plc egitimi ile ilgili guzel bir alistirma sorusu

s7-300 için çizebilen varmı?yada şöyle söyleyeyim galiba sitede okumuştum s7-300 içinde convertor fonksyonu varmış dosyaları çevirmek için nasıl kullanılıyor yada ben mi yanlış biliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sayın hasanzincir ben son iki aydır scl dili ile uğraşıyorum fakat bugün site içinde biraz dolaştım da codecsys adlı birşeyden bahsediyorsunuz bu nedir...
ve yazdığınız programlar scl dili ile yazılmış değil mi ??? biraz kafamı karıştırdı da???? yoksa codecsys de başka bir kaynak kodlarla yazılım yazma şansı veren programdır ???

Codesys kaynagı avrupada baslamıs plc üreten bircok firmaya yazılım hizmeti veren 3sSoftware firmasının cıkarttıgı softwaredir. (Siemensin step 7 si gibi) Codesys de 6 degisik dilde program yapılabiliyor.Bunlar IL:Instraction LD:Ladder FBD:Fonksiyon kapılarla SFC:Sıralı
grafik mantıgı ST:pascal yazı tarzı(Step7 SCL diline denk düser) CFC :devamlı kutu mantıgı (siemens logo gibi)

Su anda Avrupada yüksek kullanım yüzdesini bulmus durumda
linkte kullanan markaların listesi var

CoDeSys Reference Table - automation engineering - IEC 61131-3 - PLC - programming system

3s sadece yazılım yapıyor Listede gördügün markalar codesys yazılımını kullanıyor.
ha herkes degisik bir isimde kullanıyor mesela beckoff twincat diyor moeller xsoft diyor.
wago baska bir sey diyor. gibi

Elinizde codesys yazılımı oldugunu varsayalım aynı yazılımdan ayrı markalara yazılım atabilirsiniz(tabi destekledigi markalar)
sadece gerekli olan markaların her biri icin target dosyasıdır.
Mesela moeller ve bekcoff diyelim elinizde hem moellerin hem beckoff un target dosyası olması gerekiyor zaten firmalarda yazılımla birlikte target dosyası geliyor.

Cok gelismiş ve komut kütübhaneleri fazla bir yazılım bastan alısana kadar cok zorluk cekiyorsunuz
ama ögrendinizmi program yazmak cok kolay ve esnek hatta ve hatta kendi librarylerinizi cok rahat
olusturabilirsiniz.
Sadece PLC degil referans listesinde hareket kontrolculardanda bu yazılımı kullanan var

Son düzenleme:
Arkadaşlar kırmız lamba için bi sürü kontrole gerek yok sanırım. yeşil ve sarı lamba yanmıyorsa kırmızıyı yakmalıyız.

Hasanzincir arkadaşımın verdiği azılımı indiriyorum ve desteklediği ürünleri görünce şok oldum sanki başka bir dünyada yaşıyormuşuz gibi geldi. Peki Codesys ile st dili hakkında bildiğiniz önerebileceğiniz Türkçe kitap var mı ?

Malesef mevcut su an için türkce bir kitab yok ama codesys dökümantasyonu bol !

Gercekten bambaşka bir platform !

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri