Profesyonel seviyede lehim pompası önerisi

birbaskasi

Üye
Arkadaşlar selam. Elektronik kart tamiri işiyle uğraşıyorum ve sürekli olarak kart üstünden malzeme söküp takıyorum. Şu anda kullanmış olduğum Ersa VAC-3 model lehim pompam artık eskisi gibi çalışmıyor. İnternetten satın aldığım 3-4 farklı lehim pompası kullandım fakat ömürleri yaklaşık olarak 3 ay olduğu için işimi görmüyor. Profesyonel anlamda kullanabileceğim uzun ömürlü lehim pompası arıyorum. Önerisi olan var mı?

Elinizde ersa var ise içini sökün oringlerini yenileyin içinde eski yag artıkları varsa alkol ile yıkayın. Bir bez yada pamukla iyice silin. Oringlerin olduğu yerleri yağlayın. Aslında tam yagmi emin değilim ama gres gibi yada vazelin gibi bir kayganlastirici kullanılıyor. Muhtemelen vazelin de olabilir.

Ucu değişebilir zaten. Durumuna göre ucunu değiştirin yeni gibi olması lazim.

Piyasadan alacağınız hiçbir model bundan daha iyi olacağını sanmam.

Elinizde ersa var ise içini sökün oringlerini yenileyin içinde eski yag artıkları varsa alkol ile yıkayın. Bir bez yada pamukla iyice silin. Oringlerin olduğu yerleri yağlayın. Aslında tam yagmi emin değilim ama gres gibi yada vazelin gibi bir kayganlastirici kullanılıyor. Muhtemelen vazelin de olabilir.

Ucu değişebilir zaten. Durumuna göre ucunu değiştirin yeni gibi olması lazim.

Piyasadan alacağınız hiçbir model bundan daha iyi olacağını sanmam.
Şu anda bu şekilde kullanıyorum ama elimdeki ersa da çok eski olduğundan dolayı artık parçaları yenileyemiyorum. Sıfır kaliteli bir pompa arıyorum.

Elimizde çok güçlü havya istasyonları var ve böyle bir cihaza geçmek istemiyoruz. İhtiyacımız olan tek şey lehim pompası...

Arkadaşlar selam. Elektronik kart tamiri işiyle uğraşıyorum ve sürekli olarak kart üstünden malzeme söküp takıyorum. Şu anda kullanmış olduğum Ersa VAC-3 model lehim pompam artık eskisi gibi çalışmıyor. İnternetten satın aldığım 3-4 farklı lehim pompası kullandım fakat ömürleri yaklaşık olarak 3 ay olduğu için işimi görmüyor. Profesyonel anlamda kullanabileceğim uzun ömürlü lehim pompası arıyorum. Önerisi olan var mı?

Bütçeniz nedir?

Isıtıcılı pompa aldım fena değil... Normalde havyayı kaldır pompayı yanaştır lehim soğuduğu için güzel çekme olmuyor. Özellikle delik içi kaplamalı pcblerde zor oluyor. Bu elektrikli model ile bu dertler yok. Fiyatta uygun...

https://www.direnc.net/zd-211-30w-isitmali-lehim-pompasi

Normal pompalar için ise,

pompa ucunu korumakta fayda var. Ben pompanın ucuna bir silikon hortum geçirip kullanıyorum. Silikon ısıya dayanıyor. Deforme olduğu zaman ise silikonu yeniliyorum... Silikon hortuma alternatif malzeme ise eski bozuk tüplü tv nin yüksek gerilim kablosunun ucundaki vantuz. Oradan da pompa ucuna malzeme çıkıyor...

1647613127346.png

Son düzenleme:
Bütçeniz nedir?
Eğer iş yapacaksa 500-700 lira kadar açılabilirim
Isıtıcılı pompa aldım fena değil... Normalde havyayı kaldır pompayı yanaştır lehim soğuduğu için güzel çekme olmuyor. Özellikle delik içi kaplamalı pcblerde zor oluyor. Bu elektrikli model ile bu dertler yok. Fiyatta uygun...

ısıtmalı, kendinden havalı vb. gibi bir ürün bakmıyorum. Sadece lehim pompası arıyorum.

Son düzenleme:
ustaların işine karışılmaz ama, söktüğün zaman içindeki yayı biraz uzatarak esnet, ucu değiştirdin tamam ama birde kauçuk uc ilave et kullanırken @serkan_48 ustamızın da dediği gibi oringleri değiştir, ben çok ince motor yağı ile içini yağlıyordum ama yağ damlatıyor diye (ne yapayım elim ayarsız) gres yağı ile devam ettim.

ustaların işine karışılmaz ama, söktüğün zaman içindeki yayı biraz uzatarak esnet, ucu değiştirdin tamam ama birde kauçuk uc ilave et kullanırken @serkan_48 ustamızın da dediği gibi oringleri değiştir, ben çok ince motor yağı ile içini yağlıyordum ama yağ damlatıyor diye (ne yapayım elim ayarsız) gres yağı ile devam ettim.
Eski Ersa pompamın sadece iskeletini kullanıp, geriye kalan bütün parçalarını aynı modeldeki proskit marka pompa parçalarıyla değiştirdim. Şu anda o şekilde idare ediyorum parçalar ortalama 3-4 ay beni götürüyor ömrü dolduğunda da yeni bir proskit alıp parçalarını değiştirmeye devam ediyorum. Ama nereye kadar? Piyasada aynı kalitede, üretimi devam eden, yedek parçaları satışta olan bir pompa yok mu? İlla eski pompamın üstünde modifikasyon mu yapmam gerekiyor? Gerçekten çok ilginç.

Silikon hortuma alternatif malzeme ise eski bozuk tüplü tv nin yüksek gerilim kablosunun ucundaki vantuz. Oradan da pompa ucuna malzeme çıkıyor...
Selam üstad.
Bu uygulama ile ilgili bir görsel varsa atabilir misiniz?

Ben de böyle birşey almayı düşünüyordum ancak işe yararlığı konusunda şüphelerim vardı. Sizce verimli bir alet mi? Tek seferde delik içi lehimi emebiliyor mu? Yani almaya değer mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri