PLC kullanarak 4000Hz frekanslı bir AC çıkış üretebilir miyim?

HRaider

Üye
Herkese merhaba, uzun zamandır bir çok konuda forumda açılan başlıklardan yararlanıyordum. İlk kez aradığım bir şeyi bulamadığım için bir konu açıyorum heyecanlıyım. Aramam gereken şeyi tam olarak nasıl aramam gerektiğini bilmediğim için de bulamamış olabilirim tabi.

Kısaca sorunumu açıklayayım. Bir bobine 4000Hz frekansa sahip bir sinüs dalgası yollamak istiyorum. Amaçladığım işlem bobinde oluşan manyetik alan kuvvetinin yönünü yukarı-aşağı olacak şekilde saniyede 4000 kez değiştirmek. Bir nevi PWM üretmek aslında. Ancak bu işlemi nasıl yapacağıma dair somut bir şeyler bulabilmiş değilim henüz. PLC ile bir çıkıştan PWM üretsem, bunu DC to AC Converter ile alternatif akıma çevirip yükseltici devreden geçirsem bobine 10Amperlik bir akım getirebilir miyim? Yada bu işlemi PLC'de yapabilir miyim yani kapasite cycle yeterli olur mu?

Yoksa bir sinyal jeneratörünü PLC ile kontrol edip işlemleri orada mı yapmalıyım?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu işi plc değilde invertör ile yapsaniz daha kararli olur.
Gizli bir proje falan değilse ne yapmayı amaçliyorsunuz?

Lineer bir düzlemde yataklanmış bir mıknatısı bobin yardımıyla aşağı yukarı hareket ettireceğim. Bu mıknatısın yardımıyla da üstündeki table kısmı hareket ettireceğim. Saniyede 4000 kez yukarı aşağı hareket yapmasını istiyorum. Hareket genliği 200mikron olacak. Yataklandığı yerden 100 yukarı 100 aşağı şekilde.
Ancak sabit 4000Hz'de değil de 2-4000Hz aralığında çalışabilecek bir sistem yapmam gerekiyor.
Yani bir titreşim testine başladığımda başlangıç frekansı 2'den başlayarak 4000hz'e kadar çıkacak. Bu sırada hareket genliğinin de sabit 200mikronda kalmasını istiyorum. Bu yüzden de 2hz'deki akım değeri, 4000hz'e doğru ilerledikçe artmalı diye düşünüyorum.
Ve sistem 0-1kg aralığındaki yüklerde çalışacak. Farklı yüklerde de yine farklı akım değerlerinde çalışmam gerekicek. Çünkü ihtiyacım olan manyetik alan kuvveti değişmiş olacak.
İnvertör hakkında da okumalara başladım. Teşekkürler tavsiye için.

Son düzenleme:
Düşündüğünüz sekilde de yapılabilir veya bir dc motorun devrini kontrol ederek de yapılabilir.

Dc motor tablaya ekzantrik bir mekanizma ile bağlanıp devir ayari ile istenen frekans yakalanabilir.

Düşündüğünüz sekilde de yapılabilir veya bir dc motorun devrini kontrol ederek de yapılabilir.

Dc motor tablaya ekzantrik bir mekanizma ile bağlanıp devir ayari ile istenen frekans yakalanabilir.
Krank milini düşünmüştüm ben motor ile tahrik ederek hareketi sağlayabilirim diye. Ancak 4000Hz=240000rpm yapıyor.

Endustride seri imalatlarda kullanilan parça/malzeme dizici vibrasyon çanaklarini bilirmisiniz?O geldi akıma...bu vibrasyon bobinleri kendilerine özgü bir frekans/genlik invertorleri ile çalışırlar.Ve voltaj,frekans,genlik,acc,dec gibi ayarları vardir.belki işinizi gorebilir.
Screenshot_20201031-004023.png

4000 hz nasil 24000 rpm yapiyor?
Şimdi saniyede 4000 titreşim istiyorum. Bunun içinde 4000hz’e sahip bir sinüs sinyali kullanıyorum. Bobinli ve mıknatıslı bir tasarımla da oluşan manyetik alan kuvveti bana bu hareketi sağlıyor.(100mikron yukarı-100mikron aşağı)
Yani bir eksantrik tasarımı motorla birlikte kullanacaksam saniyede 4000 devri görmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bir tam tur döndüğünde yukarı-aşağı hareketi tamamlanıyor. Bunu da rpm’e dönüştürünce 240000rpm yapıyor.
Endustride seri imalatlarda kullanilan parça/malzeme dizici vibrasyon çanaklarini bilirmisiniz?O geldi akıma...bu vibrasyon bobinleri kendilerine özgü bir frekans/genlik invertorleri ile çalışırlar.Ve voltaj,frekans,genlik,acc,dec gibi ayarları vardir.belki işinizi gorebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 68365
Tekrar teşekkür ederim daha önce duymamıştım. Yapacağımız cihaz yüksek frekanslı shaker olarak geçiyor. Böyle yüksek frekanslar için anladığım kadarıyla sürücü kullanmak daha sağlıklı olacak.

Şimdi saniyede 4000 titreşim istiyorum. Bunun içinde 4000hz’e sahip bir sinüs sinyali kullanıyorum. Bobinli ve mıknatıslı bir tasarımla da oluşan manyetik alan kuvveti bana bu hareketi sağlıyor.(100mikron yukarı-100mikron aşağı)
Yani bir eksantrik tasarımı motorla birlikte kullanacaksam saniyede 4000 devri görmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bir tam tur döndüğünde yukarı-aşağı hareketi tamamlanıyor. Bunu da rpm’e dönüştürünce 240000rpm yapıyor.

Ekzantrik bir mil motora baglandiginda 1 devirde 1 darbe yapar. Bu konuyu bir kez daha dusunun. 4000 hz yani 4000 darbe icin de motorun 4000 devirde dönmesi yeterlidir.

Yazdığınız devir 240 000 devir cok uçuk bir rakam. Bu devri hala nasil hesapladınız anlayamadim.

Selenoid bobin yerine motor kullanımı bence hala daha kolay olacağı düşüncesindeyim.

Ekzantrik bir mil motora baglandiginda 1 devirde 1 darbe yapar. Bu konuyu bir kez daha dusunun. 4000 hz yani 4000 darbe icin de motorun 4000 devirde dönmesi yeterlidir.

Yazdığınız devir 240 000 devir cok uçuk bir rakam. Bu devri hala nasil hesapladınız anlayamadim.

Selenoid bobin yerine motor kullanımı bence hala daha kolay olacağı düşüncesindeyim.

Dediğiniz gibi 1 devirde 1 darbe yapar.
Revolutions Per Minute(RPM) dakikada yapacağı devri veriyor. Ama ben saniyede 4000 darbe istiyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri