PLC Programı Yazarken..

caki3000

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Otomasyonla uğraşanlar olarak her birimiz bir şekilde programları yazıp büyük uğraşlar sonucu tüm ihtimalleri düşünüp tartıp deneyip makinelerin yazılımını yapmaya çalışıyoruz. fonksiyonlar fonksiyon bloklar bazı teknoloji objeleri vs. işimizi kolaylaştırıyor bir çok yerde.

Herkesiz programları oluştururken farklı bir tarzı vardır mutlaka, ama işin standartları nelerdir ? Misal ilk olarak fiziksel giriş çıkışlar hazırlanır, ardından start için gerekli şartların kontrolü yapılır, ardından hangi durumda program sonlanır gibi mi gitmek gerekir ?

Yoksa önce sık kullanılacak olan FB mu yazılır mesela ?

Örnekler çoğaltılabilir. Program düzenini sağlamak karman çormanlığı azaltmak, okunabilirliği arttırmak için bilinmesi gerekenler, standartlar nelerdir, fikri ya da kaynak önerisi olan (ingilizce de olur) varsa yardımcı olmasını rica ederim..

Sevgiler..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba arkadaşlar,

Otomasyonla uğraşanlar olarak her birimiz bir şekilde programları yazıp büyük uğraşlar sonucu tüm ihtimalleri düşünüp tartıp deneyip makinelerin yazılımını yapmaya çalışıyoruz. fonksiyonlar fonksiyon bloklar bazı teknoloji objeleri vs. işimizi kolaylaştırıyor bir çok yerde.

Herkesiz programları oluştururken farklı bir tarzı vardır mutlaka, ama işin standartları nelerdir ? Misal ilk olarak fiziksel giriş çıkışlar hazırlanır, ardından start için gerekli şartların kontrolü yapılır, ardından hangi durumda program sonlanır gibi mi gitmek gerekir ?

Yoksa önce sık kullanılacak olan FB mu yazılır mesela ?

Örnekler çoğaltılabilir. Program düzenini sağlamak karman çormanlığı azaltmak, okunabilirliği arttırmak için bilinmesi gerekenler, standartlar nelerdir, fikri ya da kaynak önerisi olan (ingilizce de olur) varsa yardımcı olmasını rica ederim..

Sevgiler..

Program yazarken bir standart yoktur ki sende biliyorsundur. Kişinin programcının hayal gücüne kalmıştır. Örnek verecek olursak ben I - O ları planlar ve ondan sonra analog okuyacağım birimleri belirler ve programı yazarım. En son varsa haberleşeceğim bir ekran onun programını yazarım.

Tabii hayal gücüne kalmış mutlaka belki biri iyi fikirler bulup kaynak haline getirmiştir diye düşündüm

Tabii hayal gücüne kalmış mutlaka belki biri iyi fikirler bulup kaynak haline getirmiştir diye düşündüm

Hayal gücüne kalmış bir şey bir kaynak haline getirilemez

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mesela sen, ben ve 2 işi daha aynı programı yazmaya başlayalım aynı konu aynı proses 4 kişi de farklı yollardan yazar aynı programı bunu tek bir kaynaktan yazmak bana saçma ve kişiyi kısıtlar gibi geliyor en güzeli kişileri özgür bırakmak. Zaten bu devlette her yerden kısıtlanıyoruz bari program yazmaktan kısıtlanmayalım kardeşim.

Büyük projelerde standart yazılım vardır,standardı bozamazsınız,dışına çıkamazsınız.Sitemin çalışma fb si standart haline getirilmiştir,Offline da herşey hazırlanmış olur,güvenlik yazılım standardının da dışına çıkılamaz.

Büyük projelerde standart yazılım vardır,standardı bozamazsınız,dışına çıkamazsınız.Sitemin çalışma fb si standart haline getirilmiştir,siz sadece giriş çıkışları yaparsınız.
Nasıl bir standarttan bahsediyorsunuz anlayamadım. Bahsettiğiniz standarttı biraz açarmısınız.

Otomasyon işini yapan x firmasının veya iş yaptıran firmanın sürücülü bir motoru çalıştırmak için geliştirdiği bir fb olur.Çok teferruatlı olan içinde hmi, Visu,alarmı da barındıran misal 150 networklu bir fb... Siz bu motoru çalıştırmak için kendiniz Program yazamazsınız,işini yaptığınız firmanın standardını kullanmak zorundasınız

Otomasyon işini yapan x firmasının veya iş yaptıran firmanın sürücülü bir motoru çalıştırmak için geliştirdiği bir fb olur.Çok teferruatlı olan içinde hmi, Visu,alarmı da barındıran misal 150 networklu bir fb... Siz bu motoru çalıştırmak için kendiniz Program yazamazsınız,işini yaptığınız firmanın standardını kullanmak zorundasınız

Firmaların verdiği FB lerden bahsediyorsunuz ve bunda haklısınız bunlar zaten kilitlidir FB nin içini dahi göremezsiniz lakin arkadaşımız program yazarken gidilen yoldan bahsediyor. Keza bir çok projemizde firmanın çıkardığı FB yi kullanmadan kendimiz FB oluşturarak motor sürmüşlüğümüz ve sistemi devreye almışlığımız vardır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri