PLC Yeni Başlayanlar için Marka Önerisi

elektro76

Üye
plc ye yeni başlayacağım acaba hangi marka ve model ile başlamalıyım yardım lütfen

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Siemens markayı önerebilirim. S7 200. ama ileriye dönük diyorsan S7 1200

s7 200 bence de isabetli seçim

zira bilgisayarında simülasyon yapabiliyorsun plc almak zorunda değilsin veilk adımında paran cebine kalır

elektrik devresi kurmak zorunda değilsin ve çok yerde kullanılıyor

temel mantığı öğrendinmi diğerleri zaten hep birbirine benziyor

para vereceğim ve öğrenmek için plc almak istiyorum diyorsan eğer bence gemonun akıllı röleleri ile başla . fiyatı çok uygun ve lcd ekran desteği var. aYrıca ekran ihtiyacı duymazsın. röle çıkışlı olduğundan ayrıntılı devre kurman gerekmez, 220v girişi beslemesi oladuğu için harici supply a ihtiyaç duymazsın

matematiksel işlemleri veya fonksiyonları uygulayamıyorsun fakat her türlü lojik işlem timer counter analog işlem okuma karşılaştırma yapabilirsin

matematiksel işlemleri yaparım diyorsan uygun fiyatlı delta var diye biliyorum.

cebimde daha verebileceğim param var diyorsa panasonic al fp-pro kur (program ücretsiz)

panasonic te ladder ve c ile program yazabiliyor fonksiyon blokları yaratabiliyorsun.

matematiksel işlemler c ile çok kolay lojik işlemler ladder ile çok kolay bu programda ikisi bir arada olduğundan çok işe yarıyor

İnşallah iyi bir başlangıç yaparsın

Temel mantığı öğrenmek için bence siemens-logo akıllı röleleri de tercih edebilirsin. Neredeyse PLC kıvamında.

kesinlikle siemens logo ile başlamanızı tavsiye ederim. pilz'in programlanabilir güvenlik rölesi de var, (pilz mmop) biraz pahalı ve spesifik bir röle fakat logo dan daha esnek ve kullanışlı. onu da kullanabilirsin.

siemens logo ve s 7 200 başlangıç için ideal s 7 200 ü çözersen gerisi kolay olur omron hıtachı mıtsubishi bunlar farklıdır biraz ama
ama diger markalarda iyi yol alırsın

Kesinlikle siemens s7-200 derim. Ben öyle bailadım açıkçası. Hatta isterseniz elimde bir tane var. Sağlam ve çalışır durumda. Satın alma gibi bir düşünceniz olursa sıfır fiyatına göre daha ucuza bırakabilirim.

Saygılarımla

s7-200 yada s7-300 :)

siemens kullanabilirsiniz kaynak bol miktarda ben fatek ve cimon marka plc ile calıstım.

Fatek in ladder programı ıyı ve anlasılır ama helpte cok yardımcı degıller.cimonda ise cicon ladder programı ıyı degıl bı kac basıt eksıklıgı var en kucuk detayda program calısmıyor ve kafayı yıyorsun bulana kadar ama onlarda helpte cok ıyıler cımon plclerın datasheetlerıde ıcınde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar s7 200 diyorsunuz ama s7 200 ün hangi modeli?

alırken nelere dikkat etmek gerek?

s7 200 ile ne gibi otomasyon sistemleri yapabiliriz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri