Plc ve röleler üzerinde parazit oluşması

furkan1234

Üye
Merhabalar.

Ben ABB pm554 eth plc ve 2 adet DI571 2 adet DO572 (triac 220V AC çıkışlı) kullanarak 6 adet dalgıç pompalara ait ABB softstarter panosunu kontrol edecek bir otomasyon sistemi tasarladım. bu sistemin testlerinde herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen devreye almada softstartear a start veren rölenin ve vanaya start veren rölenin üzerinde daha plc ye elektrik vermeden 50-60 V AC gerilim ile karşılaştım. bu gerilimde kontakları çekmeye yetmediğinden kontakları titretmeye başladı. Normalde 100-200 metre uzaklıktaki plc panosunu softstarter panosunun yanına getirip bağladığımızda sorun sadece softstarter panosundaki röleler üzerindeydi. Plc panosundan rölelere çektirme komutu verince sistem çalışıyor ve röleler titremeyi kesiyor. Fakat plc panosunu yerine (100-200 metre uzektaki) götürüp çalıştırdığımızda plc de de aynı şekilde titreme oluştu. Topraklama ölçümlerini ve nötr faz ölçümlerini yaptık ve onlarda da herhangi bir tersliğe rastlamadık. Bu sorunla ilgili bir fikri olan bu problemle karşılaşmış olan var mı? İşnin içinden çıkamadık.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Anladigim kadarıyla kontrol roleleri uzakta, roleleri plc panosuna çekip deneme yaptınız mı?

Kullandığınız 220v'un kaynağı şebeke mi, trafo mu?
Kaynak şebeke ama biz sıkıntının şebekede olduğunu düşünüp bitin faz nötr toprak hatlarının kontrolünü yaptırdık. Kabloların buzzer testlerini de aynı şekilde yaptırdık. Herhangi bir sıkıntı yoktu.

Triac yerine normal röle kullanın, rölelerin kontak kablolarını da her birini burgulu şekilde kontaklara ayrı ayrı girin.

plc ye elektrik vermeden 50-60 V AC gerilim ile karşılaştım. bu gerilimde kontakları çekmeye yetmediğinden kontakları titretmeye başladı. Normalde 100-200 metre uzaklıktaki plc panosunu softstarter panosunun yanına getirip bağladığımızda sorun sadece softstarter panosundaki röleler üzerindeydi. Plc panosundan rölelere çektirme komutu verince sistem çalışıyor ve röleler titremeyi kesiyor.
100-200 Mt mesafeden plc çıkışlarından mı röleleri eçktiriyorsunuz?Yoksa plc haberleşme ile 100-200 metre mesafeden haberleşip röleleri çektiriyorsunuz tam anlamadım!
Ben analadığım kadarıyla yorum yapayım:Siz plc elektrik verip 100-200 mt den rölelri çektirmek istiyorsunuz eğer böyle ise düşünceniz bence yanlış rölelerin olduğu yere plc çıkışlarından hariç aynı bölgeden elektrik geliyor bu elektrik kablolarda manyetik olarak elektrik oluşmasına neden oluyor bu düşük elektrik rölelerin bobinlerini çektirmeye çalışıyor diye düşünüyorum bunun çözümü CPU yu 100-200 mt medsafeye koyun CPU ve input-output modülleri etercat veya nasıl bir haberleşme varsa plc de o haberleşme ile haberleştiirin sorun çözülecektir
PLC çıkışlarını diğer kablolardan ve diğer output kablolarından izole edin trafoların önünden geçen kamera kabloları için alüminyum folya ile sarmanın faydalı olduğunu duymuştum ama hiç kullanmadım.

Hayır Muhtemelen ben anlatamamış demekki. Rölenin bobinini PLC Çıkışının yanına koyacaksınız. rölenin kontağını kuru kontak mantığı ile organize ederseniz daha kolay olur.

Triac yerine normal röle kullanın, rölelerin kontak kablolarını da her birini burgulu şekilde kontaklara ayrı ayrı girin.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu yöntemi deneyeceğiz.
100-200 Mt mesafeden plc çıkışlarından mı röleleri eçktiriyorsunuz?Yoksa plc haberleşme ile 100-200 metre mesafeden haberleşip röleleri çektiriyorsunuz tam anlamadım!
Ben analadığım kadarıyla yorum yapayım:Siz plc elektrik verip 100-200 mt den rölelri çektirmek istiyorsunuz eğer böyle ise düşünceniz bence yanlış rölelerin olduğu yere plc çıkışlarından hariç aynı bölgeden elektrik geliyor bu elektrik kablolarda manyetik olarak elektrik oluşmasına neden oluyor bu düşük elektrik rölelerin bobinlerini çektirmeye çalışıyor diye düşünüyorum bunun çözümü CPU yu 100-200 mt medsafeye koyun CPU ve input-output modülleri etercat veya nasıl bir haberleşme varsa plc de o haberleşme ile haberleştiirin sorun çözülecektir
PLC çıkışlarını diğer kablolardan ve diğer output kablolarından izole edin trafoların önünden geçen kamera kabloları için alüminyum folya ile sarmanın faydalı olduğunu duymuştum ama hiç kullanmadım.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu yöntemi dedeneyeceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri