Pnömatik sistem tasarımı - bitirme projesi yardım

Merhaba değerli abilerim ve kardeşlerim, öncelikle ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim ama bitirme projemi şimdiden almış bulunuyorum. Bilindiği üzere çoğu öğrenci gibi bu konuda bir pratiğim ve teknik bilgim yok, ama projeyi de almış bulundum.

istenilen durum şu ki, ben 1000 newtona kadar herhangi bir kuvvet üretebilecek ve bunu koruyacak bir elektropnömatik sistem üretmek istiyorum, bu kuvvet el ile yenilebilecek bir kuvvet olmalı ve hareket esnasında basıncın sabit olması gerek, yani piston dışarı çıkmak isterken ben bu pistonu içeri nispeten düzensiz biçimde iteceğim ama bana gösterdiği direnç(basınç kuvveti) hareketin tamamı boyunca sabit olacak.

fakat sorunlarım şunlar;

•oransal regülatör işime yarıyor gibi gözükse de çok pahalı, başka bir valf çeşidiyle mümkün mü?
•kontrolünü arduino ile yapmayı düşünüyorum bu nasıl mümkün olabilir, başka bir alternatif var mı?
•bu kuvveti 400 mm gibi bir strokta sağlayabilecek kompresörün nasıl olması gerektiğini bilmiyorum CFM, tank hacmi, güç vs gibi özellikleri nasıl olmalı ( hareket 1-5 saniye arasında tamamlanıyor )
•kompresörün mümkün olduğunca küçük ve sessiz olmasını istiyorum bu mümkün mü?

şimdiden çok teşekkür ederim yol gösterseniz bile benim için çok faydalı olur

Sana 101 kg kuveti olan bir ponomatik silindir lazim mili capi 16 silindir 40 capinda olmali calisma basinci 8 bar olursa bu kuveti elde edersin 400 mm storku olucak bu storku 1.5 saniyede tamamlar cift etkili 1/2 valf ile kontrol edebilirsin proje icin ise kompresor cok masrafli olur co2 2 lt tup ile tezini hazirlayip sunabilirsin kontrol icin ardinyo cok parazit yapar saglikli olmaz amacin ileri geri hareket ise gerek yok basinci ise silindirin hava baglanti yollarina basinc ayari koyarak yap ana basinci ve hizi sartlandiricidan ayarlayabilirsin

Sana 101 kg kuveti olan bir ponomatik silindir lazim mili capi 16 silindir 40 capinda olmali calisma basinci 8 bar olursa bu kuveti elde edersin 400 mm storku olucak bu storku 1.5 saniyede tamamlar cift etkili 1/2 valf ile kontrol edebilirsin proje icin ise kompresor cok masrafli olur co2 2 lt tup ile tezini hazirlayip sunabilirsin kontrol icin ardinyo cok parazit yapar saglikli olmaz amacin ileri geri hareket ise gerek yok basinci ise silindirin hava baglanti yollarina basinc ayari koyarak yap ana basinci ve hizi sartlandiricidan ayarlayabilirsin

Cevabınız için çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri