Powerbank pillerimden 12v aku yapimi gunes paneliyle sarji

sezginfr

Üye
Arkadaslar elimde normalde 3.7v (6adet) 20.000 ma lik power bank var sarj devrrsi arizali oldugu icin pillerini 12vlik 1amperlik gunes paneline sarj kontrol devresiyle birlikte baglamak istiyorum
Sorun 3.7 vlik piller 3 tanesini paralel baglasam ? 11.1 yapar sarj kontrol cihazi bos diye doldurmaya calisir patlayabilir bir pil daha eklesem 14.8 yapiyor bu sefer tam doldurmaz
Yardimci olabilecek varmi lutfen

Not :piller tam dolu iken 4.15v gosteriyor
Bir pil 3.333ma cin mali daha az olabilir :)
Uc tane 3.7 sonrada bir tane 1.2 lik pil baglasam ne dersiniz

3,7 volt o piller için neredeyse pil boş demektir.Max dolu iken 4,2 volt olur.
Bu pilleri kendine ait hücre kontrollü balanslı şarj kartı ile şarj etmelisiniz.Belki bu şarj kartı ile
güneş panelinin şarj devresine bağlanabilir.

Arkadaslar elimde normalde 3.7v (6adet) 20.000 ma lik power bank var sarj devrrsi arizali oldugu icin pillerini 12vlik 1amperlik gunes paneline sarj kontrol devresiyle birlikte baglamak istiyorum
Sorun 3.7 vlik piller 3 tanesini paralel baglasam ? 11.1 yapar sarj kontrol cihazi bos diye doldurmaya calisir patlayabilir bir pil daha eklesem 14.8 yapiyor bu sefer tam doldurmaz
Yardimci olabilecek varmi lutfen

Not :piller tam dolu iken 4.15v gosteriyor
Bir pil 3.333ma cin mali daha az olabilir :)
Uc tane 3.7 sonrada bir tane 1.2 lik pil baglasam ne dersiniz
1.2 pil ile 12.3 volt yapiyor gunes panelinin sarj devresi sarj eder ama kalem pil fazla isinir sorun cikartabilir tam dengeli bi dagilim olmadigi icin

Lityum pillerin şarj tekniği diğer bataryalar gibi değildir.

Aklınızdan geçen fikir pil voltajını akü voltajına yaklaştırıp standart solar panelle ve şarj aleti ile şarj etmeyi düşündüğünüzü anlıyorum. Malesef solar şarj aletleri farklı tip aküleri şarj etmek için uygundur.

Lityum pilleri şarj edebilmek için uygun bir bms devresi kullanmalısınız.

Not : Hali hazırdaki powerbank devresini söküp resimlerseniz belki arıza kolay bir yerdedir yönlendirerek tamirini gerçekleştirebilirsiniz.

öncelikle pilleri paralel değil seri bağlayacaksınız 12v şarj devreniz sağlıklı çalışıyorsa sıkıntı olmaz sanırm

Satın aldigim sarj kontroloru ayarlanabiliyormus bu piller icin 3 tanesi seri bagliyken12.6 da doluyorlar maximum sevyesi
Vede doluluk sevyesi 11.1 den assagi dusmememsi lazim yoksa bozuluyor piller bende bu sekilde sarji ayarlayarak verimlilik alacagimi dusunuyorum sizlerin gorusunuzu almak istedim

Eger sarj regulatorunuz lityum aku icin uygun ise bu ayar moduna alip 3 adet lityum pili seri baglayarak sarj edebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri