ile temuzliye bilirsiniz. Pompanin ordaki sefaf bolumden bahsediyirum. Iyice temizlediyseniz. Bir kere su aldirip bosaltalim. Ondan sonra makine icini bulasik makinesi temizleyici siyle yıkayın

makinenin içindeki suyu tamamen boşaltın hortumada iyice üfleyin içinde hiç su kalmasın su seviye şalterinin içine su girdi ise emerek boşaltın ....hortumun orta kısmı makinanın yan duvarında bir yuvası olacak oraya tutturun....tekrar deneyin eyer yine olmaz ise taktıgınız parça uygun degildir (çamaşır makinasındada aynı parça kullanılır basınçları farklıdır) ya üzerindeki ayar vidalarından ayarlamaya çalışın yada başka parça bulun....kolay gelsin...
Sayin usta murat dediginiz gibi yaptim ve sorun cozuldu.makine ilk defa duzgun calisti.

Cevap verenlere çok teşekkürler.

Merhaba

On gundur sorunsuz calisan makine bugun yine arizalandi.

Makineye elektrik geliyor.On/Off ledi yaniyor. Program secmemize ragmen makinede hic bir hareket yok.
Normalde programi secip baslayinca once bir sure su bosaltma yapip program baslamali. Ama hic bir hareket yok program baslamiyor.

Makineyi yan cevirip su tasma salterine gelen kablolari makine on konumunda (acikken) olctugumde hic voltaj goremedim.

Kondansatore baktigimda 220v var. Ama su tasma salterinin uclarina baktigimda hic voltaj yok

Haricten kablo cekip bosaltma pompasina bagladigimda pompa calisiyor makine bosaltma yapiyor.

Makine acilir acilmazsu tasma salterine (switch) 220v gelmesi gerekmezmiydi?

Ariza nerde olabilir su tasma salterini devreden cikarmak icin hangi kablolar kisa devre yapilmali resmi ekliyorum.

G5MM0y.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,359
Kullanıcılar
450,223
Son üye
elektrikklicocuk

Yeni konular

Geri