plc girisindeki direncleri degistirebilirmiyim

egypt

Üye
elektronikci arakadaslarin da bir goz atmasinda fayda var

arkadaslar
delta cpunun girislerine 12vdc cikisli encoder baglayacagim
yanliz
"PLC giriş noktaları 24 seviyesine göre dizayn edilmiştir. PLC girişindeki voltaj seviyesi 16VDC üzerinde ise ON, 14.4VDC altında ise OFF olarak algılanır. 14.4VDC ile 16VDC arası kararsız bölgedir. Bu sebepten 5V seviyesinde ise algılamayacaktır"

simdi lg marka plc kullanirsam lg firmasi (lg egypt) plc icindeki direnclerle felan oynayarak
dusuk voltajli sinyali algilatiriz sorun olmaz yaptigimiz bir uygulamadir dedi ama lg markasini sart kostu
burdan yola cikarak

simdi delta cpu nun butun girislerinde 472 yazan direnc benzeri bir eleman var bunu veya baska bir seyi degistirerek 12v tu algilamasini saglayabilirmiyiz
arada kart felan kullanmak istemiyorum ayrica 12v sinyal kaynaginida yukseltemiyorum butur oneriler istemiyorum direk cpu girisden bir cozum lazim

yardimlariniz icin tesekkurler

plc ile oynayacagınıza encoder değiştirme imkanınız varsa daha uygun olur ayrıca 12 volt icin ise direnclede oynamanıza gerek yok sadece girişte bir opto izolator kullanmanız sisteminiz icin yeterli olacaktır nasıl derseniz
semayı ekleyerek sıze ızah edebılırım

Ekli dosyalar

• ENCODER -PLC.rar
    23.7 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
evet direncleri degistirebilirsin 1 kohm direnc tak 12 v da da calisir

direncleri tek tek sokmek zor olucaktır , nasıl sokucaginizi sormussunuz
havya ile sokuceksiniz ve yerlerine 1 kohm direnc lehimliceksiniz

evet her giriste 1 tane olması lazım
472 demek 4700 ohm direnc demektir
sen bunun yerine klasik direnc takabilirsin ama lehimlemen zor olucaktır
smd direnc takılı plc uzerinde bunu tedarik edebilirsin 1 kohm icin 1000 yani 102 yazan smd direnc takmalısın

Dirençleri hiç sökme, uçlarına paralel 1k2 dirençler lehimle.

simdi kafam karisti
sokup yerine 1kohm mu takayim yoksa paralel 1k2 mi takayim
arasindaki fark nedir 1000pulslik encoderdan gelen sinyaller algilanacaktir
paralel baglanan 1k2 nasil etki ediyor

bu arada bu kadar ilgi oldugu icin tesekkurler

ben şahsen böyle bir durumda plc girişlerine müdahale etmek yerine daha öncede önerdigim izalasyon yöntemiyle bir opto küplor takarım daha sonra bunu söktüğümde plc yine başka uygulamada kullanılır yada arıza halinde yerine hemen basitce yeni plc yi iki dakikada bağlarım

ben şahsen böyle bir durumda plc girişlerine müdahale etmek yerine daha öncede önerdigim izalasyon yöntemiyle bir opto küplor takarım daha sonra bunu söktüğümde plc yine başka uygulamada kullanılır yada arıza halinde yerine hemen basitce yeni plc yi iki dakikada bağlarım

slm hocam seni kac gundur takip ediyorum ama bir denk gelemedik konusmak icin
senin cizimdeki ave b uclari aslinda +12 cikisli olacak ve x1 12voltun degismesi gerekli ayrica direnc degeri ve o1 ve 02 icin deger vermemisin 4n25 var elimde musaitsen bir konusalim bunu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri