PLC kullanarak farklı makınalardan bilgi okumak

Arkadaslar calıştıgım firmada bircok makıne farklı donanımlara sahip ve ambalajlama makınelerı olarak dusunun farklı plc ve hmı ler kullanılmıs.
Şimdi asıl konu ben bu makınelerın hepsınden urun adetını saat ve tarıh bilgilerını okumak istiyorum. Makınelerın hepsı kucuk caplı hmı sıstemlerde calısıyor. Bunun ıcın bana yardımcı olabilecek daha once boyle bır proje yapmıs arkadasların destegını,onerılerını beklıyorum.
örneğin her makinenin uzerınden urun adetını saydığı sinyalı okuyup bu bilgilere saat ve tarıhı ekleyerek ethernet uzerınden bunları kayıt altına alıp takıp etmek
teşekkurler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ana bir bilgisayar üzerineki Scada programı ile tüm PLC leri haberleştirerek anlık yada geriye dönük kayıt tutup izleyip kayıt altına alabilirsin.

Bilgisayarda yazilacak yazilimla ya da bir scada yazilimi ile sahadaki PLC lerle haberlesmek gerekiyor. Bunun icin ya PC ye PLC lerle konusabilme ozelligi kazandiracaksiniz (mesela USB/RS-485 cevirici) ya da PLC lerden verileri alip ethernet portu uzerinden PC ye aktaracaksiniz.

Benim tavsiyem her bir makinaya bir GMTCNT GLC196R PLC takip bu PLC nin ethernet portu uzerinden verileri PC ye aktarmak olacaktir. Makinalar arasi mesafe yakin ise bir GLC196R PLC ile birden fazla makinanin verilerini toplayabilirsiniz. Bilgisayarda calistiracaginiz GMTCNT OPC Datalog yazilimi ile 1000 Adete kadar veriyi bilgisayariniza CSV formatinda kayit edebilir, gunluk ya da daha uzun periyotlu dosyalarla arsivleyebilirsiniz.

Bilgisayarda yazilacak yazilimla ya da bir scada yazilimi ile sahadaki PLC lerle haberlesmek gerekiyor. Bunun icin ya PC ye PLC lerle konusabilme ozelligi kazandiracaksiniz (mesela USB/RS-485 cevirici) ya da PLC lerden verileri alip ethernet portu uzerinden PC ye aktaracaksiniz.

Benim tavsiyem her bir makinaya bir GMTCNT GLC196R PLC takip bu PLC nin ethernet portu uzerinden verileri PC ye aktarmak olacaktir. Makinalar arasi mesafe yakin ise bir GLC196R PLC ile birden fazla makinanin verilerini toplayabilirsiniz. Bilgisayarda calistiracaginiz GMTCNT OPC Datalog yazilimi ile 1000 Adete kadar veriyi bilgisayariniza CSV formatinda kayit edebilir, gunluk ya da daha uzun periyotlu dosyalarla arsivleyebilirsiniz.

makinelerin her birinde farklı model plc oldugu için düşünceniz uygun bir çözüm olacaktır. uzun periyotlu dosyaları arşivlemek geriye donuk incelemek tercihimiz. arastıracagım ilginize cok tesekkur ederım.

Merhaba,
Her cihazın plc panel programına sahip olmak gerekecek. Ayrıca scada için her cihaza haberleşme portu temin etmek gerekecek veya cihazların programlarına müdehale ederek çok uğraşabilirsiniz.
Üretim sahası ve makineler arası çok uzak değilse model ve markasını bildiğiniz bir plc ile ürün sayan sensör bilgisini sizin izleme için koyacağınız bir plc ile hepsini tek merkezden izleyebilirsiniz. Ucuz bir scada ile veya .Net ile herhangi bir pc de koşt uracağınız bir programla verileri merkez plc den okuyarak kaydedebilirsiniz. Böylece farklı protokol ve haberleşme donanımları ile uğraşmazsınız.
Kolay gelsin.

Merhaba,
Her cihazın plc panel programına sahip olmak gerekecek. Ayrıca scada için her cihaza haberleşme portu temin etmek gerekecek veya cihazların programlarına müdehale ederek çok uğraşabilirsiniz.
Üretim sahası ve makineler arası çok uzak değilse model ve markasını bildiğiniz bir plc ile ürün sayan sensör bilgisini sizin izleme için koyacağınız bir plc ile hepsini tek merkezden izleyebilirsiniz. Ucuz bir scada ile veya .Net ile herhangi bir pc de koşt uracağınız bir programla verileri merkez plc den okuyarak kaydedebilirsiniz. Böylece farklı protokol ve haberleşme donanımları ile uğraşmazsınız.
Kolay gelsin.
tesekkurler sanırım en ıyı fikir bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri