PLC Deney Seti

krcsamet28

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar
İş yerinde boş vakitlerimi değerlendirmek ve PLC programlamayı öğrenmek için bir PLC deney seti yapmaya karar verdim.

Deney setinde bir köşede öylece bekleyen DVP-28SV model Delta PLC'yi kullandım.

DVP28SV11R-Delta-PLC-SV-serisi-24VDC-16DI-12DO-R-le-k-yeni-orijinal.jpg_640x640.jpg

PLC üzerinde 16 adet dijital giriş ve 12 adet dijital çıkış, 1 adet rs232 ve bir adet rs485 haberleşme portu bulunuyor.

İş yerinde bulunan çıkma malzemeler kullanarak deney setinin bir kısmını hazırladım. El becerim yok o sebeple çok estetik bir şey olmadı ama işimi görür.

IMG_20180410_192858.jpg

Ben şimdilik dijital girişlerden 3 adet kullandım. Çünkü elimde bu kadar malzeme vardı, diğer girişlere sensor vs. eklemeyi düşünüyorum. Çıkışlar için 5 adet 24v röle, 3 adet sinyal lambası, 3 adet buton lambaları olmak üzere 11 adet dijital çıkış kullandım.

Belki PLC programlamayı kavradıktan sonra HMI panel üzerine uğraşırım diye köşesinde kullanılmayı bekleyen DOP paneli sete dahil ettim.

Şimdilik elimde analog modül olmadığından dolayı, analog eleman eklemedim. Ancak uygun fiyata analog modül bulursam, sete bir adet 4-20mA potansiyometre ve bir adet sıcaklık kontrol cihazı ekleyeceğim.

Potansiyometre olarak WayCon marka ipli pozisyon sensöründen bozma 4-20mA ve 0-10v çıkış sinyali üretebilen görseldeki cihazı kullanacağım.

37795-7999771.jpg IMG_20180410_193009.jpg

Sıcaklık kontrol cihazı olarak ise birçok sıcaklık sensorunu destekleyen, dijital ve analog çıkış verebilen Mic-Co marka kontrol cihazını kullanacağım.

IMG_20180410_192931.jpg

Zamanla servo sürücü, haberleşme modülü gibi eklemeler yapacağım.

Önerilere açığım.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Guzel yapmisiniz tabi gelistirebilirsiniz. Bence analog sinyale ekrana servoya hemen girmeyin. Bir ay iki ay dijital sistemi iyice kavrayin sonrasi daha kolay olacaktir

Guzel yapmisiniz tabi gelistirebilirsiniz. Bence analog sinyale ekrana servoya hemen girmeyin. Bir ay iki ay dijital sistemi iyice kavrayin sonrasi daha kolay olacaktir

Teşekkür ederim önerileriniz için. Tabiki öncelikle dijital işlemleri iyice öğrenmeye çalışacağım. PLC programlamaya aşinayım, kumanda devresi kurmakta sıkıntı yaşamadığım için dijital işlemleri kavramam pek uzun sürmeyecektir. Zamanlayıcı, sayıcı, set-reset, yükselen kenar düşen kenar tetiklemeleri vs. gibi işlemleri iyice öğrendikten sonra analog, servo gibi işlemlere geçeceğim. İntetnette öğrencilerin paylaştığı PLC ödevlerini uygulamaya çalışıyorum. Bu azimle devam edersem çabucak kavrayacağım inşallah.

Kumanda bilginiz varsa ogrenmek kolaydir. Boyle azimli arkadaslari gorunce; keske yarin derse sizde katilsaniz bizim ogrencilere guzel ornek olurdunuz. Yarin bizde sizin bahsettiginiz konulari işlicez..
Basarilar dilerim

Kumanda bilginiz varsa ogrenmek kolaydir. Boyle azimli arkadaslari gorunce; keske yarin derse sizde katilsaniz bizim ogrencilere guzel ornek olurdunuz. Yarin bizde sizin bahsettiginiz konulari işlicez..
Basarilar dilerim

Çok istiyordum aslında bu konuda eğitim almayı ancak bizim okul zamanlarımızda bu cihazlara erişmek biraz lükse giriyordu. Lise eğitimimizin son döneminde okulumuza bir adet PLC gelmişti onda da ancak mühürleme devresi yapıyorduk, çünkü bir kişiye PLC programlamak için ayda bir kez sıra geliyordu.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri