PLC ile metre sayımı

TKAY

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde siemens s71200 plc var ve 3 adet halı üretim makine var.

3 makinede üretilen halı metrelerini s71200 plc ile saymak istiyorum.

bunu nasıl yapabilirim?
3 makine tek plc ile sayılabilir mi?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yapabilirsin. ama bir adet hızlı sayıcı modülüne ihtiyacın var. plc de 2 tane hızlı sayıcı girişi var. 3.için modül gerekli.

Halı üretim makinasının nasıl birşey olduğun bilmiyoruz/bilmiyorum.
Şerit şeklinde uzayıpmı gidiyor. Rulo şeklinde sarılıyormu..?
Hareket hızı nedir Metre/saat/dakika/saniye herneyse...
Mekanizmayı bilmeden yorum yapmak pek mantıklı değil.

Halı üretim makinasının nasıl birşey olduğun bilmiyoruz/bilmiyorum.
Şerit şeklinde uzayıpmı gidiyor. Rulo şeklinde sarılıyormu..?
Hareket hızı nedir Metre/saat/dakika/saniye herneyse...
Mekanizmayı bilmeden yorum yapmak pek mantıklı değil.
hareket hızı ile ne ilgisi var metrenin.

enkoder
siz nasıl düşündünüz
Gördüğünüz gibi hızla alakası var.
Eğer yavaş hareket eden bir düzenekse ki bence öyle; Encodere de hızlı sayıcı girişinede gerek kalmadan, Normal girişlere bağlayacağı br sensör ve düzeneğin yapısına göre algılanacak birşeyler vasıtasıyla halledebilir.

Encoder kullanarak yapabilirsin. Encoder, örnek olarak veriyorum 1 turda 360 pulse üretiyor olsun. Encoderi bağladığın motorun 1 tur attığında kaç cm veya m halı çektiğini hesaplayacaksın. Yani senin PLC'de encoderden okuyacağın 360 değeri senin motorunun 1 tam tur attığını ifade edecek. Daha sonra program içinde gerekli matematik işlemlerini yaptırarak kaç m üretim yapıldığını bulabilirsin.
taner.bayir ' in dediği gibi encoder değerini okumak için de PLC'deki hızlı sayıcı özelliğini kullanman gerekli.

Ya da Ertek68'in dediği gibi bi sensör takarsın bi yere. Sensör her gördüğünde bi registerı 1 arttırırsın. sensörün 2 görüş arasında kaç m halı dokunduğunu hesaplayıp bu register ile çarparsan da bulabilirsin.

Ama hassas ve daha net metre değeri almak istiyorsan encoder derim.

Yavaş bir proses olduğunu düşünüyorum. Encoder yada hızlı girişe gerek olmadan bir endüktif sensörle ölçülebilir.

Her turda halının çapı büyüyecek ama, ona ne yapacaksınız ?

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri