Prizden prize geçiş yapmamak ?

İç tesısat yönetmeliğinde, anahtar ve prizler, dagıtım buatı olarak kullanaılamaz der. Arkadaslarında dediği gibi, buatdan iki ayrı sorti indırmek gerekir. Ha, bu günkü anlayışda, yerden borun tasıyan tesısatlarda, anahtar ve prizler dagıtım kutusu gibi kullanılıyor. En azından çok sıkı bir vıda sıkmak gerekır. nyaf kablo ıle yapılan tesısatda, kablolar iyi sıklılmıyabiliyor. Yuzuk kullanda yok maalesef.
Bir arkadaşımızın dedıgı gibi, bu iş tesısat talımanatmesi, 1950 li yıllardan kalmadır, revıze edılmesı elbetde iyi olacakdır. O gun dogan çocuga kesilen dıkılen ceket, bu gğn dede olmuş kişiye elbetde dar gelmekte, uymamaktadır.

iç tesisler yönetmeliği
MADDE 58
a.7 - iletkenlerin bağlanması
iv) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479) Ekler duvarlarda 60 mm derinlikte olmak şartıyla kasalarda, tavanlarda ise armatür veya armatüre ilişkin elemanlarla gizlenmiş kutular (buatlar) içinde yapılabilir.

kasa derinliği 60mm değilse buattan almak gerekiyor.
Bu youmu/cevabı kendiminkini yazdıkdan sonra gördüm, Demek ara ara duzenlemeler yapılyor, ama toptan guncelemekde yarar var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sıvaaltı ikili prizlerde var, iç yapısı aynı uzatma kablolu seyyar priz gibi bunlar standart kasaya sığıyor. Yönetmeliğe göre bunu kullanmak uygun mu?

Birde şu var 6 lı anahtar-priz çerçevesi var projeyi çizen kişi uydu anteninden tutun, yerel ağ internet prizine kadar kablolama yapıyor (pek uygulanmasada HDMI, USB, hoparlör vb prizleride mevcut) üstelik bunların işçiliği elektrik hatlarından kolayda değil. 5 tane farklı işlevi olan prize kablo çekilirken fazladan priz sortisi neden sorun oluyor?

Saygılar....

Sıvaaltı ikili prizlerde var, iç yapısı aynı uzatma kablolu seyyar priz gibi bunlar standart kasaya sığıyor. Yönetmeliğe göre bunu kullanmak uygun mu?

Birde şu var 6 lı anahtar-priz çerçevesi var projeyi çizen kişi uydu anteninden tutun, yerel ağ internet prizine kadar kablolama yapıyor (pek uygulanmasada HDMI, USB, hoparlör vb prizleride mevcut) üstelik bunların işçiliği elektrik hatlarından kolayda değil. 5 tane farklı işlevi olan prize kablo çekilirken fazladan priz sortisi neden sorun oluyor?

Saygılar....
Bir prize zibilyon tane çıkışı olan uzatma kablosu takılmasına kimse engel koyamıyor ama böyle yapılmış bir tesisata onay verilebilir mi ? Ben olsam yönetmeliğin bu haliyle onay vermem .

iç tesisler yönetmeliğinin güncellenmesi uzun zamandır tartışılır bence de güncellenmelidir. ama güncellenene kadar da aynı yönetmeliğe uyulmalıdır. Aslında yönetmeliğin güncellenmemesi biraz da bakanlıkla alakalı olduğunu düşünüyorum. İç tesisler yönetmeliği enerji ve tabii kaynaklar bakanlığınca çıkarılıyor ama Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılacak olsa şimdiye kadar güncellenmiş olurdu. daha geçen gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarda suya karşı yalıtım hakkında yönetmelik çıkardı.

bizim mutfakta buzdolabının takılı olduğu prizden karşı duvara uzatma kablo ile grub priz koymuştu kardeşim o grub priz iç bağlantıları oksitlenmeden ark yapıyordu kardeşime gösterdim tost makinasını iki kere yakmadan değiştirmedi yönetmelikte o kada değişir ilginç bir şekilde tost makinasının garantisi devam ediyor...

Benim evimin mutfağında 8 adet piriz var. Bunlardan 4 adedi farklı yerlerde 4 adedi yan yana duruyor. Bırakın piriz den piriz e geçiş yapmayı her bir piriz e ayrı ayrı sigorta ve hat var. Çünkü ben evin tadilatından sonra öyle yapılmasını istedim.

4 adet farklı yerde olan prizlerden birine buz dolabı birine bulaşık makinası birine gazlı ocak bağlı.
Yan yana olan 4 piriz in birine kahve makinası birine ketıl birine tost makinası bağlı.
Yani 8 adet pirizden sadece 2 adedi boş. Onları da zaman zaman süpürge veya mikser gibi diğer cihazlar için kullanıyorum.

İşimizi yaparken güncel ihtiyaçları da göz önüne almak gerekiyor.

Kolay gelsin....

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri