plc de çıkışların programlanması hakkında

taner74

Guest
merhaba arkadaşlar.ben bir konuda görüşlerinize başvurmak istedim.bildiğim kadarıyla outputları plc de programlarken sadece birkez yazabiliyoruz.örneğin network 1 de I0.0 a seri q0.0 çıkışını bağlayalım.bu Q0.0 çıkışını başka bir networkde başka bir input ile ilişkilendiremiyoruz.aşağıdaki resimleri incelerseniz daha iyi anlayacaksınız.benim merak ettiğim konu ise bu durum iç röleleri (marker) de programlarken bu kurala uyup uymayacağız hakkında.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• RESİM_1.jpg
    RESİM_1.jpg
    14.2 KB · Görüntüleme: 48
  • RESİM_2.jpg
    RESİM_2.jpg
    13.4 KB · Görüntüleme: 37
  • RESİM_3.jpg
    RESİM_3.jpg
    13 KB · Görüntüleme: 32
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşım öyle kullanamazsın

o i0.0
o i0.1
= q0.0 olur ancak

Arkadaşım öyle kullanamazsın

o i0.0
o i0.1
= q0.0 olur ancak

bunu biliyorum ve bunu dikkate alarak programlıyorum. benim merak ettiğim ise M0.0 ,,,,,,,,,,,, gibi iç röleleri kullanırken de mi bu şekilde programlayacağız.
NETWORK 1
L I10.0
A I10.1
= M0.0
NETWORK 2
L 10.4
A I10.5
= M0.0
DEMEK İSTEDİĞİM BUYDU.bu şekilde olurmu

bunu biliyorum ve bunu dikkate alarak programlıyorum. benim merak ettiğim ise M0.0 ,,,,,,,,,,,, gibi iç röleleri kullanırken de mi bu şekilde programlayacağız.
NETWORK 1
L I10.0
A I10.1
= M0.0
NETWORK 2
L 10.4
A I10.5
= M0.0
DEMEK İSTEDİĞİM BUYDU.bu şekilde olurmu

Merkerlerde de aynı durum sözkonusu.

LD I0.0
A I0.1
LD I0.4
A I0.5
OLD
= M0.0

ama istediğin yerde çıkışları setleyip resetleyebilirisin, coil olarak kullanıcaksan 1 kere kullanabiliyorsun...coil olarak kullanıcaksan sadece oyle kullan , setleyip resetliceksen o çıkışta sadece set rst kullanmanı tavsiye ederim

Merhaba,

Arkadaşlar, sanırım s7-200 ile ilgili konşuyorsunuz, güzel bilgiler var. Başlık plc genel olduğu için plc markası ve yazılımı belirtmek istedim.
S7-300 için şunun söyleyebilirim, istediğinizi yaparsınız bu size kalmış birşey eğer M0.5 bitini yada q0.0 çıkışını aktif edecek on farklı network varsa bu normal.
Ama plc için temelde şöyle derler ya : "bir çıkışı sadece tek bir yerde set et , tek bir yerde reset et."
Bu mantıksal kısıtlamalar plc modelleri ve yazılımları ile ilgili,
mesela siemens simatic step7 de boş bir satırın sonuna coil koyup programı çalıştıramazsınız ama schneider unity yazılımında boş satır sonuna coil koyabilirsiniz.
Veya schniederde bir hat sonuna tek çıkış koyabiliriz ama siemenste birden fazla çıkışı sürebiliriz.

saygılar,

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri