PLC ile 0-10v inverter sürmek

tegmen26

Üye
Arkadaşlar plc ile 1 yıllık meslek hayatımda değişik ve karmaşık uygulamalar yapmış olmama rağmen tamamı digital işlemlerdi ve analog bir kontrol için hiç program yazmadım.PLC temel mantığını bilmekle beraber sadece anlatacağım örnek için sizden en azından bir giriş niteliğinde bilgiler rica ediyorum.

Büyük ihtimal cimon plc ve analog modülü kullarak delta marka bir inveter sürmem gerekecek.Gerçekleştirmek istediğim durum ise bir takım formulasyon sonucu plc ye hesaplattığım frekans değerinine karşılık gelen sayısal veriyi analog modüle iletmek ve sürücümün o frakans değerinde motoru sürmesini sağlamak. Diyelimki hesaplarım sonucu 30.7 cıkarsa bu benim hz değerim olacak ve inverteri bu frekansda sürmem gerekecek(bu hesaplanan hz değerim sürekli sabit kalmayacak.İşlem değiştiğinde işlemin süresine bağlı olarak yeni hz değerimi hesaplatacağım ve o hz ile sürücem).tam Scada aralığım 0-10 volt ve 12 bitlik veri(gerekirse artırabilirim) ile mümkün olduğu kadar hassas frekans ayarı yapmam gerekiyor.Programlama safhasında yapmam gerekenler hakkında bilgilenizden faydalanmak istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşım eğer kullandığın plc cimon ise kontekden bu konuda yardım alabilirsin.sana daha geniş bilgi vereceklerdir.

Merhabalar:
Cimon ile ilgili temel ve orta seviye tüm eğitimleri imzamdaki sitemden ulaşabilirsiniz.
Eğer daha detaylı yardım isterseniz bana ulaşın.
Saygılarımla

sitenizi gördüm ama anladığım kadarıyla ücretli.bilgilere ulaşmak için vip üye olmak gerekiyor yanılıyormuyum?

Arkadaşlar plc ile 1 yıllık meslek hayatımda değişik ve karmaşık uygulamalar yapmış olmama rağmen tamamı digital işlemlerdi ve analog bir kontrol için hiç program yazmadım.PLC temel mantığını bilmekle beraber sadece anlatacağım örnek için sizden en azından bir giriş niteliğinde bilgiler rica ediyorum.

Büyük ihtimal cimon plc ve analog modülü kullarak delta marka bir inveter sürmem gerekecek.Gerçekleştirmek istediğim durum ise bir takım formulasyon sonucu plc ye hesaplattığım frekans değerinine karşılık gelen sayısal veriyi analog modüle iletmek ve sürücümün o frakans değerinde motoru sürmesini sağlamak. Diyelimki hesaplarım sonucu 30.7 cıkarsa bu benim hz değerim olacak ve inverteri bu frekansda sürmem gerekecek(bu hesaplanan hz değerim sürekli sabit kalmayacak.İşlem değiştiğinde işlemin süresine bağlı olarak yeni hz değerimi hesaplatacağım ve o hz ile sürücem).tam scada aralığım 0-10 volt ve 12 bitlik veri(gerekirse artırabilirim) ile mümkün olduğu kadar hassas frekans ayarı yapmam gerekiyor.Programlama safhasında yapmam gerekenler hakkında bilgilenizden faydalanmak istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.

neden rs485 den haberleştirip değer direk sürücüye göndermiyorsun cimon ve delta driver 485 veya 422 haberleşebilir ayrıca analog çıkış kartı kullanmana gerek yok illakide kullanacam diyorsan programını gönder frekans değerine karşılık gelecek analog sinyal için gereken kısmını tamamlayayıp göndereyim ayrıca cimon çok güzel bir plc tercihinizden dolayı kutluyorum

Merhabalar:
Cimon ile ilgili temel ve orta seviye tüm eğitimleri imzamdaki sitemden ulaşabilirsiniz.
Eğer daha detaylı yardım isterseniz bana ulaşın.
Saygılarımla

özelden atmış olduğunuz mesajı gördüm ama yeterli post yapmadığım için cevap hakkım yokmuş..işin içine biraz girdim şimdi sorularım daha belirginleşti..

-plc deki digital degeri (örn:16000 analog karta aktarmam için to komutunu kullanıyorum.başka bir ek modül kullanmadıysam komutta slot numarasını 1 olarak giriyorum.analog modülde bilginin gitmesi gereken adreside yine pdf inden baktım ve 1 olarak gördüm(channel 1 için) bunlar doğrumudur?..
[TO 1 1 D00000 1] bu şekilde komut verdiğim zaman online olarak D0 içindeki verinin channel 1 e yazıldığını gördüm..

şimdi asıl sorum D/A modül çıkışından kendisi 0-10 volt sinyal üretmiyor sanırım harici bir kaynak bağlamam lazım yanılıyormuyum?

son olarak ben 0-16000 scada aralığını sectiğim zaman ve inverterimde buna uygun alt ve üst frekans belirlediğim zaman ekstra başka ayarlar yapmam gerekiyormu? 0-10 volt arası voltaj adımına göre benim frekans artış adımım otomatik belirli bir artım değeri alıyormu?yoksa benim bu artımı kendim ayarlamammı gerkiyor?

neden rs485 den haberleştirip değer direk sürücüye göndermiyorsun cimon ve delta driver 485 veya 422 haberleşebilir ayrıca analog çıkış kartı kullanmana gerek yok illakide kullanacam diyorsan programını gönder frekans değerine karşılık gelecek analog sinyal için gereken kısmını tamamlayayıp göndereyim ayrıca cimon çok güzel bir plc tercihinizden dolayı kutluyorum

hocam bahsettiğin direk haberleşme konusunda bir bilgim yok.belki daha kolay olabilirdi ama bilmiyorum bu tür işlerin analog modülle yapıldığını biliyorum sadece.ama elinde bu konuda döküman ve ayrıntılı anlatım varsa paylaşırsan faydalanmak isterim.programa gelince işin biraz teferruatı olduğu için şuan önçalışma yapıyorum program kısmına girmedim.şuan basit programlarla plc anolog modül ve inverter arasında çalışmalar yapıyorum önce ekipmanları tanımak ve temel olayları anlamak adına.

frekans değerine karşılık gelicek anolog sinyali ayarlamak konusunda biraz açıklama alabilirsem sanırım baya yol almış olacağım.0-10v , 0-16000 değerleri bu şekilde ayarladığım zaman 0 digital değerine 0hz , 16000 digital değerine ise inverterde set ettiğim maks frekans değeri gelmeyecekmi? eğer böyleyse zaten her 0,625 v artış için 0.1 hzlik bir artış olmayacakmı?ayarlamam gerekn başka neler var?

yardımlarınız için tşk şimdiden....

hocam bahsettiğin direk haberleşme konusunda bir bilgim yok.belki daha kolay olabilirdi ama bilmiyorum bu tür işlerin analog modülle yapıldığını biliyorum sadece.ama elinde bu konuda döküman ve ayrıntılı anlatım varsa paylaşırsan faydalanmak isterim.programa gelince işin biraz teferruatı olduğu için şuan önçalışma yapıyorum program kısmına girmedim.şuan basit programlarla plc anolog modül ve inverter arasında çalışmalar yapıyorum önce ekipmanları tanımak ve temel olayları anlamak adına.

frekans değerine karşılık gelicek anolog sinyali ayarlamak konusunda biraz açıklama alabilirsem sanırım baya yol almış olacağım.0-10v , 0-16000 değerleri bu şekilde ayarladığım zaman 0 digital değerine 0hz , 16000 digital değerine ise inverterde set ettiğim maks frekans değeri gelmeyecekmi? eğer böyleyse zaten her 0,625 v artış için 0.1 hzlik bir artış olmayacakmı?ayarlamam gerekn başka neler var?

yardımlarınız için tşk şimdiden....

PLC ve ANALOG modül modellerini, çıkışı 4-20mA veya 0-10V hangisini istiyorsun, kaç sürücüye hız referansı vereceksin belirtirsen ben sana örnek bir program göndereyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri