Prizlerde yanma ve yangın riski

reeltech

Üye
Merhabalar,

Yeni taşınacağım bir ev var. 20 senelik bir ev. 3 yıldır da içinde kimse oturmamış. Geçen hafta elektriği açtırdım. Daha sonra gidip eve bir kontrol ettim. Lambalar yanıyordu. Banyodaki iki ayrı prizin (biri duvarda normal tekli priz diğeri ise duvardan gelen kabloları üçlü uzatnaya bağlamışlar) birer deliğinin yanık olduğunu gördüm. Bir kaç prizde daha oynaklık sorunu vardı. Hepsini değiştirmeye karar verdim ve evden çıktım. Bir hafta sonra bir elektrikçi çağırdım. Ancak eve gidip baktığımızda sigortanın attığını gördük. Her kaldırışımızda hemen atıyordu. Kaynağın banyodaki havalandırma boşluğu olduğunu fark ettik. Oradan kıvılcım patlıyordu. Derken havalandırma fanının yanıp eridiğini ve banyo fayansının üzerine aktığını anladık. Zaten etraf yanık kokuyordu. Allah'tan yerde yanıcı bir madde yokmuş. Yoksa bütün ev tutuşabilirdi. Artık olmayan fana giden duvardaki kabloyu bağlantı yerinden iptal ettik. Sigorta sorunu çözüldü. Prizler de değiştirildi. Elektrikçinin dediğine göre yüksek ihtimalle prizlere ısıtıcı bağlanmış. O yüzden yüksek akımdan dolayı yanmışlar. Ancak fan neden yanıp erimiş onu anlayamadım. Merak ettiğim konu başka bir önlem almam gerekli midir? Priz değişimi haricinde bir şeye dikkat etmemi önerir misiniz? Akım korumalı prizlerin faydası olur mu? Hem priz yanması hem de fan erimesinin aynı yerde olması açıkçası beni biraz huzursuz etti.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20201007_155756.jpg
    20201007_155756.jpg
    200.3 KB · Görüntüleme: 133
  • 20201007_155820.jpg
    20201007_155820.jpg
    380.1 KB · Görüntüleme: 122
  • 20201002_171521.jpg
    20201002_171521.jpg
    234.4 KB · Görüntüleme: 129
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Akım korumalı priz kendisine takılan cihazları genellikle yüksek gerilimden korur. Yani Şebeke gerilimi 220V değerinin üzerine çıkarsa koruma yapar. Önceliğiniz, Sigorta panonuzu ve prizlere çekilmiş olan kablo kalınlıkları elektrikçiye kontrol ettirmek olmalı, fotolarını da buraya yükleyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Ev ahşap ise,kaçak akım +AFDD ( ark hatası algılama şalteri ) birleşik koruma yaptırınız.
AFDD olsa idi yanma olayı olmayabilirdi ! .Aslında,AFDD nin,tüm tesisatlarda olmasında yarar var.

Son düzenleme:
Herkese cevapları için teşekkürler. Kablo kalınlıkları iyi, kaçak akım rolesi de var. Belki 3 yıldır kimse oturmadığı için fanın kablolarını kemirgenler kemirmiş olabilir ya da uzun süre açık kalmış olabilir diye düşünüyorum. Sigortaları değiştireceğim. Ana sigortayı bu olaydan sonra değiştirdim. Diğerleri de eski. Daha iyi bir marka alacağım.

Ekli dosyalar

• 20201010_063900.jpg
    20201010_063900.jpg
    186.5 KB · Görüntüleme: 76
  • 20201010_063917.jpg
    20201010_063917.jpg
    182.9 KB · Görüntüleme: 63
  • 20201010_063957.jpg
    20201010_063957.jpg
    138.3 KB · Görüntüleme: 69
Herkese cevapları için teşekkürler. Kablo kalınlıkları iyi, kaçak akım rolesi de var. Belki 3 yıldır kimse oturmadığı için fanın kablolarını kemirgenler kemirmiş olabilir ya da uzun süre açık kalmış olabilir diye düşünüyorum. Sigortaları değiştireceğim. Ana sigortayı bu olaydan sonra değiştirdim. Diğerleri de eski. Daha iyi bir marka alacağım.

Selâmün aleyküm

geçmiş olsun ,
net görüntülü siğorta kutunuzun içinin fotosunu yayınlamanız ( kablolar gözükür hali ) ile .

diğer önemli konu bu siğortalar nereyi besliyor tesbiti .
( hangi cihazlar bağlı veya bağlanıp çalıştırılıyor watt veya amper değerleri
bakış soldan sağa siğortalar
eski tip tesisat olduğundan aydınlatma ve priz devreleri siğortaları ayrı olduğunu sanmam
25 amper siğorta örneğin çamaşır mak .+ banyo ve wc aydınatma + priz ( traş mak için boşta vs gibi )
16 amper siğorta bulaşık mak + aspiratör + 2 adet priz vs gibi
16 amper siğorta
25 amper siğorta
10 amper siğorta
32 amper siğorta

10 amper siğorta 1.5 mm2 kesit kablo çekilir aydınlatma için eski tesisat olduğundan bu siğortalara bağlı aydınlatma priz devresi tahminimce vardır ( beraber ) 1.5mm2 kesit kablo sorun yaratabilir.
sadece aydnlatma devresi ise 10 amper siğorta yeterli . ama aydınlatma fazla amper çekmiyorsa 6 amper siğortada olabilir (sadece 10 amper değil tüm tesisat içinde gerekli hesaplamalar yapılması gerekir )
2.5 mm2 kesit kablo priz devresi için
25 amper ve 32 amper kablo kesiti önemlidir .

cihaz amperi , kablo kesiti amperi , siğorta amperi
elektrikciniz yol gösterecekir .
siğortaların ve tesisat değişimi ?
ölçüler ???

pahalı sistem ama tesisat uygun olmalıdır ( takılma zorluğu durumu ? )
extra önlem :ark hatası algılama şalteri

kolay gelsin sağlıcakla kalın

Son düzenleme:
Ve aleyküm selam.

Sağolun. Soldan 4. sigorta 25 amperlik olan banyoya giden ve fanın erimiş olmasından dolayı atan sigortaydı. Elektrikçi, tesisat sağlam ve kablolar kalın sadece sigortaları değiştirsek yeterli diyor.

Selâmün aleyküm

geçmiş olsun ,
net görüntülü siğorta kutunuzun içinin fotosunu yayınlamanız ( kablolar gözükür hali ) ile .

diğer önemli konu bu siğortalar nereyi besliyor tesbiti .
( hangi cihazlar bağlı veya bağlanıp çalıştırılıyor watt veya amper değerleri
bakış soldan sağa siğortalar
eski tip tesisat olduğundan aydınlatma ve priz devreleri siğortaları ayrı olduğunu sanmam
25 amper siğorta örneğin çamaşır mak .+ banyo ve wc aydınatma + priz ( traş mak için boşta vs gibi )
16 amper siğorta bulaşık mak + aspiratör + 2 adet priz vs gibi
16 amper siğorta
25 amper siğorta
10 amper siğorta
32 amper siğorta

10 amper siğorta 1.5 mm2 kesit kablo çekilir aydınlatma için eski tesisat olduğundan bu siğortalara bağlı aydınlatma priz devresi tahminimce vardır ( beraber ) 1.5mm2 kesit kablo sorun yaratabilir.
sadece aydnlatma devresi ise 10 amper siğorta yeterli . ama aydınlatma fazla amper çekmiyorsa 6 amper siğortada olabilir (sadece 10 amper değil tüm tesisat içinde gerekli hesaplamalar yapılması gerekir )
2.5 mm2 kesit kablo priz devresi için
25 amper ve 32 amper kablo kesiti önemlidir .

cihaz amperi , kablo kesiti amperi , siğorta amperi
elektrikciniz yol gösterecekir .
siğortaların ve tesisat değişimi ?
ölçüler ???

pahalı sistem ama tesisat uygun olmalıdır ( takılma zorluğu durumu ? )
extra önlem :ark hatası algılama şalteri

kolay gelsin sağlıcakla kalın

Ve aleyküm selam.

Sağolun. Soldan 4. sigorta 25 amperlik olan banyoya giden ve fanın erimiş olmasından dolayı atan sigortaydı. Elektrikçi, tesisat sağlam ve kablolar kalın sadece sigortaları değiştirsek yeterli diyor.

Selâmün aleyküm

tüm siğortalarda ne nereyi besliyor bilinmeden
ve
hesaplamalar önemli ( tüm siğortalar , tüm kablolar , tüm cihaz watt veya amper değerleri )

diğer siğortalar içinde düşünün aynı ( tehlike ) durumu ?

Soldan 4. sigorta 25 amperlik olan banyoya giden diyorsunuz
bu siğorta hattına ne gibi cihazlar bağlı bilinmeden cevap zor .

fikir vermek açısından elektrikcinize sorun niye bu fan erimiş diye .
bir yerde yanlışlık var demek ki .
1 - siğorta değeri
2 - kablo kesiti

3 - cihaz fan . ( su aldı vs gibi diyelim )
fan fotodaki hale gelmeden ( siğorta atmamış yanmayan devam etmiş zaman artmış bu yangına sebep teşkili ,
kısa süre içinde siğorta atsaydı daha iyi olmazmıydı
nasıl olacak ( tabiki hesaplamalar önemli )
siğorta amper değeri daha düşük olsaydı !!!
belki fotodaki hale gelmeyecekti .

düşünün karar ?
elektrikciniz bu 25 amperlik bu siğortaya ait tüm cihazları çalışır hali ile ( tümü aynı anda çalışacak durumu yok tabiki ama hepsi çalışacak hali dedim bu durum bile fazla değer amper durumu ) siğorta kutusundan bu linyenin ( hattan ) kaç amper çektiğinin ölçümünü yapsın .
ona göre siğorta b tipi kullansın .
tüm siğortalar içinde aynı ölçümler .

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular