Power Supply arızası

Selamlar;
Bende OCZ 600SXS 600W power Supply var. Bilgisayarı açınca çalışıyor. Ancak ekran gelmiyor HDD çalışır gibi oluyor tekrar duruyor. HDD çalışma süresi artıyor tekrar duruyor. PC fanları çalışıyor. Sanırım Akım yeterli gelmiyor. PC başka PSU ile çalışıyor.Blok kondasatörü değiştirdim lehimleri yeniledim durum değişmedi. Psu nun içinden periyodik çıt çıt ses geliyor. Patlak koku vb birşey yok. Kondasatörlerde şişme yok. Elemanlarda Fiziksel bir bozukluk görünmüyor. Neden olabilir ? Yardımcı olur musunuz?

Resimler çek yorum yapalım

Kısa sürede cevapladığınız için teşekkürler. SUP1.jpgSUP2.jpgSUP3.jpg

Merhaba.Siz neden direk olarak elektrolitik kondansatörler üzerinde hep duruyorsunuz? Çıt çıt sesi,izolasyonu kısmen bozulan smps trafoları (Yüksek frekansla MOSFET'le anahtarlanarak çalışan,resimlerde iki alüminyum sağutucu arasında kalan) tarafından da bir kaçak akım deşarjı sırasında duyulabilir.Eğer bu trafolardan kaynaklanıyorsa,orijinal parçayı yenisiyle arızalı olanı varsa değiştirmeniz gerekir.Ama bunlar yedek parça olarak da belki satılmayabilirler.Bunlardan kaynaklanan bir arızalı durumsa bu karşılaştığınız durum,hiç düşünmeden de yeni bir psu satın almanız çok daha mantıklı olacaktır.Ancak kesin kararı yine siz vermeli,gözlem,ölçüm ve tespitinizle bunu ortaya çıkarıp,ondan sonra kesin bir karara varabilmeniz de gereklidir.Bu tür arızalarda,eğer bu kritik parçayı (Smps trafosunu) yedek parça olarak bulamazsanız en mantıklı olanı da kanımca yenisini satın almanızdır.Kolay gelsin.

Önemli not: Devre kartı yarısına kadar 220 volt ac.Şebeke elektriğini direk olarak içermektedir.Bu nedenle ölçümlerde en küçük bir hata çarpılma veya sigorta atmasına da sebebiyet verebilir.

Son düzenleme:
Yorumunuz için teşekkürler. Bu bilgiyi de sunayım çıkışlarda 12 ve 5 volt çıkışında bir problem yok. Ancak PC'yi besleyecek akımı vermiyor.Israrla kondasatör arızası da demiyorum. Ola ki blok kondasatörde sorun olabilir düşüncesi ile değiştirdim.

Merhaba.İlk yaklaşımınız son derecede doğrudur,çünkü tv'lerde de besleme devresindeki rezervuar (Depo) elektrolitik kondansatörler kurursa eğer,çıkışta yeterli akımı vermeyebilirler yine benzer olarak.Ama şüpheli olan kondansatör de değiştiğine göre,ya geri besleme sistemindeki mosfeti pwm sinyali ile tetikleyen mosfet entegresinden (Çıkıştaki akımın şiddeti ve voltajın sabitliği,geri besleme ile tam olarak oluyor) veya smps trafolarındaki deşarj sonucu yeterli gücü iletemeyen smps(ferrit nüveli) trafolardaki kaçak kayıpları,çıkıştaki +5 volt dc. veya +12 volt dc.'nin akım şiddetini (Amperi) çok düşürebilir.Benim görüşüm bunlar üzerindedir.Ama psu'lar çok karmaşık anahtalamalı güç kaynaklarıdır.Bundan başka arızalar da muhtemelen oluşmuş olabilir.Kolay gelsin.

Sanıyorum monitörünüz lcd dir. Bunun içini açıp besleme kartına bak 2 seneyi geçkin her elektriki cihazda kondansatör kuruması, şişmesi gerçeklesir. Bunlardan kaynaklı yetersiz beslem güç çıkışı monitörün açılmasına engel olur. Veya monitör açar faakt arka aydınlatma, inverter devresinde benzer şeklde fiziki bozukluğa sahip eleman varsa ışık devresini devreye sokamadığından ekran görünmez! Sizde sorunun kasadan kaynaklandığını düşündürür.

Selamlar;
Belki çözüm üretme için fikir verir.PC güç düğmesine basınca Bütün fanlar çalışıyor.HDD'de tık tık sesi geliyor. Biraz bekleyince HDD motoru kesik kesik çalışıyor bir süre sonrada boot eder gibi oluyor ve döngü oluşuyor. Ekrana görüntü gelmiyor. PC'de sorun yok. Başka Power Supply ile çalışıyor.

Anakartı ve tüm donanımı garantili yakma prosedürü :

1- Güç kaynağından çıkan kabloları ikiye ayırın.
2-Ayırma işleminde renklere dikkat edin , siyahlar aynı grupta yer almalı.
3-220V AC şebekeden 2*4 mm2 hat çekin ve faz ucuna 100A otomatik sigorta bağlayın.
4-İkiye ayrılmış kabloların uçlarını kendi aralarında birleştirip şebekeden gelen uçlara irtibatlandırın.
5-3 adım geri çekilip sigortayı açın.
6-Bir bardak soğuk suyu hak ettiniz.

Not :
Yukarıdaki işlemlerden önce mutlaka donanım ve power suply fiyat karşılaştırması yapınız !

Anakartı ve tüm donanımı garantili yakma prosedürü :

1- Güç kaynağından çıkan kabloları ikiye ayırın.
2-Ayırma işleminde renklere dikkat edin , siyahlar aynı grupta yer almalı.
3-220V AC şebekeden 2*4 mm2 hat çekin ve faz ucuna 100A otomatik sigorta bağlayın.
4-İkiye ayrılmış kabloların uçlarını kendi aralarında birleştirip şebekeden gelen uçlara irtibatlandırın.
5-3 adım geri çekilip sigortayı açın.
6-Bir bardak soğuk suyu hak ettiniz.

Not :
Yukarıdaki işlemlerden önce mutlaka donanım ve power suply fiyat karşılaştırması yapınız !

Selamlar;
Ben sorunumu çözdüm ve Power Suppleyimi tamir ettim.İlgilenen tüm arkadaşlara teşşekür ederim.Yeniden 600 WAT power suppleyim oldu.Bunun duygusu başkadır. Çünkü işin en kolay yolu "yenisini al"dır. Sana gelelim arkadaşım yukarıdaki prosedörü orta düzeyde her elektronikçi bilir. Ama senin bilmen gereken bir şey var.Senin ikamet ettmekte olduğun binanın giriş amperi max 16A'dır.
sen dairenin girişine 100A bir sigorta tak ve prosedörü uygula o zaman nereyi yakma prosedörü uyguladığını gör.Konulara biraz daha ciddiyetle yaklaşılmasını isterdim. "Anakartı ve tüm donanımı garantili yakma prosedürü"yazısı reklamın altında kalıyor ve gözden kaçabiliyor. Ya elektroniğe yeni başlayan meraklı biri bunu yaparsa felaket olmaz mı. Keşke çözüm üretip üzerine küçük bir espiri yapsaydın tatlı olurdu. Ama konumla ilgilendiğin için yinede teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri