Primer sargı boşta ısınıyor

erto65

Üye
Merhaba,
Bi konuda yardıma ihtiyacım var. Lamabalı amfi beslemesi için bi test trafosu sardım. sekonder toplam 715v 200ma (0-50-320-330-350-355v x2) ayrıca 6.3v 5Amper ve 5v 5Amper uclar var. amfiyi sorunsuz çalıştırıyor yükte voltajlar olması gereken gibi.benim sorunum primer sargısı ile. Sekonder boşta yada yükte iken primer kısa sürede çok ısınıyor trafo konusunda çok bilgim yok bi program ile sarım sayılarını hesaplattım. Nüve 36x53mm EI-108 kullandım. ilk kullandığım saçlar biraz paslıydı ondan şüphe ettim ve yeni Tema nın 0.5mm EI-108 saçı ile değiştirdim 10000 gauss olduğunu biliyorum. Primer de ne olur olmaz 220 için sargıda 0.65 tel 521-540-554-570 uçlar aldım (nekadar amatör olduğumu görün) :) gene ısınıyor. Nerde hata yapıyorum bilemedim.
yani 36x53mm nüve ye primeri kaç tur sarmalıyım yada başka gözden kaçırdığım bişeymi var acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Isı o civarda.bi süre sonra saçlarda ısınıyor. Bana pek normal gelmedi.boştayken primer 220 450ma akım çekiyor. primer sarımı azmı olmuş acaba?

4watt trafoda primeri 4000 sipir saran trafocu vardı hesabını kontrol et.

Bildiğim kadarıyla watt yükseldikçe ve nüve büyüdükçe sipir sayısı azalıyor.

Transformatörlerin primerleri boşta ısınıyorsa ilk sebep demir kayıplarıdır.
Hesaplanan güç doğrultusunda belli bir manyetik akı geçirgenliği gerekmektedir. Toplam manyetik akı miktarı transformatörün gücünü belirtir.
Hesaplanan güç doğrultusunda...
Elde edilmiş olan manyetik akış şiddeti fazla ise ve demir saclar bu kadar manyetik akıyı geçiremiyorsa, doğrudan havaya manyetik akı kaçağı var demektir.
Bu unsur rahatlıkla test edilebilir.
Boşta çalışan transformatör yakınına bir manyetik madde yaklaştırılırsa, bu madde transformatör tarafından etkilenerek manyetik alana maruz kalacak ve etkileri hemen gözlemlenebilecektir.
Kaliteli üretimler için manyetik akı kaçağı daha ciddi testlerle yapılmaktadır.
Referans olarak sarılmış bir demir çekirdekli bobin, transformatöre yaklaştırılarak, bu bobinde oluşan gerilim ölçülmektedir. İndüklenen bu gerilim aynı zamanda elektronik devrelerin etkileşimi için referans oluşturmaktadır.
1 Çok daha yüksek manyetik akı için uygun malzeme temin edilmelidir. ÖRNEK 20.000 GAUSS veya üzeri saclar.
2 İstenilen güç doğrultusunda, elde bulunan mevcut sac miktarını artırarak nüve kesitinin büyütülmesi. Transformatör ebatının büyütülmesi demektir.
3 Mevcut transformatör büyüklüğünü korumak zorunluluğu var ise, güç olarak düşük kullanma zorunluluğu olacaktır. Bu durumda primer sargılarının daha ince olarak ve daha fazla sarılması gerekmektedir.

Çok teşekkürler aydınlatıcı bi bilgi oldu benim için. Primer sipir sayısını farklı yöntemlerle hesaplamaya çalıştım yaklaşık aynı sonuçlar çıkıyor.Ozaman saç kalitesi düşük kalıyor bu durumda. Türkiye de 20 000 gauss saç bulamam gibi geliyor bana.2. ve 3. seçeneklere kalıyor iş.

Trafonu yarısı primer yarısı sekonder içindir. 150 vatlık trafo boşta boşta 100 vat harcamaz bu kadar demir bakır kaybı da olmaz. Nüve ölçülerinizi, iletken kesit ve sarım sayılarınızı verirseniz belki bir şeyler çıkar.

EI-108 saç 36mmx53mm nüve. primere 521,540,554,570 ten uçlar alarak sarıldı 065mm tel ile.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri