Merhaba hocam dediğiniz soruna yakın bende bir durum yaşamaktayım suyu alıp 1 kere çalışıp sonra programı bitiriyor kartı söktüm yanıklar var ama hangilerini ölçüp ne değer çıkması lazım bilemedim yardımcı olur musunuz
motor kömürlerini kontrol ediniz.kömürlerin durumu iyise elektronik kartınız arızalı getirin yada gönderin tamirini yapalım tel: 0536 462 18 59

Merhaba hocam dediğiniz soruna yakın bende bir durum yaşamaktayım suyu alıp 1 kere çalışıp sonra programı bitiriyor kartı söktüm yanıklar var ama hangilerini ölçüp ne değer çıkması lazım bilemedim yardımcı olur musunuz
Devrede yanık gözükmüyor büyük mavi kondansatörü ölçün sonra değiştirin stirin
Devrede yanık gözükmüyor büyük mavi kondansatörü ölçün sonra değiştirin stirin
Directeki siyahlaşma elle silerseniz geçer normaldir zamana bağlı islenme yapmış bence

Onlar devrede yanık değil iş lekesi silince geçer 275 yazan dikdörtgen şeklinde mavi kondansatörü değiştirin düzelir

Geçen gün makina yıkama pragramlarından hangisini seçerseniz seçin ilk olarak su alma işlemini hatasız gerçeleştiriyor sonra motor bir yöne doğru başarılı bir şekilde dönüyor FAKAT sonra diğer yöne dönecek iken duruyor ve yıkama işlemi ilelemiyor. Sıkma programına aldım suyu başarılı bir şekilde boşaltıyor. Sonra motor bir yöne doğru ilerliyor duruyor. PROGRAM TAKILIYOR. Arkadaşlar böyle ilginç bir arızayla karşı karşıyayım. Kendim antalya dev hastanesinde tıbbi cihaz tamir teknikeriyim Bu arızayla ilgili deneyimlerimi paylaşacağım

KAPAK SİVİCİ SAĞLAM
SU seviye parçası su alıp boşaltmada başarılı olmasına rağmen ölçü aletiyle ölçtüm SAĞLAM
Motor kontrol ünitesi nerde diye baktım ana kartta bu makinada ayrı yapmamışlar ne varsa tek bir elektronik kartta yeride tuşların arkasında

Motor arızalarında ilk kontrol edilecek olan KESİNLİKLE KÖMÜRLER ben kontrol ettim sağlam

Test programı ile motoru test edeyim dedim.
1. PROGRAM DÜĞMESİNİ 90 DERECE PAMUKLUYA GETİRİYORSUNUZ
2. Önce makineyi açma kapama butonuna basarak kapatın.
3. Makinenin kapağını kapatın
4. Bir parmağınız ile başlat düğmesine basılı tutun bırakmayın.
5.Sonra diğer elinizle açma kapama düğmesine basarak cihazı açın.
6. Başlat düğmesindeki parmağınızı 8 sn sonra bırakın. ARTIK TEST PROGRAMINDAYIZ.
7. Başlat dügmesine ilk olarak basıp kazanın sağ tarafa döndüğünü, ikincide sola döndüğünü üçüncüde sıkma hızında döndüğünü, dördüncüde su alma işlemi yaptı.
YANİ MOTORUMUZ CANAVAR GİBİ
PROGRAMDAN ÇIKMAK İÇİN MAKİNEYİ KAPATIN

KARTI SÖKTÜM ÖLÇÜ ALETİYLE KONTROL EDECEĞİM

RÖLE 1 VE RÖLE 2 VAR SAĞLAM FAKAT 4148 zener diyotlarından röle 2 de bulunan kısa devre. Parçacıdan alıp deneyeceğim
Test programı başarılı yaw kart sağlam dedim ama hız kontrol ünitesi test programından bağımsız onun için arıza kesinlikle kartta olmalı dedim. Akşama 4148 diyotu takıp deneyeceğim

Diyotu değiştirdim birsey farketmedi

Kartta büyük mavi renkte 2.2 mikrofarad kondansatör var. Motoru sürüyor. Ölçümde 0.8 mikrofarad çıktı. Bu kondansatörü değiştirdim bide yanında 47 nano faradlık dikdörtgen küçük kondansatörü değiştirdim.
SONUÇ MÜKEMMMMEL ARTIK MAKİNE ÇALIŞIYOR BENİM GİBİ SIKINTI YAŞA

Geçen gün makina yıkama pragramlarından hangisini seçerseniz seçin ilk olarak su alma işlemini hatasız gerçeleştiriyor sonra motor bir yöne doğru başarılı bir şekilde dönüyor FAKAT sonra diğer yöne dönecek iken duruyor ve yıkama işlemi ilelemiyor. Sıkma programına aldım suyu başarılı bir şekilde boşaltıyor. Sonra motor bir yöne doğru ilerliyor duruyor. PROGRAM TAKILIYOR. Arkadaşlar böyle ilginç bir arızayla karşı karşıyayım. Kendim antalya dev hastanesinde tıbbi cihaz tamir teknikeriyim Bu arızayla ilgili deneyimlerimi paylaşacağım

KAPAK SİVİCİ SAĞLAM
SU seviye parçası su alıp boşaltmada başarılı olmasına rağmen ölçü aletiyle ölçtüm SAĞLAM
Motor kontrol ünitesi nerde diye baktım ana kartta bu makinada ayrı yapmamışlar ne varsa tek bir elektronik kartta yeride tuşların arkasında

Motor arızalarında ilk kontrol edilecek olan KESİNLİKLE KÖMÜRLER ben kontrol ettim sağlam

Test programı ile motoru test edeyim dedim.
1. PROGRAM DÜĞMESİNİ 90 DERECE PAMUKLUYA GETİRİYORSUNUZ
2. Önce makineyi açma kapama butonuna basarak kapatın.
3. Makinenin kapağını kapatın
4. Bir parmağınız ile başlat düğmesine basılı tutun bırakmayın.
5.Sonra diğer elinizle açma kapama düğmesine basarak cihazı açın.
6. Başlat düğmesindeki parmağınızı 8 sn sonra bırakın. ARTIK TEST PROGRAMINDAYIZ.
7. Başlat dügmesine ilk olarak basıp kazanın sağ tarafa döndüğünü, ikincide sola döndüğünü üçüncüde sıkma hızında döndüğünü, dördüncüde su alma işlemi yaptı.
YANİ MOTORUMUZ CANAVAR GİBİ
PROGRAMDAN ÇIKMAK İÇİN MAKİNEYİ KAPATIN

KARTI SÖKTÜM ÖLÇÜ ALETİYLE KONTROL EDECEĞİM

RÖLE 1 VE RÖLE 2 VAR SAĞLAM FAKAT 4148 zener diyotlarından röle 2 de bulunan kısa devre. Parçacıdan alıp deneyeceğim
Test programı başarılı yaw kart sağlam dedim ama hız kontrol ünitesi test programından bağımsız onun için arıza kesinlikle kartta olmalı dedim. Akşama 4148 diyotu takıp deneyeceğim

Diyotu değiştirdim birsey farketmedi

Kartta büyük mavi renkte 2.2 mikrofarad kondansatör var. Motoru sürüyor. Ölçümde 0.8 mikrofarad çıktı. Bu kondansatörü değiştirdim bide yanında 47 nano faradlık dikdörtgen küçük kondansatörü değiştirdim.
SONUÇ MÜKEMMMMEL ARTIK MAKİNE ÇALIŞIYOR BENİM GİBİ SIKINTI YAŞAYANLARA YARASIN KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN
IMG_20210914_180243.jpg

Beko cx 2012 çamaşır makinesi su alıyor bekliyor saati geldiğinde bitti yazıyor.sulu bırakıyor.resetliyoruz 2_ 3 kere böyle sonra normal yıkayıp bitiriyor.karta baktığımda diyotla direnç yanık gibi fakat ölçtüm yanık değil.Yine de değiştim.rolelere enerji veriyorum çekip bırakıyor.Sorun ne olabilir .acaba benimki de mi aynı ariza

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-09-25-20-58-57-704_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-09-25-20-58-57-704_com.miui.videoplayer.jpg
    229.2 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot_2021-09-25-20-58-22-376_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2021-09-25-20-58-22-376_com.miui.videoplayer.jpg
    255.6 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar