PLC ler arası haberleşme s7-300 , s7-300

Merhaba arkadaşlar;
Şu an devreye alacağım bir projede iki adet plc nin biribiri ile haberleşmesi gerekiyor. 1.plc cnc makinanın üzerinde bulunan 840D içindeki 315-2DP 2.plc ise 313-2DP bu iki plc arasında veri alışveri yapmak istiyorum. MPI ve DP haberleşme hangisini kurmak daha doğru olur ve bu konu ile ilgili hangi blokları kullanmam gerekiyor yada elinde bu konu ile ilgili örnek program olan arkadaşlar paylaşabilirlermi? Benim kanatime göre FB12 ve FB13 bu iş için kullanılıyor bu bloklarla ilgili örnek proje bulabilirmiyim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabaalr global datahaberleşmesi sğlayacaksınız galiba bunun için size tavsiyem yavuz hocanın kitabı var ayrıntılı olarak açıklanmıs isterseniz bu konu hakkında bana özel meil atabiliriseniz size ardımcı olabilirim.

Bu işlemi sfc67 ve sfc68 blokları ile yapabilirmiyim epey uğraştım bunlarla fakat başaramadım bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Aynı işletmede farklı kısımlarda bulunan PLC leri CP343-1 Ethernet moduller işletmenin Local ethernet ağına bağladım step7 ile ikisinede ağ üzerinden ulaşabiliyorum. Yapmak istediğime gelince PLC1 üzerindeki bazı IO ları PLC2 üzerinden okumak istiyorum.

Saygılarımla.

Aynı işletmede farklı kısımlarda bulunan PLC leri CP343-1 Ethernet moduller işletmenin Local ethernet ağına bağladım step7 ile ikisinede ağ üzerinden ulaşabiliyorum. Yapmak istediğime gelince PLC1 üzerindeki bazı IO ları PLC2 üzerinden okumak istiyorum.

Saygılarımla.

//Sorunum hala günceldir.

//Sorunum hala günceldir.

Iki cpu birbirine yakınsa ve Mpi portları müsaitse mpi üzerinden haberleşmeyi tavsiye ederim. Bahsettiğin Cp343-1 modül lean'se sık sık haberleşme kopabilir ve işkence dolu günler başlar.

sfc67 ve sfc68 X SEND X RECEIVE foksiyonları iş görecektir. 50 metreyi geçen bağlantılarda Repeater kullanılmalıdır.

Iki cpu birbirine yakınsa ve Mpi portları müsaitse mpi üzerinden haberleşmeyi tavsiye ederim. Bahsettiğin Cp343-1 modül lean'se sık sık haberleşme kopabilir ve işkence dolu günler başlar.

Merhaba

Bunu neden dedin, tecrubenı aktarabilirmisin. Haberlesme duserse kendi geliyormu, nekadar suruyor filan gibi. Bende bu modullerle bir pilot uygulamaya baslıyorum 6 adet sistemi bunlarla birlestirecegim.

cp343-1 lean modüle aynı anda 5 ayrı noktadan ulaştığım hiç olmadı. ne zaman sayıyı 3ün üstüne çıkarsam sürekli haberleşme koptu. Cp343-1 lean lerde bu sınır olabilir açıp kataloğunu araştırmak lazım. Zaten plc programına online olduğunda hız çok yavaş oluyo farkediyorsun.Haberleşme koptuğunda ethernet svici resetlemen gerekiyor veya cp343-1 lean üzerinden veri okumaya çalışan pc-hmi vs cihazın bağlantısını iptal etmen gerekiyor.Tabi ethernet kabloların uzunlukları da önemli ama cp343-1 ile haberleşme bence en rezil haberleşme.Tek bircihaz haberleşirken bile bazen durdukyere haberleşme kopuyor özellikle etrafta harmonik kaynaklar varsa.

Eğer iki plc arasında veri alışverişi yapacaksan ve bir pc den online olup programı izleyeceksen sorun olmayabilir ama birden çok noktada Scada hmi ethernet üzerinden haberleşecekse, birkaç plc arasında veri transferi olacaksa cp343-1'lere güvenme ve baştan profinetli cpu kullan derim.yada özellikle kritik haberleşmelerini mpi veya profibus'la yapmaya çalış.hiç olmadı lean olmayan cp343 kullan.

Son düzenleme:
hardware -> netpro -> global data tanımla. Burada plc lerdeki hangi data blokları ve dataları kullanacagini yazıyosun, otomatik olarak iki plc arasında data alışverişini yapıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri