PLC Eğitim Setleri Hk.

basararkan

Üye
Arkadaşlar merhaba. 6 ay boyunca bir otomasyon-yazılım firmasında çalıştım bir süredir de bir fabrikada bakımcı olarak çalışıyorum. PLC ve otomasyon donanımı hakkında bir sıkıntım yok fakat yazılımla hiç uğraşmadım. Kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Sorularım şunlar;

1. İnternette bir çok eğitim seti gördüm mesela s71200 eğitim seti, s71500 eğitim seti gibi. Her PLC için bir eğitim seti almak zorunda mıyım? Aralarında ne çok fazla yazılım farkı var mı sonuçta ya Tia Portal da ya da Step7 de yazılıyor. Eğer varsa ne gibi farklar var?

2. WinCC yi bilgisayarda ya da panelde programlayabiliyoruz. Bu iki program arasıda yazılım değişiyor mu? Komutlar,kodlar vs.

3. Son olarak hangi model PLC leri öğrensem piyasada daha çok işime yarar?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tia portal ve S7-1200 kullanabiliyor olmanız elbetteki artı bir değerdir.
Ancak küçük ve orta ölçekli işler için deltanında oldukça kullanılan bir marka olduğunu söyleyebilirim.

Eğer programlamaya sıfırdan başlayacak iseniz siemensin programı oldukça karmaşık gelecektir. Hatta -kişiye göre değişmekle birlikte- sizi yıldırıp vazgeçmenize sebep bile olabilir.

Kavramları ve programlamadaki genel mantığı öğrenene kadar siemense göre daha basit bir marka ile başlamanızı tavsiye ederim. Bu marka "o-bu-şu vs" olabilir tabi, ama kullandığım için deltayı tavsiye edebilirim. Türkçe kaynak ve destek noktasını göz önüne aldığınızda hızlı ilerleme sağlayabileceğiniz bir markadır.

Alt yapıyı oluşturduktan sonra siemens tia portale geçerseniz çok daha hızlı ilerlediğinizi farkedeceksiniz.

Kablolama işine de vakıf olduğunuzu söylemişsiniz. Bu durumda hazır setlere tonla para vermenizde anlamsız bence. Otomasyoncu olduğunuza göre alım fiyatı sorun olmayacaktır ve setinizi kendiniz çok daha ucuza hazırlayabilirsiniz.

Ben de yerli ürünümüz olan GMTCNT yi öneririm. Eğitim, destek ve uygun tedarik noktasında alternatifsiz bir üründür.

Arkadaşlar teşekkür ederim tavsiyeleriniz için fakat gittiğim fabrikalarda hep Siemens gördüğüm için Siemens öğrenmek istiyorum. Eğitim seti derken sadece videolu eğitimi kast ettim programı anlatan

ücretsiz plc egitim sitesi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim ***.***

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,

Eğitim seti seni tam anlamıyla eğitemeyebilir, doğrusu kendi eğitim setini kendin yaparak hem bağlantı mantığını hem donanımsal özellikleri öğrenebilirsin.

Bu işin temelinde programlamak yatmıyor, önce donanımsal bilgi ve tecrübe sonra programlama yatıyor.

Saygılarımla.

siemesn tiaportal ve manager plc eğitim için sizleri wep siteme beklerim myansiklopedi com

merhaba,

Siemens tia portal ileri seviye konuların işlendiği bir kitap arıyorum.İleri seviyeden kastım ;

-1200 cpular ile modbus ,profibus haberleşme sistemleri,
-Siemens g1200 asenkron sürücleri profinet üzerinden sürmek,
-Servo motor uygulamaları,
-2 plc yi haberleştirmek,
-distributed i/o örnekleri,

Bu konuların işlendiği bir kitap var mıdır ?

Netten inceledim ama istediğim bilgilere ulaşamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri