plc egitimi ile ilgili guzel bir alistirma sorusu

...Ben Programı ST dilide codesys de oluşturdum!Her yigitin yogurt yemesi farklıdır. Bu benimki:
Kod:
PROGRAM PLC_PRG
VAR
	Fan_1: BOOL;
	Fan_2: BOOL;
	Fan_3: BOOL;
	Fan_4: BOOL;
	Yesil: BOOL;
	Sari: BOOL;
	Kirmizi: BOOL;
	Referans_Sonuc: BYTE;
...
END_VAR
...
Hocam Yesil, Sari, Kirmizi tanımlarınız çıkışa nasıl ulaşıyor?

PLC programlamasını bilmiyorum ama ST dili bana öğrenmek için iyi bir başlangıçmış gibi geldi. Dün biraz araştırdım ama komutları ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Bir şekilde kırılmış yazılımı bulurum. Anladığım kadarıyla IEC 61131-3 standardını temin etmek gerekiyor.

Bu dil ile ilgili bir kaç referans kitap veya web adresi tavsiye edebilir misiniz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Örnek yaptıgım icin yazılımdaki similasyonla olusturdum.
Cıkısa ulasması icin

Fan_1 AT %IX0.0 : BOOL;
Fan_2 AT %IX0.1 : BOOL;
Fan_3 AT %IX0.2 : BOOL;
Fan_4 AT %IX0.3 : BOOL;
Yesil AT %QX0.0: BOOL;
Sari AT %QX0.1 : BOOL;
Kirmizi AT %QX0.2 : BOOL;

ze_tr dil ile ilgili codesys yazılımı kullanan herhangi bir plc yazılımı kullanabilirsiniz.
öte yandan kullandıgı dil pascal tabanlıdır. Pascal biraz biraz bilen bu işi cözer.

Referans siteler

CoDeSys - the IEC 61131-3 programming system of automation engineering codesys sitesidir.

Bu adresde codesys targetsız yani tanımlı plc olmadan sadece yazılımı indirebilirsiniz.

http://www.frenzel-berg.de/download/software/codesys.exe

Not: Program icin lisans gerekmez. site software lisansız dagıtıyor.

Genelde code sys sistemlerde target önemlidir plc tanımını o yapar genelde lisans gerektirir. Ama lisansız dagıtanlarda var.

Son düzenleme:
Örnek yaptıgım icin yazılımdaki similasyonla olusturdum.
Cıkısa ulasması icin

Fan_1 AT %IX0.0 : BOOL;
Fan_2 AT %IX0.1 : BOOL;
Fan_3 AT %IX0.2 : BOOL;
Fan_4 AT %IX0.3 : BOOL;
Yesil AT %QX0.0: BOOL;
Sari AT %QX0.1 : BOOL;
Kirmizi AT %QX0.2 : BOOL;
Şimdi oldu, teşekkür ederim. CCS C ile PicMicrolara program yazıyorum. Onda da değişkenlerimi bu şekilde bir portun bacakları ile ilişkilendiriyorum. Program yazma tekniğimiz benzermiş.

Peki bir baytlık bir değişkeni IX0.0....IX0.7 arası giriş portu olarak tanımlayamıyor muyuz? Eğer tanımlanabiliyorsa bu durumda port tarama işlemi daha hızlı olacaktır. Diğer türlü her bir giriş tek tek okunmak zorunda kalacak ki bu da zaman kaybıdır. Gerçi bu başlıktaki örnek için fazla farketmesede genelde tek seferde girişleri okumak bir çok açıdan avantaj sağlar.

ze_tr dil ile ilgili codesys yazılımı kullanan herhangi bir plc yazılımı kullanabilirsiniz.
öte yandan kullandıgı dil pascal tabanlıdır. Pascal biraz biraz bilen bu işi cözer.

Referans siteler

CoDeSys - the IEC 61131-3 programming system of automation engineering codesys sitesidir.

Bu adresde codesys targetsız yani tanımlı plc olmadan sadece yazılımı indirebilirsiniz.

http://www.frenzel-berg.de/download/software/codesys.exe

Not: Program icin lisans gerekmez. site software lisansız dagıtıyor.

Genelde code sys sistemlerde target önemlidir plc tanımını o yapar genelde lisans gerektirir. Ama lisansız dagıtanlarda var.
Pascal bilgim var. O nedenle fazla zorluk çekmem tahmin ediyorum.

İkinci linkteki programı indirdim ama kurmada hata verdi. PC güvenlik ayarlarına bir bakayım.

Teşekkürler.

PIC projelerde 1 Byte lık alanlar seklinde tanımlamak PIC hızını arttırabilir ama bu plc icin gecerli degildir. PLC Byte yerine Bool tanımlama acısındanda avantaj saglar su bit neydi bu bit neydi diye tırmalamassınız.Plc de tarama süresini Programın büyüklügü etkiler. Ama bir işi fonsiyon blok seklinde yaparsanız tarama süreleride asagı düser.

hasanzincir hocam,

http://www.frenzel-berg.de/download/...re/codesys.exe bu program kurulmuyor. yani kurarken da başlangıçta ters sıkıştırma işleminden çıkarttığı dosyalara erişemiyorum diyor. Acaba kurarken özel bir takım işlemler mi gerekli?

Neyse zaymınsınkini kurdum. Başlayacağım denemeye. Ama sizin verdiğiniz linkteki programda Arm işlemciler için de kod üretiyormuş. Bende Arm tabanlı kartlar var. Onlar için denemek isterdim.

başlangıç seviyesinde bir alıştırma, lisede yapmıştım hatırlıyorum =)

Peki bu dilde yazılan programlarda port (veya çıkış kanalı) güncellemeleri çevrim sonunda mı yapılıyor yoksa anlık mı? Yani bir çıkış kanalını set ettiğimde hemen o kanal çıkışı güncelleniyor mu?

başlangıç seviyesinde bir alıştırma, lisede yapmıştım hatırlıyorum =)
arkadasim yapmis olmaniz dogal bu forumda lise duzeyinde olan vede plc ye daha baslangic duzeyinde olan arkadaslarimizda var ve sizin degerli katkilariniza da bekliyorum

Peki bu dilde yazılan programlarda port (veya çıkış kanalı) güncellemeleri çevrim sonunda mı yapılıyor yoksa anlık mı? Yani bir çıkış kanalını set ettiğimde hemen o kanal çıkışı güncelleniyor mu?

Sayın ze_tr Plc de program sürkeli ms mertebesinde tarama altındadır.PIC ya da yazılım dilleri gibi sonraki step i beklemez(girişin gelip gelmedigi öneli degildir tarama devam eder). O an olan degişiklik ne ise yaptıgınız program itibarı ile cıkısa yansır. (tabi cevrime göre)

Zaten PC ve PLC yi ayıran ve plc nin endüstriel olmasının en önemli özelligidir.

Sayet bu özelligi Pc yapmakta mümkün Run-Time calısan işletim sistemleride piyasada mevcut. Örnek Linux_RT cekirdegi Windows XP Embedded Home
gibi...

s7 300 de leader de program yazıldı alternatif bir uygulama

Ekli dosyalar

• S7_pro11.zip
    146.4 KB · Görüntüleme: 26

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya