PLC ile Piston Kontrolü

Koray17

Üye
Merhaba arkadaşlar Plc programlamada çok yeniyim yapmak istediğim bir proje var fakat ne yaptıysam sonuca ulaşamadım. Tecrübeli arkadaşlar ladder diyagramıyla ilgili bana yardımcı olurlarsa kendilerine çok teşekkür ederim.
Kullandığım plc Dvp-14SS2 ve Dvp-16Sp

Kullanılan program Wpl soft 2.51

X20 Start Butonu

X21 Reset Butonu

X22 Setup / Orgin Butonu

X23 Stop Butonu

Açıklamalar:

Elimizde 2 adet piston bulunmaktadır. P1 ve P2 olarak isimlendireceğim.

P1 pistonunun 2 adet konumu var.

P2 pistonunun 3 adet konumu var.

P1 pistonunun A konumuna gidebilmesi için Y23 çıkışı aktif olması gerekiyor.

P1 pistonunun B konumuna gidebilmesi için önce Y24 bir saniye sonrada Y23 çıkışının aktif olması gerekmektedir.

P2 pistonunun C konumuna gidebilmesi için Y25 çıkışının aktif olması gerekmektedir.

P2 pistonunun D konumuna gidebilmesi için önce Y26 bir saniye sonrada Y25 çıkışının aktif olması gerekmektedir.

P2 pistonunun E konumuna gidebilmesi için önce Y27 bir saniye sonrada Y25 çıkışının aktif olması gerekmektedir.

Soru:

Start düğmesine basıldığında, P1 pistonu 2 saniye sonra A konumuna gidecek. 8 saniye burda kalıcak sonra B konumuna gidecek. Burada 3 saniye bekleyecek.

P2 pistonu, P1 pistonu B konumundayken c konumuna gidecek, 1 saniye burda bekledikten sonra D konumuna gidecek.

P1 pistonu A konumuna gidecek. 8 saniye burda kalıcak sonra B konumuna gidecek. Burada 3 saniye bekleyecek.

P2 pistonu, P1 pistonu B konumundayken E konumuna gidecek, 1 saniye burda bekledikten sonra D konumuna gidecek.

Stop butonuna basılana kadar döngü devam edecektir.
Ekran görüntüsü 2023-03-14 191304.png

Sadece soru kısmına ve giriş çıkışlara odaklandım umarım yardımcı olur
dosya eki sizde gözüküyormu? bende gözükmüyor

Buradan gönderemedim nail verirmisiniz?

P1 pistonunun B konumuna gidebilmesi için önce Y24 bir saniye sonrada Y23 çıkışının aktif olması gerekmektedir.
P2 pistonunun D konumuna gidebilmesi için önce Y26 bir saniye sonrada Y25 çıkışının aktif olması gerekmektedir.
P2 pistonunun E konumuna gidebilmesi için önce Y27 bir saniye sonrada Y25 çıkışının aktif olması gerekmektedir.
Bu kadar uğraştınız çok teşekkürler.
Y23 durdu. Y24 aktif oldu 1 saniye sonra y23 ün tekrar aktif olması ve 1 saniye sonra tekrar pasif olması gerekiyor. Tek bir örnek üzerinden yapabilirseniz. ben ekleyebilirim.

akşama doğru yeniden haberleşelim, bu iş içinmi yoksa ödev falanmı

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri