PLC Modelini S7 1200 tia portalda göremiyorum?

Reference point switch top side, bottom side ne demek mesela?
Elimde bir tane motor var ucuna levha bağladım. Sistem başlarken bu levha tam sensörün üzerinde olursa nasıl home işlemi yapacağım? Sistem açılınca levha sensörün uzağında ise sıkıntı yok. Ama Sensörün üzerinde iken home yapamıyorum. Çünkü sistemim kapalı kasa olduğundan motor levhayı çevirince kasaya vuracak ve kilitlenip yanacak.

İki olasılık için ayrı ayrı kod mu yazmalıyım? yoksa bu iki olasılığı bir tane homing olayı ile çözebilir miyim?
merhaba.referance point:referans noktası.motorun referans alacağı yer.
top side:durma noktası yani homing sensörünün çalışma şeklini belirtir yani.sisteminiz homing işlemi yaparken siz home sensörünü görür görmez durmasını istiyorsanız top side seçin
bottom side:yine homingle alakalı bu seçimde.bu seçenek ise sensörünüz homing için parçayı gördüğü anda değilde görmeyi bıraktığı anda durduruyor sistemi.bence sensörü biraz geriye monte edin.siz homing yapınca motor sensörü arayacak ve bulduğunda duracak.birde deneme yaparken bence kayış kasnak tahrik elemanlarını sistemden ayırın.motoru çalıştırıp sensörü bir tornavidayla gösterin.böylece tehlikeye atmadan sisteminizi deneme yapmış olursunuz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba.referance point:referans noktası.motorun referans alacağı yer.
top side:durma noktası yani homing sensörünün çalışma şeklini belirtir yani.sisteminiz homing işlemi yaparken siz home sensörünü görür görmez durmasını istiyorsanız top side seçin
bottom side:yine homingle alakalı bu seçimde.bu seçenek ise sensörünüz homing için parçayı gördüğü anda değilde görmeyi bıraktığı anda durduruyor sistemi.bence sensörü biraz geriye monte edin.siz homing yapınca motor sensörü arayacak ve bulduğunda duracak.birde deneme yaparken bence kayış kasnak tahrik elemanlarını sistemden ayırın.motoru çalıştırıp sensörü bir tornavidayla gösterin.böylece tehlikeye atmadan sisteminizi deneme yapmış olursunuz.

ek olarak sensorun npn/pnp seçimi çok önemli.technology object-homing-general kısmında sensor için sadece cpu üzerindeki inputları kullanabiliyorsunuz.

Arkadaşlar kullandığım s7 1200, tia portal v12 de,

benim kullandığım plc 6ES7 211-1AE40 - 0XB0

plc modeli yok bilen varsa yardımcı olabilitmi

Bu sipariş nımarasının versiyonu muhtemelen v4.1 v13 sp1 yüklemelisin.veya sende varsa v12 nin sp1 ini yükle bakalım.belki ordada çıkar.ama sorun versiyon numarasından kaynaklanıyor eminim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri