Potansiyometre ile devre kontrolü

achigo

Üye
Merhabalar,

Şarjı pilleri şarj edecek bir devre kurmak istiyorum. Elimde 5Volt 140 mA adaptör var. Adaptöre potansiyometre bağlayıp voltajı 1,5Volta indiriyorum. Bu aşamadan sonra benim akım şiddetimde ne gibi bir değişiklik olur? Benim kafamda V I R den V ve R değiştiği için I da değişiklik olur gibi canlandı.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Potansiyometre pile seri bağlı doğru anladım

Bu şekilde pile şarj kontrolü doğru değil tp4056 ile en doğru şarj kontrolü olur ayarlı istersende 1 a kadar üzerinde bulunan dirençlere pot takarak uygun değere set edebilirsiniz

Pil tipiniz nedir? Adaptorunuze potansiyometreyi nasıl bağladınız?

Pil tipiniz nedir? Adaptorunuze potansiyometreyi nasıl bağladınız?
pilim 1.2V 2700mah Ni-Mh AA pil. Görseldeki gibi b ve c'ye pil yuvası bağlıyorum. 10K lık bir potansiyometrem var
1696657531893.png

Bu şekilde pile şarj kontrolü doğru değil tp4056 ile en doğru şarj kontrolü olur ayarlı istersende 1 a kadar üzerinde bulunan dirençlere pot takarak uygun değere set edebilirsiniz
Kart ihtiyacıma uygun görünüyor ancak çıkış voltajı göremedim. Çıkışı 1.5V almam gerekiyor. 1 amper akım veriyormuş. 2 adet pil yuvasını seri bağlayarak 500mA akıma bölebilirim. (ideal akım şiddetim 200mA-500mA arasında)

Son düzenleme:
pilim 1.2V 2700mah Ni-Mh AA pil. Görseldeki gibi b ve c'ye pil yuvası bağlıyorum. 10K lık bir potansiyometrem var
Ekli dosyayı görüntüle 101868

Kart ihtiyacıma uygun görünüyor ancak çıkış voltajı göremedim. Çıkışı 1.5V almam gerekiyor. 1 amper akım veriyormuş. 2 adet pil yuvasını seri bağlayarak 500mA akıma bölebilirim. (ideal akım şiddetim 200mA-500mA arasında)

Bir guc devresinde akim geçen bir devrede potansiyometre bu şekilde bağlanmaz. Potansiyometreniz muhtemelen ısınacak yada yapacaktır.

Ya wattli bir potansiyometre kullanacaksınız yada sarj için bir regule devresi kuracaksınız.

Nikel pillerin sarji için devre şemaları var. Onlardan kurabilirsiniz arastirmanizi bu yönde yapın. Size yardımcı olalım.

4.2V çıkış aldığını gördüm Chat GPT yardımı ile 357mAh akım alacağımı öğrendim. karttan gelen çıkış gücüne potansiyometre ekleyerek 1.5volt 350mAh ile şarj etmeyi düşünüyorum. sizce mümkünatı nedir?
birde şu anlık tek sıkıntım bu devre yalnızca 1 pili şarj ediyor. 2 piş şarj etmek için 2 adet devre kurmalıyım ve prizden 2 farklı güç çıkışı almalıyım.
1696662294688.png

bir adet regülatör kartı kullandım ama kısa sürede yandı. mesajınızı görmeden üstteki yazıyı göndermiştim. potans yerine kullanabileceğim bir regülatör kartı önerir misiniz?
Bir guc devresinde akim geçen bir devrede potansiyometre bu şekilde bağlanmaz. Potansiyometreniz muhtemelen ısınacak yada yapacaktır.

Ya wattli bir potansiyometre kullanacaksınız yada sarj için bir regule devresi kuracaksınız.

Nikel pillerin sarji için devre şemaları var. Onlardan kurabilirsiniz arastirmanizi bu yönde yapın. Size yardımcı olalım.

Tp4056 Nikel türü pilleri sarj için uygun bir kart değil. Bu kart pil gerilimini 4.2 volta ulaştırmak için ayar yapar.

Sarj karakteristiği pilin üzerinde yaziyor olmali. En azından sarj akımı. Böyle bir bilgi var mı? Pillerinizin resmini ekler misiniz?

Üzerindeki direnc sarj akımını belirler gerilimi değil. Ohm kanununa göre akımı düşürmek için gerilim ile oynar. Ama bu sürede pil iç direncine göre hareket eder.

Sizin Nikel pil saej karakteristiği üzerine bakmanız lazim. 1 adet pil için 1.45 volt ve 120 miliamper bir kaynak ile pillerinizi sarj etmeniz gerekiyor.

Mesela şu devre ile 2 adet Nimh pil şarj edebilirsiniz. Usb den 5 volt ile bekleyebilirsiniz.

images (2).png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri