Eski ramden barsak ısıtıcı yapımı

Helppls365

Üye
Aslında bi anda bi aydınlanma ile bozuk olduğuna emin olduğum ddr2 ramimi aldım aslında amacım voltaj verip pstlatmaktı(5volt pille yüzüme vurmayın) o siyah cüncuk şeyleri çıkardım elektirik verdiğimde hafif elimi ısıtacak kadar ısınmaya başladı
IMG_20220205_013513.jpg

Benim elimdeki ram şöyle bir şeydi kesin bi ara yanlışlıkla o metallerden birini kaydırdımda bozuldu (neden böyle bir ram tasarımı var bilmiyorum ancak kendi üzerinde metal soğutucusu olması güzeldi en azından korkmadan oc yapabiliyordum) ben bi potansiyometre kullanarak ısı ayarı yapmayı düşünüyorum kafam rahat olsun diyede üzerlerine geri kılıçlarını takacağım ha bir de bu konutu açtım çünkü kullanılmayacak bilgisayar bileşenlerinden herhangibi bir şey yapımı hakkında bir bilgi yoktu 2-3 saniyede 50 derece civarına çıkıyorlar testlerimi dikdörtgen den artan iki parça ile yapacağım 70 derece stabil turabilirsem iyi olacak ddr4 ramler 90 civarı çalışabiliyor diye biliyorum umarım yakmadan yapabilirim bu arada elimde bozuk ddr3 ramde var hangisi daha iyi olur fikir alışverişinde bulunmak istiyorum üstelik eski bir pentium işlencim var pinleri nalları dikmiş bunu kullanmamın imkanı var mı son sorim eski ekran kartı ile ne yapabilirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Neresinden tutsan hatalar dolu bir proje.

Bu ramlar 90°C ye kadar çalışabilir olması voltajin Ram chipine doğru pinlerden verildiği zaman ve iyi sogutuldugu zaman islem yaptığında geçerlidir. Ayrıca bu chipler bazıları 5 volt bazıları 3.3 volt gibi düşük gerilimde çalışırlar.

1- siz bu ramlere nereden Elektrik verdiniz?
1- siz bu Ram chiplerine kac volt verdiniz?
3- isi ayari için düz potansiyometre takamazsiniz. Devrenin çektiği akim yüksek ise o potansiyometre anında dumanları görürsünüz.

Birde yazı yazarken biraz daha düzgün anlaşılır yazmayı denemenizi öneririm. Yazınızı okuyup anlamak için 3 kez okumam gerekti.

Mesela hala barsaklarinizi bu yöntemle isitmanizi önermem.

İlla basrak isitacaksaniz size tavsiyem şunu deneyin.

Barsaklarin etrafına rezistans teli çevirin. Bu tele gerilim uygulayın. Ama uygulamadan önce rezistans teli omaji omajdan kac amper çekeceği ve buna göre kac watt isi vereceğini hesaplayın. Bazen uygulamadan önce hesap matematik te yapmak gereklidir.

Bu verdiğiniz isi ile içerideki sıcaklığın kac dereceye kadar çıkacağını hesaplayın.

Bu deneyim size ne katacak. En başta ohm kanunu nü gerilim akim direnc ilişkisini bundan kaynaklı guc hesabını ve daha ileri belli bir kutlenin ne kadar isi verildiğinde çıkacağı son sicakligu nedir gibi sorulara cevap bulmuş olacaksınız. Biraz daha bilgi vereyim bu anlatımdan isi ile sicaklik arasındaki farkı da öğrenebilirsiniz.

Neresinden tutsan hatalar dolu bir proje.

Bu ramlar 90°C ye kadar çalışabilir olması voltajin Ram chipine doğru pinlerden verildiği zaman ve iyi sogutuldugu zaman islem yaptığında geçerlidir. Ayrıca bu chipler bazıları 5 volt bazıları 3.3 volt gibi düşük gerilimde çalışırlar.

1- siz bu ramlere nereden Elektrik verdiniz?
1- siz bu Ram chiplerine kac volt verdiniz?
3- isi ayari için düz potansiyometre takamazsiniz. Devrenin çektiği akim yüksek ise o potansiyometre anında dumanları görürsünüz.

Birde yazı yazarken biraz daha düzgün anlaşılır yazmayı denemenizi öneririm. Yazınızı okuyup anlamak için 3 kez okumam gerekti.

Mesela hala barsaklarinizi bu yöntemle isitmanizi önermem.
Şey konu başlığı barsak ısıtıcısı diyor
5 volt pil yazıyor fotoğrafa bakarsanız
Ayrıca taş çatlasın 8 amper çeker onuda potansiyo metrem karşılar soğutucu olarak fotoğrafta gördüğünüz metal kısımları kullandım barsaklarımda gayet mutlu
İlla basrak isitacaksaniz size tavsiyem şunu deneyin.

Barsaklarin etrafına rezistans teli çevirin. Bu tele gerilim uygulayın. Ama uygulamadan önce rezistans teli omaji omajdan kac amper çekeceği ve buna göre kac watt isi vereceğini hesaplayın. Bazen uygulamadan önce hesap matematik te yapmak gereklidir.

Bu verdiğiniz isi ile içerideki sıcaklığın kac dereceye kadar çıkacağını hesaplayın.

Bu deneyim size ne katacak. En başta ohm kanunu nü gerilim akim direnc ilişkisini bundan kaynaklı guc hesabını ve daha ileri belli bir kutlenin ne kadar isi verildiğinde çıkacağı son sicakligu nedir gibi sorulara cevap bulmuş olacaksınız. Biraz daha bilgi vereyim bu anlatımdan isi ile sicaklik arasındaki farkı da öğrenebilirsiniz.
Sadece elimdeki çöp malzemeyi değerlendirdim
tam sopalıksın o ramlere ulaşamayanlar varken...
Bozuk olduğu yazıyor be reis

Biri gelir kurmalı trenim bozuldu der biri gelir barsak ısıtıcı yapacam der. Allah allaaah. İşin kötüsü saçmaladığınında farkında değil. Günlerce anlatsan potansiyometre takicim der. Allah allaaah allah

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri