PLC Sıfırdan Öğrenim

Mekatronik mühendisliği okuyorum ve teknik lise elektronik bölümü çıkışlıyım . Lisede PLC görmedim ama kendimi geliştirmek için öğrenmek istiyorum . PLC ve kumanda hakkında hiç bilgim yok . Başlangıç için yardım edebilecek dökümanlar önerebilirmisiniz. Ve PLC simülatör tarzı programlar var mı ,plc gerektirmeden bilgisayarda kontrol etmek için . ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İnternet MitsuBishi nin Kullandığı GX-Developer var bunu indir Kur ardından bunun birde simulasyon kısmı var onuda kur.Ardından MEGEP in yayınladığı PLC öğrenin pdflerine çalış.Baktın olmuyor ben sana bir kaynak daha gönderirim :)

Vaayy sende benim gibi Apple'cısın Apple üzerinde sanal işletim sistemi kurarak yapabilirsin ancak başka türlü olmaz :)

Önce kumanda sistemlerini ve dijital elektroniğin temellerini öğrenmelisin çok daha sonra PLC programlamayı...

Sanal üzerinden yaparımo vakit teşekkürler.

Kumanda bilgim yok , fakat dijital elektronik analog elektronik bilgim iyi dereecede var .

Kesinlikle ilk adımın klasik kumanda olmalı, daha sonra PLC ye geçersen hızlı öğrenirsin. Aksi halde PLC fonksiyonlarını öğrensen bile herhangi bir program yazmaya kalktığında çıkmaza sürükleneilirsin.

O zaman ilk kumandadan başlıyorum . Megep in dökümanları yeterli olur değil mi ?

Ankara'da yaşıyorsanız Beltek'in kurslarını tavsiye ederim. Çok faydalı oluyor.

Teşekkür ederim ama ne yazıkki istanbul-sakarya arasında gidip geliyorum .

Forum istatistikleri

Konular
128,248
Kullanıcılar
450,058
Son üye
dendex

Yeni konular

Geri