Plotter kesici kart tamiri ile ilgili

Rufels

Üye
Merhabalar ustalarım, arkadaşlarım aşağıdaki resimlerde paylaştığım gibi bir kart var elimde gcc ar-24 plotter folyo kesicinin pcb kartı. Bu cihazı düşürmüşler. Görüntü olarak sağlam cihazda kırılma yok ama sorun kartta. Çünkü aldığım arkadaş dedi ki daha voltaj vermeden bilgisayarın usb girişini yakıyor. Kullanılmaz hale getiriyor dedi. Tamiri mümkün müdür fikirlerinize açığım. Tamir edersem plotter cihazım olacak. Ticarete yeni atılmış biri olarak çok büyük bir adım atmış olacağım. Cihaz 24 volt adaptör ile çalışıyor. Dot usb girişe sahip.
IMG_20210812_141044.jpg
IMG_20210812_141053.jpg

evet buradan bakınca dediğiniz gibi çok temiz görünüyor, USB yi takınca yakıyorsa yüksek voltaj veriyor demektir. yada kısa devre, böylde değişik kartları sadece ölçüm yaparak sorunu bulabiliriz. devreyi takip eder öyle buluruz. @bakımcıı ustamız aktif olarak kart tamiri yapmakta onunla bir görüşün isterseniz.

Teşekkür ederim bir arkadaşa gösterdim üstadım kartta anormal bir durum görünmüyor adım adım gideceğim ama zamanım yok. Üzerinde iki tane step motor var hassasiyeti 0,5 mm daha az olan. Büyük ihtimalle düşünce motorlar sıkışıyor bu yüzden kitleme yapıp karta yükleniyor. Ama @bakımcıı üstadımla görüşmek isterim. Teşekkür ederim. Zamanla burada durumla ilgili paylaşımda bulunacağım.

merhabalar uzun zaman geçti ama plotterı çalıştırdım. öncelikli olarak sorun galiba step motorda çünkü tamire gitmiş ve işlem yapılmış step motora. tamiri yapan arkadaş sokete ızdırap olmakla beraber ters bağlantı dahi yapmış ama step motorda galiba arıza var çünkü soket bağlı değilken bile kasma yapıyor. öncelikle onu yapmak gerekiyor. ama ilginç bir şekilde usbden bağlı olmasa bile test kesimi yapıyor. step motorun tamiri olmadığı için heralde yenisini alacağız. teşekkür ederim.

merhabalar uzun zaman geçti ama plotterı çalıştırdım. öncelikli olarak sorun galiba step motorda çünkü tamire gitmiş ve işlem yapılmış step motora. tamiri yapan arkadaş sokete ızdırap olmakla beraber ters bağlantı dahi yapmış ama step motorda galiba arıza var çünkü soket bağlı değilken bile kasma yapıyor. öncelikle onu yapmak gerekiyor. ama ilginç bir şekilde usbden bağlı olmasa bile test kesimi yapıyor. step motorun tamiri olmadığı için heralde yenisini alacağız. teşekkür ederim.
Step motor da dandik bi motor en nihayetinde. Derdi nedir bilmiyorum ama kuramsal olarak tamir edilebilir. Pratikte de edilebilir...

Mekanizmanin fotosunu bir kac acidan cekip gosterebilirmisiniz?

Ankara'da isen yardimci olurum.

Mekanizmanin fotosunu bir kac acidan cekip gosterebilirmisiniz?

Ankara'da isen yardimci olurum.
Ne yazık ki İstanbul dayım. Ama fotoğrafları ekleyeceğim. Şuan hala kartı test etme aşamasındayım
Step motor da dandik bi motor en nihayetinde. Derdi nedir bilmiyorum ama kuramsal olarak tamir edilebilir. Pratikte de edilebilir...
Yenisi ile değişmek te fayda var. Bakıcaz adım adım gidiyorum

Step motorlar elektrik varken donmezlerken elle zorlasaniz bile donmezler. Elektrigi kestiginizde elle dondurebilirsiniz.

Test kesimi yapıyorsa motorlarla ugraşma,direk olarak usb heberleme chip'i üzerine yogunlaş.

Step motorlar elektrik varken donmezlerken elle zorlasaniz bile donmezler. Elektrigi kestiginizde elle dondurebilirsiniz.
Daha önce tamir eden arkadaş ters bağlamış müthiş zeka ile düzeltim. Step motordan biraz zırıltı geliyor ama sonra kesiliyor. Neden olabilir?
Test kesimi yapıyorsa motorlarla ugraşma,direk olarak usb heberleme chip'i üzerine yogunlaş.
Test kesimi yapıyor bunu kendi matı ile yaptım. USB haberleşme chipi olarak anakarttaki hangi bölüm, sadece ayrı olarak com bağlantı yeri var ayrı bir yerde ancak denemedim. Usbde DOT üzerinden standart yazıcı kablosu ile çalışıyor. Birde bi iki yerde eksiği var bunları İstanbul da nerde yaptırabilirim. Kartın kontrol ederek?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri